Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Tak wyglądało otwarcie wystawy „550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej”. ZDJĘCIA

W tym roku, poza setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości, swój jubileusz świętuje Parlamentaryzm Rzeczypospolitej. Wystawę dokumentującą jego 550-letnią tradycję otworzono dziś na Zamku Królewskim w Warszawie. Uroczystego otwarcia ekspozycji dokonał marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Minister Elżbieta Rafalska porównywała widok na salę sejmową za czasów marszałka Ignacego Daszyńskiego z czasami obecnymi
fot. Anna Krajkowska/Gazeta Polska

Dla nas parlamentarzystów dzisiejszy dzień jest wyjątkowy. Czujemy się strażnikami spuścizny materialnej i duchowej naszych poprzedników, kontynuatorami najlepszych tradycji parlamentaryzmu polskiego

 - powiedział Marek Kuchciński, marszałek Sejmu podczas wernisażu.

Podkreślił również, że Zamek Królewski, gdzie została zorganizowana wystawa jest najważniejszym miejscem dla wszystkich Polaków. Był siedzibą królów. Tutaj toczyły się obrady Sejmu i jest symbolem uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Wystawa zorganizowana przez Bibliotekę Sejmową prezentuje barwną, kilkusetletnią panoramę dziejów parlamentaryzmu: od zgromadzeń stanowych i rozkwitu sejmu walnego w okresie I RP, a następnie działalności Sejmu Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, poprzez bogatą spuściznę parlamentaryzmu II RP, do instytucji funkcjonujących na emigracji – jako że to tam została przechowana tradycja polskiego parlamentaryzmu.

Na tej wystawie nie ma wielu dzieł sztuki. Bo dzieła sztuki są wehikułem, który przenosi nas w inny świat, świat artysty. Ale lepszym wehikułem czasami są pamiątki, zabytki. Zachęcam by przyjrzeć się kaligrafiom dokumentów, które można zobaczyć w gablotach - trudnej polszczyźnie, której dziś już nie rozumiemy, ale gdy włoży się wysiłek, ona stanie się czytelna. To jest to, co łączy nas z przeszłością Polski, z umiłowaniem wolności

– powiedział kurator wystawy, dr Piotr Kopszak .

Na ekspozycji pokazano pomniki prawa polskiego o szczególnej roli w dziejach narodu, stanowiące dorobek Sejmu. Wybór obiektów (m.in.: starych i nowych druków, plakatów, afiszy, ulotek wyborczych, map, rycin, rękopisów, medali, obrazów, odznak i legitymacji poselskich oraz lasek marszałkowskich) z blisko 30 instytucji muzealnych i archiwalnych z całej Polski ma zapewnić właściwe uhonorowanie 550-lecia parlamentaryzmu w pejzażu politycznym Rzeczypospolitej.

Można zobaczyć konserwatorską kopię Aktu Unii Lubelskiej oraz potwierdzenie unii przez króla Zygmunta Augusta. Na wystawie pokazano też akt Konfederacji Warszawskiej, dokument oryginalny artykułów Henrykowskich czy zapis głosowania na posłów (tzw. kreskowanie) na sejmiku przedsejmowym w Proszowicach (1698r). Jedna z sala poświęcona jest Księstwu Warszawskiemu, a ostatnia pokazuje XX wiek.

Wystawę będzie można oglądać do końca sierpnia bezpłatnie (po pobraniu biletu ewidencyjnego w kasie) lub za okazaniem biletu na Trasę Zamek.

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie, niezalezna.pl

 

#550 lat Polskiego Parlamentaryzmu #550 lat parlamentaryzmu #wystawa

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Anna Krajkowska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo