Uczestnik bitwy o Monte Cassino, prof. Wojciech Narębski, mianowany na podpułkownika

/ youtube.com

  

Jeden z ostatnich żyjących żołnierzy walczących pod Monte Cassino, prof. Wojciech Narębski, otrzymał w poniedziałek akt mianowania na stopień podpułkownika. Uroczystość odbyła się w Centrum Operacji Lądowych w Krakowie. 93-letni prof. Wojciech Narębski jest ostatnim żyjącym w Krakowie żołnierzem 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

Jest strażnikiem pamięci narodowej, drogowskazem i przykładem, jak kochać wolną Polskę, jak jej służyć nie tylko w warunkach wojennych, ale i pokoju. Przeszedł piekło sowieckiej zsyłki, ale potem, tak jak jego koleżanki i koledzy wyprowadzeni przez gen. Władysława Andersa z nieludzkiej ziemi, stał się żołnierzem armii zwycięstwa, która przynosiła wolność Europie. Dzięki takim ludziom jak pan profesor, jak pan pułkownik, nigdy w nas, Polakach nie umarła nadzieja na to, że Polska będzie wolna.

– mówił o prof. Narębskim szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który wręczył akt mianowania na wyższy stopień wojskowy. Kasprzyk podkreślił, że pułkownik Narębski należy do pokolenia, które nigdy się nie poddaje i nie poddało, oraz że od najmłodszych lat służył wartości, która dla Polaków jest najważniejsza – niepodległości.

Kasprzyk, dziękując kombatantowi za niezłomność, zwracał też uwagę, że jest on przedstawicielem świata nauki – geologiem, a „nauka to też służba niepodległej Polsce”. Żołnierz spod Monte Cassino służy także radą młodszym pokoleniom, jak i gdzie obchodzić kolejne rocznice bitew, w których we Włoszech uczestniczyli Polacy.

Wojciech Narębski wspominał bitwy na terenie Włoch, rozegrane podczas II wojny światowej. Zwrócił uwagę na przypadającą 74. rocznicę walk o Ankonę (trwały one od 18 czerwca do 18 lipca 1944 roku). Mówiąc o kampanii adriatyckiej zauważył, że Polakom podlegał ponad 20-tysięczny włoski korpus wyzwolenia.

Podkreślam zawsze, mamy bardzo wielu przyjaciół we Włoszech. 

– powiedział Narębski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Prawybory Konfederacji: Bosak zwycięża w Kielcach

/ #Bosak2020 @bosak2020

  

Krzysztof Bosak, wiceprezes Ruchu Narodowego, zwyciężył w prawyborach prezydenckich Konfederacji, które w sobotę odbyły się w Kielcach, i ma największą liczbę głosów po sześciu zjazdach. Jednak nadal najwięcej głosów elektorskich ma partia KORWiN.

W stolicy regionu świętokrzyskiego do podziału między dziewięcioro kandydatów było osiem głosów elektorskich. Do udziału w głosowaniu zarejestrowało się 190 osób. Ich głosy rozłożyły się następująco: Krzysztof Bosak - 75, Grzegorz Braun - 38, Konrad Berkowicz – 33, Artur Dziambor – 19, Janusz Korwin-Mikke - 13, Paweł Skutecki – 7, Jacek Wilk - 3, Krzysztof Tołwiński i Magdalena Ziętek-Wielomska – po 1.

Po sześciu zjazdach kandydaci w prawyborach Konfederacji na prezydenta zdobyli następującą liczbę głosów: Bosak – 860, Braun – 416, Dziambor – 358, Berkowicz - 227, Korwin-Mikke - 130, Wilk - 84, Skutecki – 37, Ziętek-Wielomska – 20 i Tołwiński - 18.

Najwięcej głosów elektorskich w Kielcach zdobył Bosak - 3. Dwa głosy elektorskie otrzymał Braun, a po jednym Dziambor, Berkowicz i Korwin-Mikke.

Po sześciu zjazdach Bosak (Ruch Narodowy) ma 43 głosy elektorskie, Braun (Korona) 22, Dziambor (KORWiN) 19, Berkowicz (KORWiN) 12, Korwin-Mikke (KORWiN) 8, Wilk (KORWiN) 5.

Oznacza to, że kandydaci partii KORWiN mają teraz razem 44 głosy elektorskie, kandydat Ruchu Narodowego 43 oraz kandydat Korony 22.

W niedzielę będzie można głosować na zjazdach w Rzeszowie i Lublinie. Kolejne okazje do głosowania będą na zjazdach 4 stycznia w Krakowie i Gliwicach, 5 stycznia w Opolu i Wrocławiu, 11 stycznia w Łodzi i Poznaniu oraz 12 stycznia w Zielonej Górze i Szczecinie.

Zagłosować może każdy dorosły Polak mieszkający w Polsce, który zarejestruje się poprzez formularz internetowy i przekaże co najmniej 30 zł darowizny na rzecz partii Konfederacja Wolność i Niepodległość, nie później niż trzy dni przed danym zjazdem prawyborczym.

Zgodnie z regulaminem na Zjeździe Wyborczym głosuje się osobiście po okazaniu dowodu tożsamości i weryfikacji posiadanego czynnego prawa wyborczego. Niedopuszczalne jest głosowanie przez pełnomocnika lub korespondencyjnie.

"Głosowanie na zjeździe wyborczym jest tajne poprzez zaznaczenie znaku x na karcie wyborczej w kratce obok wybranego kandydata i umieszczenie karty w urnie wyborczej"

- czytamy w regulaminie. Po każdym ze zjazdów, kandydat otrzymuje proporcjonalną do poparcia liczbę mandatów elektorskich, które będzie mógł obsadzić wybranymi przez siebie przedstawicielami.

Zjazd elektorski zaplanowano na 18 stycznia w Warszawie. Wtedy zostanie wyłoniony zwycięzca prawyborów.

W jesiennych wyborach parlamentarnych Konfederacja Wolność i Niepodległość zdobyła poparcie ponad 1 mln 256 tys. wyborców, czyli 6,8 proc. głosujących i wprowadziła do Sejmu 11 posłów. Pięciu z nich bierze udział w prezydenckich prawyborach: Berkowicz, Bosak, Braun, Dziambor i Korwin-Mikke. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl