Wspólna akcja służb dotyczyła śledztwa związanego z mafią paliwową. Przeszukano siedziby kilkunastu firm zajmujących się obrotem biopaliwami i komponentami biopaliw, podejrzewanych o udział w działaniach przestępczych - m.in. wyłudzeniach podatków.

Przeszukania obyły się na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, a ich celem było zabezpieczenie dokumentów i różnego rodzaju przedmiotów związanych z obrotem biopaliwami i komponentami do tych paliw – poinformował rzecznik prasowy.

Wyjaśnił, że podjęte dziś przez CBA, UC-S i ITD działania wynikają ze śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku.

To wielowątkowe i transgraniczne śledztwo szczecińskiej delegatury CBA, które dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej działającej od listopada 2015 roku do marca 2017 r. w całym kraju – mówił prok. Załęski.

Według śledczych z CBA grupa miała dopuścić się nadużyć w podatku VAT, akcyzowym i opłacie paliwowej.

Realizowane czynności mają związek z nadzorowanym w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku wielowątkowym i transgranicznym śledztwem prowadzonym przez Delegaturę w Szczecinie Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Dotyczy ono zorganizowanej grupy przestępczej działającej od listopada 2015 roku do marca 2017 roku na terenie całego kraju. Członkowie tej grupy dokonywali nadużyć w podatku VAT, akcyzowym i opłacie paliwowej. Działania te naraziły Skarb Państwa na starty w wysokości przekraczającej łącznie 70 milionów złotych – poinformowała Prokuratura Krajowa.