Z sondażu wynika, że zdecydowana większość, bo aż 78 proc. Niemców jest zdania, że rząd kanclerz Angeli Merkel nie wykonuje dobrze swoich obowiązków. To aż o o 15 proc. więcej niż miesiąc wcześniej.

Obecnie z rządu kanclerz Angeli Merkel zadowolonych jest zaledwie 21 proc. Niemców.

To zdecydowanie najgorsze wyniki od początku istnienia koalicji rządzącej – jeszcze w kwietniu 2018, miesiąc po zaprzysiężeniu, 32 proc. ankietowanych deklarowało, że są (bardzo) zadowoleni z jego pracy. Odmiennego zdania było 64 proc.

Przypomnijmy, że w sprawie polityki migracyjnej między CDU a CSU w poniedziałek doszło do porozumienia, które zażegnało grożący upadkiem niemieckiego rządu spór tych chadeckich partii. Przewiduje ono m.in. stworzenie centrów tranzytowych dla migrantów, odsyłanie poszukujących azylu na granicy austriacko-niemieckiej, jeżeli są oni zarejestrowani w innym państwie UE, oraz umowę Berlina z Wiedniem w kwestii polityki migracyjnej. Zgodnie z porozumieniem migranci, którzy trafią do ośrodków tranzytowych na granicy niemiecko-austriackiej będą musieli w nich zostać, czekając na decyzję. Planuje się, że ci, którzy zostali wcześniej zarejestrowani w innym kraju unijnym - czyli ogromna większość - nie będą mogli ośrodków opuścić. Następnie Berlin będzie starał się odesłać ich do krajów frontowych UE, czyli tych, gdzie migranci trafili najpierw. Niemcy jednak nie będą tego dokonywali jednostronnie, a na podstawie umów administracyjnych zawartych z konkretnymi państwami.