Ten dialog wymaga czasu, cierpliwości i finezji

  

To znany scenariusz. Pracujemy z kimś, kto bardzo nas nie lubi. My staramy się to zmienić i narzucamy się z dowodami życzliwości. Ostateczny efekt jest zaś dokładnie odwrotny do zamierzonego, bo nasze wysiłki traktowane są jako oznaka agresji albo intryganctwa.

Niestety, ten scenariusz pasuje do dialogu polsko-izraelskiego. Oba kraje muszą ze sobą współpracować jako kluczowi sojusznicy USA. Temu służyła wspólna deklaracja premierów Netanjahu i Morawieckiego. Poziom, nazwijmy to, polonosceptycyzmu jest jednak nadal w Izraelu ogromny. Dlatego przedrukowywanie tekstu porozumienia Netanjahu–Morawiecki w światowej prasie na zlecenie polskiej fundacji wywołało burzę. Stąd nieważne jest to, co faktycznie powiedział Szewach Weiss na temat polskiego rządu na uchodźstwie. „Jerusalem Post” usłyszał dokładnie to, co chciał usłyszeć. Wyraźnie trzeba dialog prowadzić subtelniej i cierpliwiej zarazem. Nawet przy niełatwym dialogu jasne są jednak dwie kwestie. Po pierwsze, oba kraje mają wspólne interesy. Po drugie, cywilizowani ludzie i cywilizowane narody potrafią ze sobą współpracować nawet przy zupełnym braku sympatii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl