Co pić w czasie upałów

  

Latem wraz z temperaturą wzrasta ryzyko odwodnienia, należy więc pamiętać o zwiększonym zapotrzebowaniu organizmu na płyny. Dotyczy to wszystkich, ale w sposób szczególny trzeba zadbać o dostarczanie odpowiedniej ilości napojów dzieciom i osobom starszym, które są bardziej narażone na odwodnienie.

Nasz organizm, aby utrzymać stałą temperaturę ciała, wytwarza większe ilości potu, usuwając w ten sposób nadmiar ciepła. Zapobiega to jego przegrzaniu i bardzo niebezpiecznemu udarowi cieplnemu. Wraz z potem usuwane są z organizmu woda i sole mineralne, głównie sód i potas, których brak może doprowadzić do zachwiania stanu równowagi organizmu. Straty te trzeba uzupełnić, dlatego tak ważne jest picie odpowiedniej ilości płynów w różnej postaci. Orzeźwiający napój na upały powinien nie tylko zapewnić odpowiednie nawodnienie, ale także dostarczyć niezbędnych składników mineralnych potrzebnych organizmowi. 

Co pić? 

Wszystko to, co nam smakuje i jest wartościowe. Na pewno dobrym wyborem jest woda, która pomaga w utrzymaniu prawidłowej regulacji temperatury organizmu. Sprawdzonym sposobem na upał jest także sok z ulubionych owoców i warzyw. Przykładowo sok pomidorowy jest skarbnicą potasu – szklanka uzupełni niedobór tego pierwiastka. Odwodnieniu organizmu zapobiegną także napoje czy nektary. 

Soki i napoje dla każdego 

Soki 100% to w pełni naturalne produkty, które dostarczają organizmowi wielu cennych substancji: witamin, soli mineralnych, mikro- i makroelementów, antyoksydantów, a także innych biologicznie aktywnych składników. Soki zawierają składniki owoców i warzyw, z których powstają. Restrykcyjne przepisy prawa zabraniają producentom dodawania do soków barwników, konserwantów i substancji słodzących, w tym cukru. Do soków dopuszczony jest dodatek witamin i soli mineralnych, jednakże zawsze musi on być deklarowany w składzie produktu. 

Nektary zawierają od 25 do 100 proc. soku/przecieru owocowego lub warzywnego, w zależności od rodzaju owoców czy warzyw, z których są wytwarzane. Do nektarów również nie można dodawać konserwantów i barwników. 

Kategoria napojów jest bardzo szeroka: gazowane, niegazowane, produkowane na bazie soku lub tylko z jego dodatkiem albo w ogóle bez jego dodatku. Najlepiej wybierać napoje warzywne lub owocowe, które według definicji GUS muszą zawierać min. 20 proc. dodatku soku lub przecieru owocowego bądź warzywnego. Takie napoje są bogate w składniki odżywcze pochodzące z owoców i warzyw i najczęściej są pasteryzowane, czyli nie zawierają konserwantów. Do wszystkich napojów można dodawać większą niż w przypadku soków i nektarów ilość dodatków, które nadają smak, aromat, ale również mogą być uzupełnieniem w celu wzbogacenia napojów. Takim dodatkiem mogą być np. witaminy i składniki mineralne. 

Napoje herbaciane gotowe do spożycia, czyli tzw. napoje ice-tea, wyróżniają się zawartością ekstraktu herbaty (czarnej, zielonej, białej, czerwonej). Z kolei napoje energetyzujące zawierają kombinację charakterystycznych składników, takich jak kofeina, tauryna, witaminy i inne substancje o działaniu odżywczym lub fizjologicznym. 

Sport to zdrowie, ale przy odpowiednim nawodnieniu

W wakacje częściej uprawiamy sport na świeżym powietrzu, co wymaga nie tylko dostarczenia organizmowi wystarczającej dawki energii, ale też odpowiedniego nawodnienia. Picie wody jest oczywiście bardzo ważne, ale w przypadku osób aktywnie uprawiających sport należy także pamiętać o uzupełnianiu cennych pierwiastków, które tracimy wraz z potem, takich jak sód, potas, magnez czy wapń. – Myśląc o uzupełnieniu płynów, powinniśmy wziąć pod uwagę produkty, które nie tylko nawodnią, ale też uzupełnią substancje mineralne w organizmie. Polecam tu warzywa i owoce. Wygodną formą dostarczenia sobie tych substancji są także soki, które przecież powstają z warzyw i owoców, które zawierają witaminy i składniki mineralne – podkreśla Aneta Strelau, dietetyk, opiekująca się sportowcami*. Warto przypomnieć, że zgodnie z rekomendacją WHO Instytut Żywności i Żywienia zaleca spożywanie co najmniej 400 g warzyw i owoców dziennie podzielonych na 5 porcji. Jedną z nich może stanowić szklanka soku (200 ml).

Nowe produkty dla dzieci i dorosłych 

Większość z dorosłych sama potrafi zadbać o odpowiednie nawodnienie własnego organizmu. Natomiast dzieciom trzeba w tym pomóc. Ważne, żeby wybierane produkty były zarówno smaczne, jak i wartościowe. Takim kryteriom odpowiada nowy produkt znanej marki Kubuś Play! Woda&Owoce, dostępny w trzech wariantach smakowych do wyboru. To połączenie wody i soku owocowego, w którym nie znajdziemy dodatku cukru ani innych substancji słodzących, konserwantów ani barwników. Podobnym produktem jest napój H2Owoc od Tymbarku, który również bazuje na połączeniu wody z sokami owocowymi w proporcjach bliskich 50/50. Napój H2Owoc nie zawiera również dodatku cukru, barwników czy konserwantów. 

Kto lubi miksy, ten może szukać orzeźwienia także w innych produktach Tymbarku, chociażby w napoju o kultowym smaku jabłko-mięta, czy jabłko-wiśnia, które schłodzone idealnie gaszą pragnienie nawet w upalne dni.

CZY WIESZ, ŻE…

•    Gdy temperatura otoczenia jest wysoka, powinno się unikać zarówno napojów zbyt zimnych, jak i zbyt ciepłych. Najlepiej, żeby ich temperatura wynosiła ok. 15C.
•    Płyny najlepiej pić powoli, w małych porcjach, regularnie przez cały dzień. Zaspokojenie pragnienia nie wskazuje, że organizm jest już dostatecznie nawodniony, dlatego warto wypić jeszcze kilka łyków dodatkowo.

Artykuł przygotowany pod patronatem Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wpadła samochodem do stawu. Życie kobiety uratował policjant po służbie

/ malopolska.policja.gov.pl

  

W Ołpinach policjant Wydziału Konwojowego KWP w Krakowie na co dzień pełniący służbę w Komisariacie Policji Tarnów-Centrum, jadąc z żoną i dzieckiem do przychodni, zauważył w stawie dryfujące na dachu auto. Zatrzymał swój pojazd i poszedł zobaczyć co się stało. Nad brzegiem zatrzymał się również inny kierowca. Obaj mężczyźni weszli po pas do stawu i przyciągnęli samochód bliżej brzegu. Wewnątrz pojazdu tkwiła przerażona kobieta, która nie potrafiła wydostać się z pułapki.

Policjant oswobodził kierującą i wyciągnął z samochodu na brzeg stawu. Przemoczona kobieta trafiła pod opiekę kierowców, którzy w tym czasie zatrzymali się, by udzielić pomocy. Jak się okazało, kobieta w poważne tarapaty wpadła, jadąc w strugach deszczu swoim audi. Straciła panowanie nad samochodem i zjechała z drogi wprost do sąsiadującego z nią stawu. Sytuacja stała się dramatyczna, bo pojazd dachował, co uniemożliwiło jej wydostaniem się z niego. W tym przypadku pomoc przyszła na czas.

Intensywne opady deszczu sprawiły, że drogi regionu zrobiły się śliskie i dużo mniej bezpieczne niż zazwyczaj. W takich warunkach znacznie wydłuża się też droga hamowania, co niesie za sobą ryzyko wypadków i potrąceń pieszych. Dlatego tarnowska policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności, zwiększenia odległości od poprzedzającego pojazdu, jak również ograniczenie prędkości.

Występująca z brzegów rzek woda jest zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa, o czym zapomnieli mężczyźni ewakuowani przez policjantów z Komisariatu Policji Tarnów-Zachód w Ostrowie. Dwaj panowie rozbili namiot bezpośrednio przy rzece Dunajec, gdzie chcieli spędzić noc. Niczego nie świadomi, nie zdawali sobie sprawy, że narażają się na poważne niebezpieczeństwo. Mundurowi uświadomili im zagrożenie powodziowe i poprosili o opuszczenie terenu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl