Samobójczy zamach: 12 osób nie żyje

/ etereuti

  

Co najmniej 12 osób zginęło, a 20 zostało rannych w dzisiejszym wybuchu w centrum Dżalalabadu na wschodzie Afganistanu - poinformowały miejscowe władze. Szef policji w prowincji Nangarhar, której stolicą jest Dżalalabad, powiedział, że był to zamach samobójczy.

Do eksplozji doszło kilka godzin po otwarciu przez prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego szpitala w Dżalalabadzie.

Szef policji w Nangarharze Gulam Sanaji Stanekzai powiedział, że zamach był wymierzony w samochód, którym jechali mający spotkać się z prezydentem sikhowie. "Większość ofiar to sikhowie" - poinformował.

Władze zaznaczają, że bilans ofiar śmiertelnych mógł być znacznie wyższy, ale zapobiegło temu zablokowanie części miasta w związku z wizytą prezydenta Ghaniego. Przywódcy nie było w pobliżu, kiedy doszło do wybuchu.

Na razie nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu; część prowincji Nangarhar jest bastionem ugrupowania dżihadystycznego Państwo Islamskie(IS), lecz aktywni tam są też talibowie.

Dzień wcześniej Ghani ogłosił koniec zawieszenia broni z talibami i rozkazał wszczęcie przeciwko nim operacji militarnych w całym kraju. Prezydent ogłosił jednostronnie rozejm z okazji święta Eid al-Fitr, kończącego w połowie czerwca ramadan. Talibowie przestrzegali rozejmu przez trzy dni.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ministerstwo komentuje raport NIK

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Dyrektor z Najwyższej Izby Kontroli Marek Bieńkowski w sposób nieuprawniony powiązał doraźną kontrolę ośrodka szkoleniowego w Kaliszu z realizacją wieloletniego programu "Praca dla więźniów" - przekazał dziś resort sprawiedliwości.

Według MS program "Praca dla Więźniów" był i jest prowadzony zgodnie z obowiązującym prawem, transparentnie i przy poszanowaniu środków publicznych. W ocenie resortu program okazał się ogromnym sukcesem i pozwolił zwiększyć zatrudnienie do 37 tys. osób, co oznacza 83 proc. więźniów zdolnych do pracy.

"MS podkreśla, że na konferencji prasowej NIK, która miała miejsce 10 grudnia, dyrektor Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego NIK Marek Bieńkowski w sposób nieuprawniony powiązał doraźną kontrolę ośrodka szkoleniowego w Kaliszu z realizacją prowadzonego z powodzeniem, wieloletniego programu „Praca dla więźniów”" - ocenił resort.

Według MS, "była to celowa próba zdyskredytowania programu i całej Służby Więziennej, której roczny budżet wynosi 4,5 mld zł". "Służba Więzienna prowadzi kilkaset inwestycji i żadna z nich dotychczas nie była przez NIK kwestionowana" - dodano.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej NIK informowano, że zostały wykryte liczne nieprawidłowości w finansowaniu inwestycji i remontów realizowanych ze środków publicznych w ramach kontroli programu "Praca dla Więźniów" i zdecydowano o skierowaniu 16 zawiadomień do prokuratury. Jak poinformowano, na polecenie prezesa Izby Mariana Banasia skierowano zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.

"Zawiadomienie to jest efektem kontroli doraźnej, którą NIK od 17 czerwca 2019 r. prowadziła w tej jednostce. Dlatego NIK rozpoczęła ogólnopolską kontrolę, która objęła Ministerstwo Sprawiedliwości, Centralny Zarząd Służby Więziennej oraz siedem innych jednostek. Zakończenie czynności kontrolnych w poszczególnych jednostkach zaplanowano na koniec stycznia 2020 r." - informowano.

Jak przekazywał podczas wtorkowej konferencji dyrektor Bieńkowski, koszt zbudowanego w Kaliszu toru przeszkód w centralnym ośrodku szkolenia Służby Więziennej wyniósł ponad 369 tys. zł, podczas gdy biegły wycenił tę inwestycję na maksymalnie 65 tys zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl