CZYTAJ WIĘCEJ: Alternatywna rzeczywistość posłanki Wielgus? Święto polskiego parlamentaryzmu uczci z Iwoną Hartwich

Celem wspólnych obrad parlamentarzystów PO i Nowoczesnej jest uczczenie 550. rocznicy polskiego parlamentaryzmu. Lider PO Grzegorz Schetyna poinformował dziś, że jego klub nie weźmie udziału w piątkowym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas uroczystych obrad orędzie wygłosić ma prezydent Andrzej Duda. Zgromadzenie ma być elementem obchodów 550-lecia parlamentaryzmu oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Schetyna mówił dziś, że powodem bojkotu jest łamanie przez PiS demokracji. "Niszczone są zasady wspólnoty parlamentarnej, niszczona jest demokracja, niszczona jest wolność, dlatego nie będziemy uczestniczyć w uroczystościach, które tak naprawdę mają przykryć prawdziwą, smutną rzeczywistość 2018 roku" - uzasadniał lider Platformy.

Poinformował, że do udziału w uroczystych obradach klubu Platformy zaproszeni zostali m.in. byli marszałkowie Sejmu i Senatu. Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do kierownictwa PO wynika, że przybyć zamierzają m.in. były marszałek Sejmu, późniejszy prezydent RP Bronisław Komorowski, były premier i były szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, a także były minister spraw zagranicznych, który także sprawował urząd marszałka Sejmu - Radosław Sikorski.

Jeśli chodzi o byłych członków prezydiów Sejmu i Senatu, obecni będą także: była premier Ewa Kopacz (marszałek Sejmu w latach 2011-2014), Bogdan Borusewicz (marszałek Senatu w latach 2005-2015, obecnie wicemarszałek tej izby), Małgorzata Kidawa-Błońska (marszałek Sejmu od czerwca do listopada 2015 r., obecnie wicemarszałek Sejmu) oraz Schetyna, który pracami Sejmu kierował w latach 2010-2011.

Nowoczesna, która także otrzymała zaproszenie na uroczyste obrady klubu PO, nie podjęła jeszcze decyzji, czy będzie uczestniczyć w spotkaniu Zgromadzenia Narodowego. Sprawa ma zostać rozstrzygnięta na posiedzeniu klubu Nowoczesnej w piątek o godz. 9.

Piątkowe posiedzenie klubów PO i Nowoczesnej odbędzie się o godz. 10.30 w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal w Warszawie. Ma być otwarte dla mediów.

13 lipca 1468 r. zebrał się sejmik generalny w Kole, który stanowił preludium do pierwszego w polskiej historii dwuizbowego sejmu walnego w Piotrkowie 9 października 1468 r. Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego ma być okazją do podkreślenia długiej tradycji polskiego parlamentu.