Wierzyć się nie chce! Amber Gold nie składało żadnych deklaracji. I co? Nic, bo było „trudnym podatnikiem"

/ Tadeusz Swiechowicz/Gazeta Polska

  

Amber Gold przez szereg miesięcy nie składała deklaracji VAT do III US w Gdańsku, a urząd ograniczył się do wezwań i pouczeń, mimo, że jego pracownicy mieli doskonałą wiedzę na temat sytuacji podmiotu - wynika z dzisiejszego przesłuchania Tomasza Rzewuskiego, b. naczelnika tej instytucji przez Małgorzatę Wassermann.

Pierwsze wezwanie o brakującą deklarację VAT-owską jest 27 maja (2009 r. – red.), 26 czerwca wróciło jako niepodjęte, a (podmiot – red.) został zarejestrowany w czerwcu. Więc zaczyna być wzywany o brakujące dokumenty przed rejestracją. Pan tu opowiada jak pańscy pracownicy byli bardzo zajęci, ale to świadczy o tym, że pańscy pracownicy doskonale pilotowali tego podatnika, bo nie mając go zarejestrowanego w systemie, jednocześnie go wzywają

 - mówiła Małgorzata Wassermann podczas czwartkowego przesłuchania Tomasza Rzewuskiego, b. naczelnika tego US.

Nie umiem się do tego odnieść

- odparł świadek.

Szefowa komisji zwróciła też uwagę na to, że III US w Gdańsku w tamtym czasie prowadził 1669 postępowań w ciągu jednego roku. Jak podkreśliła, to bardzo dużo w porównaniu z innymi urzędami skarbowymi. "Kierowany przez pana urząd został oceniony jako surowy, to tak a propos pańskiego wywodu poprzedniego" - zaznaczyła.

Wassermann przypomniała, że 5 marca 2009 r. rozpoczął się proces rejestracji podatkowej Amber Gold. 25 marca powinna być już złożona pierwsza deklaracja VAT i wtedy po raz pierwszy US wzywa Marcina P., by stawił się w urzędzie i podpisał wniosek, ten nie reaguje - relacjonowała i zapytała, co w tej sytuacji powinien zrobić urząd? Wysłać wezwanie - padła odpowiedź.

Szanowni podatnicy w Polsce pamiętajcie o tym, że jak się nie będziecie stawiali wzywani, to pamiętajcie, żebyście się powołali na te zeznania przed komisją, jak będą was chcieli karać od razu karami za nieodebranie wezwania i niestawiennictwo

- skomentowała Wassermann.

Jak zeznał Rzewuski, Amber Gold ogólnie nie składało żadnych deklaracji. Nazwał spółkę "trudnym podatnikiem", dodając, że takich podatników jest bardzo wielu.

Jak to jest możliwe, że przez okres 20 miesięcy ten podatnik w ogóle nie składa deklaracji VAT-owskich, jak to jest możliwe, że ten podatnik nie ma wszczętego postępowania kontrolnego - dociekała szefowa komisji.

Według Rzewuskiego "tutaj nastąpiła pewna okoliczność, która miała wpływ na to, że nie podjęto kontroli - w marcu 2010 roku firma Amber Gold zmieniła właściwość na naczelnika I US w Gdańsku".

Kiedy nastąpiła zmiana, nie mogliśmy wszcząć kontroli w sposób skuteczny, dlatego, że nie byliśmy właściwym urzędem - tłumaczył.

Proszę pana, każdy z nas wie, co się dzieje, jak przez miesiąc nie złoży deklaracji VAT-owskiej, a 20 miesięcy? - odniosła się do tego Wassermann.

Rzewuski odpowiedział, że nie był w stanie wyjaśnić tej sprawy, bo został odwołany z funkcji naczelnika III US w Gdańsku.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

75 lat Kongresu Polonii Amerykańskiej

/ Tomasz Hamrat / Gazeta Polska

  

"Jestem pełen głębokiego uznania dla roli jaką odgrywa Kongres Polonii Amerykańskiej w integrowaniu środowisk polonijnych w Stanach Zjednoczonych" - powiedział minister Adam Kwiatkowski w Chicago, podczas gali 75-lecia Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Chicago w czwartek, o 19:00 czasu lokalnego minister Adam Kwiatkowski odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do członków Kongresu Polonii Amerykańskiej. Mówił o znaczeniu Polonii w USA i podziękował członkom KPA za pracę dla dobra ojczyzny.

Jestem pełen głębokiego uznania dla roli jaką odgrywa Kongres Polonii Amerykańskiej w integrowaniu środowisk polonijnych w Stanach Zjednoczonych. Z okazji tego pięknego jubileuszu pragnę złożyć Państwu gratulacje i najlepsze życzenia. W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej dziękuje za to, co członkowie Kongresu na przestrzeni kilku pokoleń uczynili dla kultywowania idei polskiej niepodległości oraz umacniania dobrego imienia Polaków

- powiedział minister Kwiatkowski.

Prezes KPA Frank Spula w swoim przemówieniu podziękował gościom za przybycie oraz nawiązał do długoletniej historii i tradycji Kongresu. Czasy się zmieniają jednak misja KPA pozostaje taka sama. Prezes wierzy, że Kongres jest w stanie dostosowywać się do nowych wyzwań oraz zmieniających się potrzeb Polonii.

Razem działamy dla dobra Polonii oraz Polski, kraju z którego pochodzimy i skąd przybyli nasi przodkowie

-  powiedział Spula.

Przemówienie wygłosił także generał Michael Zerbonia. Mówił o roli Polski i polskich żołnierzy w NATO. Generał Zerbonia brał udział w operacjach wojennych w Iraku oraz w Afganistanie.

Należy podkreślić ważność sojuszu polsko-amerykańskiego dla bezpieczeństwa Polski oraz USA. Żołnierze amerykańscy i polscy bardzo dobrze ze sobą współpracują

-  powiedział Zerbonia.

W bankiecie brało udział ponad 150 gości z Polski i USA, sala była wypełniona po brzegi. Obecni byli przedstawiciele organizacji z Polski m.in. Hanna Gałązka, wiceprezes "Wspólnoty Polskiej", która odczytała list od prezesa Dariusza Bonisławskiego. Swoje gratulacje oraz życzenia przekazali także politycy amerykańscy i członkowie parlamentu, między innymi Daniel Lipinski, przedstawiciel stanu Illinois w Waszyngtonie. Lipinski podkreślił, że ten jubileusz jest ważny także dlatego, że w tym roku jest rocznica 100-lecia relacji dyplomatycznych pomiędzy USA i Polską. "KPA reprezentuje w USA 10 milionów Amerykanów, którzy mają polskie korzenie", powiedział Lipinski. Senator Kristen Gillibrand z Nowego Yorku przekazując gratulacje stwierdziła, że KPA spełnia wielką rolę w szerzeniu informacji o kulturze i historii Polski. 

Kongres Polonii Amerykańskiej powstał w 1944 podczas wiecu w Buffalo, podczas którego było obecnych 2500 delegatów z różnych organizacji polonijnych. Kongres od samego początku istnienia był zaangażowany w pomoc w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości oraz umacnianiu dobrych stosunków z USA, począwszy od 1960 roku, kiedy to prezydent USA Dwight Eisenhower spotkał się z przedstawicielami KPA w Chicago.

Senator John Kennedy także przemawiał podczas tamtego zjazdu. W 1984 prezydent Ronald Reagan spotkał się z liderami Kongresu podczas obchodów 40-lecia wybuchu Powstania Warszawskiego. Z kolei prezydent Donald Trump spotkał się z Prezesem Frankiem Spulą oraz przedstawicielami KPA w Chicago w 2016 roku, podczas swojej kampanii prezydenckiej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl