O co chodzi Gersdorf? "Chce odejść w aureoli męczennika"

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

– Gersdorf była kontrowersyjnym prezesem, naraziła się w czasie swojej kadencji wszystkim stronom politycznego sporu – była krytykowana nie tylko przez zwolenników prawicy, ale również zwolenników lewicy oraz liberałów, dlatego że jej poglądy były bardzo niespójne – ocenił w rozmowie z portalem Niezalezna.pl poseł PiS, Bartłomiej Wróblewski.

Pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf, która dziś popołudniu spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, zapowiedziała, że nie przyjmie pisma w sprawie przejścia w stan spoczynku.

O komentarz dotyczący tej sprawy portal Niezalezna.pl poprosił posła PiS, Bartłomieja Wróblewskiego, członka sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, prawnika i konstytucjonalistę.

Sędzia Gersdorf chce odejść w aureoli męczennika. Była kontrowersyjnym prezesem, naraziła się w czasie swojej kadencji wszystkim stronom politycznego sporu – była krytykowana nie tylko przez zwolenników prawicy, ale również zwolenników lewicy oraz liberałów, dlatego że jej poglądy były bardzo niespójne – powiedział poseł PiS.

Poseł Wróblewski wyliczył m.in., że "wypowiadała zdania, które miały charakter absolutnie polityczny, krytykowała niektóre rozwiązania PiS oceniając je jako niekonstytucyjne, a później sama w zmienionej formie je prezentowała, mam tu na myśli np. sytuację, kiedy sama w zmienionej formie prezentowała propozycje PiS".

Przypomnę, że w projekcie zmian w Sądzie Najwyższym, który prezentowała była skarga nadzwyczajna i izba dyscyplinarna, o czym wcześniej sama mówiła, że to niekonstytucyjne. Krytykowała niektórych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, a potem sama chodziła na ich zaprzysiężenia. Kwestionuje obecną ustawę, a jeszcze niedawno sama zwróciła się do prezydenta o możliwość dodatkowego zarobkowania, co wynika z tejże ustawy. Widać tu pewną niekonsekwencję. Moim zdaniem popełniła też wielki błąd, bo niezależnie od poglądów, które się ma, można cofnąć się o krok i takie rozwiązanie jest spójne. Pierwsza prezes SN pozwoliła się wciągnąć w spory, co bardzo zaszkodziło wymiarowi sprawiedliwości oraz Sądowi Najwyższemu – wyjaśnił.

Na pytanie czy spotkanie I prezes SN z prezydentem coś zmieni w tej dość kryzysowej sytuacji, Bartłomiej Wróblewski odpowiedział:

Chciałbym, żeby to spotkanie zaoszczędziło nam jakichś gorszących scen w najbliższych dniach. Jako prawnik wiem, że ilu prawników, tyle zdań. Rozumiem to, że pani prezes może mieć swoje zdanie w tej sprawie, choć się z nim nie zgadzam, ale powinna prowadzić argumentację merytoryczną. Może wystąpić do sądu powszechnego, jeśli uważa, że jej prawa związane z zajmowaniem stanowiska sędziego zostały naruszone. Mogła złożyć oświadczenie o woli dalszego sprawowania stanowiska, ale tego nie zrobiła, więc powinna się temu podporządkować. Miała możliwość zwrócenia się do TK o zbadanie konstytucyjności tych zapisów, ale nie skorzystała z tej możliwości.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirus we Włoszech. Nie żyje 17 osób

/ zdjęcie ilustracyjne / RGY23 CC0

  

Trzy następne osoby zarażone koronawirusem zmarły we Włoszech - podał dziś rządowy komisarz ds. kryzysu Angelo Borrelli. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 17. W całym kraju zarażonych jest obecnie 650 osób.

Trzy następne osoby zmarły w Lombardii; wszystkie miały około 80 lat - wyjaśnił Borrelli na konferencji prasowej.

W Polsce nie ma potwierdzonego przypadku wystąpienia koronawirusa. Osoby, u których wystąpiło podejrzenie wirusa, są diagnozowane w trybie pilnym. Stube podał, że według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny zarejestrowano w naszym kraju 267 pobranych próbek i wszystkie wyniki były ujemne.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Na świecie potwierdzono ponad 82 tys. przypadków zarażeń koronawirusem, który rozprzestrzenił się na blisko 50 krajów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts