14-letni Jakub Vaugon na lekcji w szkole francuskiej, stanął w obronie prawdy o polskiej historii

Jakub zaprotestował przeciwko zawartemu we francuskim podręczniku pomocniczym dla nauczycieli w gimnazjum stwierdzeniu, że Polacy stanowili personel pomocniczy SS w obozie zagłady w Treblince, i miał z tego powodu szereg nieprzyjemności. Podręcznik zatytułowany „Histoire Geographie 3e” został opublikowany przez Wydawnictwo HATIER i obowiązywał we Francji w latach 2012–2016.

Jakub Vaugon z mamą podczas wizyty w IPN
ipn.gov.pl

Vaugon pochodzi z rodziny polsko-francuskiej i jest laureatem konkursu „Być Polakiem”, realizowanego w celu kształtowania, uświadamiania i umacniania tożsamości narodowej, rozwoju postaw patriotycznych oraz społecznych dzieci i młodzieży, mieszkających poza granicami kraju. Jakub przyjechał do Polski wraz z mamą, na zaproszenie Instytutu Pamięci Narodowej. Spotkał się z nimi dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN, który wręczył chłopcu materiały edukacyjne, zawierające wydane przez Instytut gry, m.in. „Miś Wojtek”, „Reglamentacja”, „Awans”, „303”, „Znaj Znak” oraz najnowsze publikacje IPN.

Jakub czasie wizyty w escape room na Przystanku Historia, czyli w pokoju zagadek, za pomocą 60-minutowej gry zespołowej pogłębił wiedzę na temat Żołnierzy Niezłomnych. Ponadto zwiedził Archiwum IPN, czyli „serce Instytutu”. Poznał również funkcje wideokomparatora oraz dowiedział się, jak przebiega proces konserwacji materiałów archiwalnych. 

 Źródło: ipn.gov.pl

 

#IPN #francuski #podręcznik #kłamstwo #lekcja historii #protest #Francja #Vaugon

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo