Juncker chce zabezpieczyć granice Unii. Będzie mobilizacja wojsk i straży granicznej?

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zapowiedział dziś w Wiedniu, że we wrześniu kierowana przez niego instytucja zaprezentuje propozycję prawną, mająca na celu zwiększenie ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej.

- Zgodziliśmy się dziś, że we wrześniu Komisja Europejska przedstawi propozycję w sprawie ochrony granic zewnętrznych. Od teraz do 2027 roku chcemy dodatkowych 10 tys. strażników granicznych 

- powiedział szef KE na konferencji prasowej po spotkaniu kolegium komisarzy z rządem sprawującej prezydencję Austrii.

Juncker wykorzystał okazję do lansowania swojego pomysłu dotyczącego kryzysu migracyjnego. Zastrzega on, aby poszczególne państwa UE nie rozdzielały kwestii wzmacniania granic i podziału obciążeń między państwami członkowskimi UE związanym z napływem migrantów do Europy.

Jak zaznaczył bez zreformowania prawa azylowego (rozporządzenia dublińskiego) problemy będą cały czas powracać.

- Solidarność i ochrona granic zewnętrznych idą ze sobą w parze - oświadczył Juncker.

Choć Komisja nie chce zdradzać, co dokładnie zamierza zaproponować, zastrzegające anonimowość źródło z tej instytucji mówiło dziennikarzom, że chodzi o utworzenie czegoś na kształt unijnej "policji granicznej". Podejście to będzie wymagało zmiany mandatu Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontexu), żeby zwiększyć jej uprawienia.

Prezydencja austriacka przekonuje, że podejście stolic w tej sprawie zmieniło się; obserwatorzy jednak spodziewają się oporu ze strony Włoch czy Grecji. Państwa członkowskie niezbyt chętnie oddają swoje narodowe kompetencje na poziom unijny, a kwestia ochrony granic jest centralna z punktu widzenia suwerenności wielu stolic. Komisja Europejska zresztą proponowała uwspólnotowienie ochrony granic zewnętrznych jeszcze w 2008 r., jednak sprzeciwiły się temu kraje unijne, w tym również Polska. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyłudził milion zł. Prokuratura szuka ofiar oszusta

/ prokuratura.opole.pl

  

Prokuratura Rejonowa w Opolu poszukuje ofiar 43-letniego mężczyzny, który oszukał co najmniej kilkadziesiąt osób. Wśród jego ofiar jest m.in. zakonnica, która wydała mu kilkaset tysięcy złotych z Domu Pomocy Społecznej. Ogółem oszust mógł wyłudzić ponad milion złotych.

Na stronie Prokuratury Okręgowej w Opolu zamieszczono komunikat, w którym prosi się osoby mogące być ofiarą 43-letniego Piotra Klemczaka o kontakt ze śledczymi lub policją. Opublikowano także zdjęcia oszusta, który posługiwał się kilkoma nazwiskami. Obecnie podejrzany znajduje się w areszcie tymczasowym.

Zgodnie z ustaleniami prokuratury mężczyzna oszukiwał z reguły kobiety znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej czasami też finansowej. Z pokrzywdzonymi nawiązywał bliższą relację, co pozwalało zdobyć ich zaufanie. Mógł też oszukiwać osoby starsze. Dla uwiarygodnienia swojej tożsamości oraz celem zdobycia bądź umocnienia zaufania, podawał się za policjanta, żołnierza, detektywa, windykatora czy też przedsiębiorcę. Następnie, pod pozorem dokonywania fikcyjnych inwestycji w nieruchomości bądź w rozwój prowadzonej działalności gospodarczej, czy też rzekomych, intratnych transakcji (np. skupu miedzi, zakupu po atrakcyjnej cenie przedmiotów na licytacji komorniczej), pożyczał pieniądze od pokrzywdzonych, których nigdy nie zwracał.

Jak ustalono Piotr Klemczak posługiwał się przybranymi nazwiskami „Kuczera”, „Kotowicz”, „Klimek”, „Klimczak”. Często jako swój adres zamieszkania podawał Szczecin. Mężczyzna zmieniał również swój wizerunek. Według szacunków śledczych, oszust wyłudził od swoich ofiar milion złotych.

W toku śledztwa uzyskano informacje pozwalające podejrzewać, że pokrzywdzonych działaniami Piotra Klemczaka mogło być więcej i na tej podstawie podjęto decyzję o publikacji wizerunku i danych osobowych podejrzanego. Oczekuje się, że umożliwi to ustalenie pełnego zakresu jego przestępczej działalności.

Osoby pokrzywdzone działaniami Piotra Klemczaka proszone są o kontakt z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Opolu pod nr tel. 885 680 270 bądź 77 422 25 53, 77 422 25 64 lub z Prokuraturą Rejonową w Opolu pod nr tel. 77 400 12 39.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl