Kanadyjskie wojsko pozostanie na Łotwie przez kilka lat

/ mat. arch.

  

Kanada przedłuży dowództwo wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO stacjonującej na Łotwie o cztery lata, do marca 2023 r. i zwiększy liczbę stacjonujących tam żołnierzy z 455 do 540 - ogłosił dziś w Rydze kanadyjski premier Justin Trudeau.

Pierwotnie mandat Kanady jako państwa ramowego w operacji Reassurance na Łotwie upływał na wiosnę 2019 roku.

Trudeau ogłosił decyzję swojego rządu podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Łotwy Marisem Kuczinskisem w Rydze, gdzie przebywa z wizytą na dzień przed szczytem NATO w Brukseli. Wcześniej Trudeau złożył kwiaty pod Pomnikiem Wolności, a po południu spotkał się z prezydentem Raimondsem Vejonisem i odwiedził żołnierzy kanadyjskich stacjonujących w bazie wojskowej w Ādaži.

W skład dowodzonej przez Kanadyjczyków grupy bojowej NATO wchodzą również pododdziały z Polski, Czech, Słowacji, Słowenii, Albanii, Hiszpanii i Włoch. Obecnie grupa liczy łącznie ok. 1,3 tys. żołnierzy.

O rozmieszczeniu sił Sojuszu na jego wschodniej flance - w państwach bałtyckich i w Polsce - w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (enhanced forward presence – eFP) zdecydowano podczas szczytu NATO w Warszawie w 2016 r. w odpowiedzi na rosyjską aneksję Krymu dwa lata wcześniej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Centrum symulacji, które pomoże w kształceniu pielęgniarek

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com; DarkoStojanovic

  

Na Uniwersytecie Zielonogórskim powstało Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej (MCSM) na potrzeby kształcenia pielęgniarek. Na jego organizację i wyposażenie uczelnia otrzymała prawie 2,3 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych.

To nowoczesny ośrodek do zajęć praktycznych za pomocą metodologii kształcenia polegającej na symulacji medycznej

– poinformowała kierownik MCSM Uniwersytetu Zielonogórskiego Agnieszka Żeromska-Michniewicz.

Centrum składa się z pomieszczeń do nauki symulacji na trzech poziomach zaawansowania: niskiej, pośredniej i wysokiej wierności. Wszystkie zajęcia, które będą się w nim odbywały, będą zajęciami praktycznymi. Centrum ma pełne wyposażenia do symulacji różnych sytuacji, którym pielęgniarki muszą stawić czoła w swojej pracy.

"To multidyscyplinarny ośrodek umożliwiający trening współpracujących zespołów medycznych na poziomie kształcenia przed i podyplomowym. Wiernie odwzorowuje warunki szpitalne, pozwalając na symulację różnego rodzaju scenariuszy i zdarzeń klinicznych. Na jego wyposażeniu znajduje się sprzęt kliniczny, trenażery czy fantomy"

– wyjaśniła Żeromska-Michniewicz.

W Centrum jest sala opieki pielęgniarskiej wysokiej wierności, pracownie do nauki umiejętności technicznych i pielęgniarskich, sale symulacji zawansowanych czynności ratunkowych i resuscytacyjnych, a także dwie sale egzaminacyjne OSCE.

Główną kadrę stanowi czterech wyszkolonych instruktorów i dwóch inżynierów symulacji medycznej. Dodatkowo w ramach projektu jest szkolona w nowej metodologii symulacji medycznej cała kadra dydaktyczna prowadząca zajęcia ze studentami na kierunku pielęgniarstwo. Zajęcia w MCSM będą się odbywały już w semestrze letnim roku akademickiego 2018/2019.

Pod koniec tego roku zielonogórska uczelnia planuje otwarcie Wieloprofilowego Centrum Symulacji Medycznej dla kierunku lekarskiego. Wniosek zaakceptowało Ministerstwo Zdrowia. Wartość tego projektu to około 16,5 mln zł (część budowlana około 5,5 mln zł, wyposażenie w symulatory i sprzęt medyczny około 11 mln zł). Pieniądze unijne na ten cel pochodzą z Programu operacyjnego "Wiedza, edukacja, rozwój 2014".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl