Szef polskiego rządu spotkał się z Babiszem na marginesie odbywającego się w Karlowych Warach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

Jak mówił Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z premierem Czech, ich rozmowy dotyczyły "wielu wymiarów" współpracy dwustronnej, m.in. gospodarczej, infrastrukturalnej i energetycznej.

Premier podkreślił, że Republika Czeska jest dla Polski "jednym z kluczowych partnerów gospodarczych", wyraził też zadowolenie, że "kwitnie" współpraca obu krajów w sferze kultury.

- Muszę powiedzieć, że nasza wymiana doświadczeń jest bardzo owocna również na polu twardej waluty, twardych pieniędzy, środków - zaznaczył Morawiecki, wskazując m.in. na współpracę polsko-czeską w eliminowaniu karuzel VAT-owskich i walce z mafiami VAT-owskimi.

Wspomniał również o współpracy w dziedzinie migracji, wskazując, iż "bardzo konkretna, bardzo jednoznaczna" postawa premiera Babisza podczas czerwcowego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli pozwoliła wypracować w tej sprawie konkluzje, dzięki którym "możemy być pewni, że od tego czasu nikt nie będzie nas zmuszał do przyjmowania uchodźców".

- Te relacje na bardzo wielu polach są naprawdę znakomite, a przede wszystkim też współpraca (...) w Europie: fundusz spójności, fundusze rolnicze, no i oczywiście fundusze infrastrukturalne i wielkie problemy typu uchodźcy; jesteśmy tutaj na tej samej długości fali - podkreślił Morawiecki. 

Babisz podziękował Morawieckiemu za przybycie. "Naprawdę spotykamy się ostatnio bardzo często" - zaznaczył i ocenił, że stosunki polsko-czeskie są "ponadstandardowe".

Szef czeskiego rządu wskazał również, że Grupa Wyszehradzka "stoczyła wielką walkę" podczas ostatniego szczytu UE Brukseli, na którym zapowiedziano rezygnację z przymusowej relokacji i powstanie centr tranzytowych dla migrantów.

- Widzimy, że Europa już zaczyna zmieniać zdanie i przyjmuje, zaczyna patrzeć lepiej, bardziej pozytywnie na rozwiązania, o których my już mówimy od dawna - powiedział Babisz.

Poza migracją - jak zaznaczył - tematem łączącym Polskę i Czechy jest m.in. budżet UE, polityka spójności praz wykorzystywanie europejskich funduszy.

Premier Czech poinformował, że wśród tematów rozmów z Morawieckim pojawiła się też kwestia infrastruktury, energetyki jądrowej oraz wymiany handlowej.