Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Hospicjum w Pszczynie poszerza działalność

Hospicjum św. ojca Pio w Pszczynie (Śląskie), świadczące opiekę nad terminalnie chorymi w ich domach, poszerzy działalność dzięki trwającej budowie Domu Ojca Pio. W planach jest m.in. uruchomienie hospicjum stacjonarnego, dziennego domu opieki i noclegowni.

unclelkt

"Po zakończeniu inwestycji, kiedy powstaną wszystkie części Domu Ojca Pio: hospicjum stacjonarne, hospicjum domowe, dzienny ośrodek opieki dla osób, które nie mogą samodzielnie funkcjonować, a także poradnia paliatywna, kuchnia i noclegownia dla osób bezdomnych, będziemy mogli w szerokim zakresie nieść pomoc chorym, samotnym, bezdomnym osobom" – powiedziała PAP prezes hospicjum Teresa Buczak.

Osoby pragnące wesprzeć tę ideę mają teraz dobrą sposobność – placówka zakwalifikowała się do akcji organizowanej przez Fundację Lotto pod nazwą OdLOTTOwa jazda. Aby się włączyć, należy skorzystać z aplikacji, która włączy nas do drużyny hospicjum. Wesprze je każdy kilometr pokonany następnie przez członka drużyny na rowerze.

"Zgromadzone w ten sposób środki chcielibyśmy wydać na urządzenie łazienek i wyposażenie kuchni" – zapowiedziała prezes Buczak.

Obiekt mieszczący dzienny ośrodek opieki nad osobami starszymi, poradnię medycyny paliatywnej, geriatrycznej i rehabilitacyjną jest już w stanie surowym zamkniętym. Powstaje on na terenie przekazanym za symboliczną opłatą przez samorząd Pszczyny, jest finansowany z dotacji, darowizn, środków zebranych podczas organizowanych przez hospicjum wydarzeń czy wpłat z 1 proc. podatku. Do tej pory na rozpoczętą w 2015 r. budowę hospicjum wydano 1,9 mln zł.

Najwięcej miejsca w Domu Ojca Pio po rozbudowie zaplanowano na hospicjum stacjonarne dla 32 osób terminalnie chorych. Hospicjum chce im zapewnić przytulne, osobne pokoje, opiekę lekarzy i pielęgniarek, wsparcie psychologów i wolontariuszy, kaplicę ekumeniczną. Pracownicy hospicjum nadal będą jednak świadczyć pomoc w domach chorych. "Nigdy z tego nie zrezygnujemy, chory terminalnie najlepiej czuje się we własnym domu" – podkreśliła prezes.

Wskazała, że w powiecie pszczyńskim jest też ogromne zapotrzebowanie na ośrodek dziennego pobytu dla osób niesamodzielnych. Jest on tworzony z myślą o osobach, które bez pomocy drugiego człowieka nie radzą sobie w najprostszych czynnościach, jak jedzenie, higiena osobista, przyjmowanie leków. W budowanym ośrodku będą mogli liczyć na pomoc opiekunek, rehabilitantów i psychologów, z kolei ich bliscy zyskają dzięki temu możliwość pracy zawodowej, załatwienia swoich spraw czy też po prostu odpoczynku.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#hospicjum #Pszczyna

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo