Premier Polski mówił również, że m.in. dzięki współpracy handlowej i gospodarczej relacje Polski i Czech na wielu polach są "znakomite". Z kolei Andrej Babisz stwierdził, że "Polskę i Czechy wiążą ponadstandardowe stosunki".

Szef polskiego rządu spotkał się z Babiszem na marginesie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska uznała, że spotkanie może zachęcić do wzrostu inwestycji i rozwoju współpracy polsko-czeskiej. "Obserwujemy sprzyjający klimat inwestycyjny zarówno w Polsce, jak i w Czechach, służący rozwojowi biznesu w naszych krajach. Obserwujemy wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych polskich w Czechach i czeskich w Polsce" - powiedziała PAP po spotkaniu.

Polacy inwestują w Czechach

Raport PKO BP podkreśla, że polskie inwestycje bezpośrednie w Czechach przekroczyły w 2016 r. 1,9 mld euro, stanowiąc prawie 7 proc. wszystkich polskich inwestycji. W tym samym roku Polska uplasowała się na 12. miejscu wśród największych inwestorów na rynku czeskim.

Podczas spotkania z przedsiębiorcami Babisz podkreślał polskie zaangażowanie inwestycyjne i zwracał uwagę, że czeskie inwestycje plasują Pragę na siódmym miejscu wśród największych inwestorów w Polsce. Podkreślił też, że obroty handlowe dały Polsce drugie miejsce po Niemczech wśród partnerów Czech. Zauważył, że Polska wyprzedziła pod tym względem Słowację.