Nowe atrakcje podlaskiej sokolarni

/ pixabay.com

  

Sowa płomykówka i kruk to nowe atrakcje sokolarni - ośrodka uczącego o drapieżnych ptakach - który znajduje się w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie k. Białegostoku. Obecnie przebywa tam ok. 40 drapieżnych ptaków.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej Muzeum Podlaskiego - Sokolarnia działa od połowy 2014 roku (wcześniej białostocki skansen był oddziałem Muzeum Podlaskiego, obecnie jest oddzielną instytucją - Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej), organizuje zajęcia edukacyjne i pokazy lotów drapieżnych ptaków.

W ośrodku zwierzęta przebywają w specjalnych wolierach, w sumie ptaków jest ok. 40. To m.in. sokoły wędrowne, rarogi, sowy, jastrząb i pustułka.

Obecnie do ośrodka trafiła sowa płomykówka i kruk. Jak powiedział sokolnik z ośrodka Kamil Borowski, to młode ptaki, ponad trzymiesięczne, które przyjechały z Czech od prywatnego hodowcy.

Dodał, że po stracie przez ośrodek poprzedniej płomykówki chciał, by trafiła tam kolejna. Mówił, że zależało mu na tym, aby podczas zajęć pokazywać właśnie płomykówkę, bo jest sową dość wyjątkową przez to, że "trzymała się" blisko człowieka; była jego sprzymierzeńcem w walce z gryzoniami.

- W ośrodku opowiadamy o ptakach drapieżnych, a kruk, na zasadzie wyjątku, jest przedstawicielem ptaków niedrapieżnych, żeby ludzie mogli sobie porównać zachowanie ptaka drapieżnego i niedrapieżnego, ich wygląd, sposób życia - dodał.

Borowski powiedział, że poprzez zajęcia edukacyjne ośrodek stara się przełamywać pewną barierę ludzi wobec ptaków drapieżnych.

- Cierpią na tym ptaki, padają ofiarą kłusownictwa, ale też zwykłych ludzi, którzy je zabijają - dodał. A to - jak zauważył - bardzo pożyteczne zwierzęta, które, jak każdy drapieżnik, odgrywa ważną rolę w przyrodzie.

W jego ocenie, ważne jest też uświadomienie ludziom, że każdy z nas ma wpływ na to, jak żyje się ptakom drapieżnym wokół nas.

- Żyjemy na Podlasiu, które uznawane jest za "zielone płuca" Polski, ale to błąd, rolniczy teren z ziemią nasiąkniętą pestycydami, łąkami, które są bezustannie koszone i stają się "ptasią pustynią", nie jest przyjazny drapieżnym ptakom - wskazał.

Dlatego podczas zajęć w ośrodku sokolnicy starają się opowiadać o życiu i zwyczajach drapieżnych ptaków, pokazują, jak je rozpoznawać i odróżniać. Według Borowskiego płomykówka i kruk już uczestniczą w zajęciach i pokazach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pracownik firmy kurierskiej z zarzutem kradzieży

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Do 5 lat pozbawienia wolności grozi pracownikowi firmy kurierskiej, który w trakcie sortowania przesyłek ukradł paczkę z zawartością dwóch pierścionków.

Pod koniec kwietnia br. policjanci Komisariatu Policji V w Krakowie przyjęli zawiadomienie od przedstawiciela firmy kurierskiej o kradzieży pierścionków, które nie zostały dostarczone do ich klientów. Przekazał on, iż według jego wiedzy sprawcą może być jeden z pracowników sortowni firmy kurierskiej.

Funkcjonariusze, analizując materiał dowodowy zgromadzony w tej sprawie, potwierdzili przypuszczenia zgłaszającego, w efekcie czego ustalili personalia pracownika, który dokonał kradzieży biżuterii, a następnie zatrzymali tego 20-letniego mieszkańca Krakowa. W trakcie przesłuchania przyznał się on do kradzieży oraz wskazał lombardy, w których sprzedał zagrabione rzeczy. Mundurowi udali się w te miejsca i odzyskali cenne przedmioty.

Właściciele lombardów potwierdzili zakup pierścionków od zatrzymanego. Wartość skradzionego mienia wyceniona została na ponad 7 000 zł. 20-latek usłyszał zarzut kradzieży. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl