Wiceminister daje Timmermansowi na wstrzymanie. „Obsada stanowisk w SN to wewnętrzna sprawa Polski i KE nic do tego”

/ Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

W związku z przepisami ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczącymi zasad przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku, Komisja Europejska rozpoczęła wobec Polski procedurę w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Komisja wysłała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia dot. ustawy o SN. Władze w Warszawie mają miesiąc, aby odpowiedzieć na wezwanie KE do usunięcia uchybienia. Tymczasem wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak wyjaśnia, że „sytuacja wokół Sądu Najwyższego nie powinna mieć żadnego wpływu na dialog Polski z Komisją Europejską”. Wiceszef resortu sprawiedliwości przedstawił mocne argumenty.

Wiceminister był pytany o to, jak obecna sytuacja wokół Sądu Najwyższego wpłynie na relacje z Komisją Europejską.

- Zakładam, że sytuacja wokół SN nie powinna mieć żadnego wpływu na dialog z Komisją Europejską. To kto kieruje Sądem Najwyższym to nasza wewnętrzna sprawa. Ta kwestia jest przedmiotem pewnego sporu prawnego i politycznego, ale to jest spór wewnątrz Polski i Komisji Europejskiej nic do tego. Komisja Europejska, jako strona skarżąca może mieć zastrzeżenia do różnych rzeczy i różne rzeczy opisywać w swoim stanowisku. Jednak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu będzie tutaj decydentem i ze spokojem oczekujemy, na to co się wydarzy - oświadczył Piebiak.

Piebiak przekazał też, że rząd już opracowuje odpowiedź dla KE na zarzut naruszenia prawa europejskiego w związku z ustawą o SN.

- Jeżeli chodzi o Komisję Europejską to przygotowujemy odpowiedź na zarzut naruszenia prawa europejskiego w związku z wejściem w życie zasadniczej części ustawy o SN – zaznaczył wiceminister.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podsumowano dochody z „europejskiej misji Tuska”. Zawrotna kwota robi wrażenie

Donald Tusk / fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

  

Już niebawem Donald Tusk opuści fotel przewodniczącego Rady Europejskiej i uda się na "zasłużony" odpoczynek. Szok związany z tym faktem ma mu zrekompensować gigantyczna odprawa, którą ma pobierać przez trzy lata. Tabloid posumował uposażenia "króla Europy" z ostatnich pięciu lat. Kwota robi duże wrażenie.

"Super Express" wyliczył, że Donald Tusk zarobił na europejskich salonach prawie 7 mln zł.

- Gdy Tusk w 2014 r. obejmował stołek przewodniczącego RE, pensja wynosiła 105 tys. zł. Oczywiście mowa o miesięcznym wynagrodzeniu! Od stycznia tego roku dzięki podwyżkom na stanowiskach unijnych podskoczyło ono zaś do aż 140 tys. zł! Wychodzi więc na to, że łącznie dzięki tej pracy Tusk wzbogacił się o 6,7 mln zł!

- czytamy w gazecie.

Zarobione pieniądze Donald Tusk mógł śmiało "upychać do skarpety", ponieważ korzystał z licznych przywilejów, przypisanych do stanowiska, które zajmuje. Wysokie diety, pokrywające koszty zamieszkania i budżet reprezentacyjny, sprawiały, że nie był zmuszony do wydawania zarobionych w Radzie Europejskiej pieniędzy. 

Okazuje się, że obecny pracodawca Tuska nie da mu zrobić krzywdy, także po zakończeniu "europejskiego kontraktu". Szef RE będzie otrzymywał przez trzy lata gigantyczną odprawę. "Super Express" szacuje, że będzie to kwota 490 tys. zł rocznie.

[polecam:https://niezalezna.pl/296392-sprawdzono-na-jaka-odprawe-moze-liczyc-tusk-zarobi-wiecej-niz-przez-piec-lat-prezydentury-w-polsce]

Donald Tusk otrzyma również sowitą emeryturę. - Po ukończeniu 65. roku życia będzie mu przysługiwało świadczenie wynoszące ponad 21 tys. zł. Dodając do tego krajową emeryturę, w sumie miesiąc w miesiąc będzie dostawał aż 30 tys. zł - podaje gazeta.

[polecam:https://niezalezna.pl/295589-tusk-dostanie-najwyzsza-emeryture-w-polsce-ujawniono-ile-pieniedzy-co-miesiac-trafi-na-jego-konto]

Jak wiadomo, obecny szef Rady Europejskiej jest człowiekiem aktywnym i trudno go sobie wyobrazić jako emeryta. Wiele wskazuje na to, że będzie sobie dorabiał do "skromnego" świadczenia na stanowisku szefa Europejskiej Partii Ludowej.

Decyzja ws. obsady tego stanowiska ma zapaść już jutro, a Donald Tusk nie ma rywali.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, se.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl