NIK przedstawił raport o umowach gazowych w latach 2006-2011. Stwierdzono szereg nieprawidłowości

- Zarówno Minister Gospodarki, jak i PGNiG nie wykorzystali w pełni swoich możliwości negocjacyjnych, nie podejmując próby uzyskania w zamian za zgodę na postanowienia korzystne dla strony rosyjskiej równoważnych korzyści dla Polski - można przeczytać w raporcie Najwyższej Izby Kontroli dotyczącym umów gazowych z lat 2006-2011. W latach 2007-2012 stanowisko ministra gospodarki zajmował Waldemar Pawlak.

fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Dziś NIK ujawniła raport dotyczący umów gazowych podpisywanych przez państwo polskie w latach 2006-2011. 

NIK w raporcie wskazała na nieprawidłowości w działaniach Ministra Gospodarki w zakresie uzgadniania porozumień gazowych z Gazpromem międzynarodowych w latach 2009–2010. 

NIK pozytywnie oceniła w raporcie zapewnienie przez organy państwowe i PGNiG w latach 2006–2011 ciągłości dostaw gazu ziemnego z importu oraz uniknięcie ryzyka niezaspokojenia potrzeb polskich odbiorców, jednak jak podkreśla, "działania ministra gospodarki dotyczące negocjowania w latach 2009-2010 umów z Rosją na dostawy gazu były prowadzone w znacznej części bez wymaganego umocowania w postaci zatwierdzonej instrukcji negocjacyjnej".

Jak podaje NIK, "zarówno Minister Gospodarki, jak i PGNiG nie wykorzystali w pełni swoich możliwości negocjacyjnych, nie podejmując próby uzyskania w zamian za zgodę na postanowienia korzystne dla strony rosyjskiej równoważnych korzyści dla Polski". 

Co więcej, "negocjacje rządu polskiego z rosyjskim w latach 2009-2010 ws. dostaw gazu ziemnego były podjęte przez stronę polską bez przygotowania merytorycznego".

Jak dodaje Izba, "na nieskuteczność negocjacji ze stroną rosyjską prowadzonych równolegle na poziomie rządów oraz spółek, wpłynęła też niewłaściwa współpraca między Ministrem Gospodarki a PGNiG". 

NIK pozytywnie oceniła za to inwestycję w terminal LNG, jako ważną dla dywersyfikacji dostaw gazu.

- Negatywnie należy ocenić zaniechanie przez Ministra Gospodarki działań legislacyjnych w 2008 r., przez co uległo opóźnieniu przygotowanie prawnych ram usprawniających realizację inwestycji (terminala LNG)

- podaje NIK.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#gaz #PGNiG #Waldemar Pawlak #ministerstwo gospodarki #umowy gazowe #NIK

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo