W pogrzebie Ireny Szewińskiej udział wzięli m.in. para prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, minister sportu i turystyki Witold Bańka oraz szefowie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach i Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) Sebastian Coe, a także delegacje kilku europejskich komitetów olimpijskich.

Przed rozpoczęciem nabożeństwa przy trumnie czuwało osiem wart złożonych z przedstawicieli Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Sportu i Turystyki, władz Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Towarzystwa Olimpijczyków Polskich, Komisji Sportu Kobiet PKOl, mediów i sponsorów.

"Królowa królowej sportu" - tak prezydent Andrzej Duda mówił o Szewińskiej podczas uroczystości pogrzebowych. I dodał:

Była wspaniała pod każdym względem. Myślę, że mogę to powiedzieć - miała wspaniałe życie. Miała talent, który został odkryty. Na szczęście dla nas i dla Polski. Jesteśmy dumni z jej wspaniałego życia. I jesteśmy jej za to wdzięczni.

W czasie uroczystości pogrzebowych Ireny Szewińskiej głos zabrał także premier Mateusz Morawiecki.

Była wielką nadzieją dla Polski w trudnych czasach. Dawała chwałę polskiemu sportowi, była wzorem nie tylko dla sportowców, ale dla wszystkich Polaków - mówił.

Na uroczystości pogrzebowe do Warszawy przybyli sportowi oficjele z całego świata.

Każdy, kto był świadkiem jej występów sportowych widział, w jakim stylu osiąga sukcesy, widział, że towarzyszy temu nieodparta elegancja. Wszyscy, którzy mieli kontakt z Ireną jako przyjaciółką, zetknęli się z jej wielkim ciepłem i serdecznością.

- wspominał Thomas Bach, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Z kolei minister sportu i turystyki Witold Bańka wspomniał, że powiedzieć o Szewińskiej "wybitna" to za mało. "Była najwybitniejszą polską sportsmenką, pierwszą damą polskiego sportu, naszą sportową matką" - podkreślił.

Irena Szewińska - wiceprezes PKOl i członkini MKOl - zmarła 29 czerwca w szpitalu w Warszawie. Miała 72 lata.

Zwycięski bieg na MŚ w 1977 roku:

Bieg po złoto na Igrzyskach Olimpijskich w 1968 roku:

 Komentarz po zdobyciu złotego medalu IO: