Historia kołem się odwraca

  

W nie tak bardzo odległej przeszłości za siedmioma górami i siedmioma rzekami było sobie królestwo. Królestwo, jak to królestwo, miało króla, armię, stolicę, własną pocztę i kolej. Miało dominującą religię – było tradycyjnie katolickie. I leżało między dwoma potężnymi sąsiadami: Prusami i Austro-Węgrami. Wcale nie chodzi mi o Polskę, jakby ktoś mógł pomyśleć na podstawie takiego opisu, tylko o Bawarię.

Bawaria z władcą na królewskim tronie istniała w latach 1806–1871. W tym ostatnim roku weszła w skład świeżo powstałego Cesarstwa Niemieckiego, ale odrębną armię, pocztę i kolej zachowała aż do roku 1919, kiedy to zrzekła się tych przywilejów, gdy chciała, aby niemiecka armia obroniła ten piękny kraj przed komunistyczną rewolucją. Dlaczego o tym piszę? Ano dlatego, że po ostatnich wydarzeniach za Odrą bardzo możliwy jest ruch odwrotny. Jeśli bowiem Niemcy nie zejdą z proimigranckiego kursu, bardzo możliwe jest wejście kraju związkowego Bawaria na inny kurs, secesyjny. Bo to właśnie południe Niemiec bierze na siebie główne uderzenie niebezpiecznej islamskiej fali. I w bogatym Monachium mogą dojść do wniosku: „po co nam te Niemcy, skoro już nas nie potrafią bronić?”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts