Co zrobił Tusk, aby pomóc Polsce? Waszczykowski się nie patyczkował

/ Telewizja Republika/printscreen

  

Były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wskazał, że Donald Tusk dążył do przeforsowania przymusowych relokacji imigrantów. - Mamy naoczny dowód pracy Tuska przeciwko Polsce - powiedział dzisiaj w "Politycznej Kawie" na antenie Telewizji Republika.

Gośćmi Doroty Kani - która wyjątkowo zastąpiła redaktora Tomasza Sakiewicza - byli w studio "Politycznej Kawy" w Telewizji Republika: były minister spraw zagranicznych, poseł PiS Witold Waszczykowski, poseł Kukiz'15 Piotr Apel, oraz publicysta Marek Król.

Rozmawiali o najważniejszych wydarzeniach mijającego tygodnia. W pierwszej kolejności poruszono temat relokacji uchodźców i ustaleń szczytu w Brukseli. Jak już informowaliśmy, żaden z krajów Unii Europejskiej nie zostanie zmuszony do przyjęcia jakiejkolwiek ilości imigrantów.

Witold Waszczykowski zauważył, że jest to kompromitacja Donalda Tuska.

- Złapano go na tym, że przygotował rozwiązanie skrajnie niekorzystne dla swojego kraju. To rzecz niesłychana. Urzędnicy w Brukseli powinni dalej bronić interesów kraju - zaznaczył.

Jako przykład podał Fransa Timmermansa, który w Holandii nie jest zbyt lubiany, ale mimo wszystko walczył o jak najlepszy budżet dla swojego kraju.

My mamy naoczny dowód pracy Tuska przeciwko Polsce - dodał.

Goście w studio rozmawiali też o liście Angeli Merkel do swoich koalicjantów, w którym pisała, że kilkanaście krajów europejskich zgodziło się przyjąć uchodźców. Wśród nich wymieniła między innymi Polskę, Węgry i Czechy - które natychmiast zdementowały te informacje.

Publicysta Marek Król mówi, że Merkel przegrała swoją walkę o relokację uchodźców.

W programie poruszono również temat nowelizacji ustawy o IPN i historycznego porozumienia premierów Polski i Izraela.

- Prawda o wojnie zaczęła być relatywizowana. Stronie niemieckiej udało się zastąpić słowo "niemiecka" słowem "nazistowska" - mówił Witold Waszczykowski.

- Sprawa zaczęła iść w złym kierunku kiedy zaczęto nas oskarżać o falę antysemityzmu. Temu trzeba było zapobiec - zaznaczył były szef dyplomacji.

Piotr Apel z Kukiz'15 nie zostawił suchej nitki na Tusku, który według niego zamiast dbać o dobre imię Polski - atakuje rząd.

- Można krytykować rząd i to jest konsekwencja demokracji, ale w pewnych sytuacjach trzeba walczyć po tej samej stronie, żeby obywatelom było lepiej, tego Tusk nie robi - mówił poseł Apel.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tragiczny bilans: 290 zabitych, 500 rannych. Ale liczba ofiar zamachów może wzrosnąć!

/ / Twiter/ siostrysfb

  

Do 290 wzrósł bilans zabitych podczas ataków bombowych na kościoły i hotele na Sri Lance w Wielką Niedzielę. Liczba rannych sięga 500 – podał rzecznik policji Ruwan Gunasekera. Zatrzymano jak dotąd 24 osoby. Żadna organizacja nie przyznała się do zamachów.

Rzecznik policji zaznaczył, że bilans nie jest ostateczny. Władze przyjmują, że w atakach zginęło ok. 37 cudzoziemców, ale tylko w jedenastu przypadkach udało się zidentyfikować ofiary. Niektóre z ciał są tak dalece zmasakrowane, że ustalenie tożsamości może zająć sporo czasu.

Tym należy tłumaczyć zwłokę w ogłaszaniu narodowości ofiar.

Poprzedni bilans ofiar, podany przez policję, mówił o co najmniej 215 ofiarach śmiertelnych i 450 rannych. Jednocześnie zastrzegano, że ze względu na ciężki stan części poszkodowanych osób ostateczna liczba zabitych może jeszcze wzrosnąć.

Policja poinformowała wieczorem w niedzielę, że dotarła do furgonetki, którą podejrzani prawdopodobnie przyjechali do Kolombo oraz kryjówki, w której się ukrywali.

W poniedziałek źródła policyjne podały, że na drodze prowadzącej na międzynarodowe lotnisko w Kolombo znaleziono bombę domowej roboty. Została ona zneutralizowana przez saperów. Lotnisko funkcjonuje bez zakłóceń.

Agencja Reutera podała, że policja wszczęła dochodzenie w sprawie niedopełnienia procedur i błędów służby wywiadu, co umożliwiło ataki bombowe w 9 miejscach jednocześnie - w kościołach i w luksusowych hotelach.

Błędy popełnione przez służbę bezpieczeństwa zostały zasygnalizowane przez co najmniej dwóch ministrów. Szef resortu telekomunikacji Harin Fernando napisał w niedzielę na Twitterze:

"Niektórzy oficerowie wywiadu wiedzieli o przygotowywanych atakach, ale ich ostrzeżenia dotarły z opóźnieniem. Muszą być podjęte specjalne kroki wyjaśniające, dlaczego te ostrzeżenia zignorowano".

Z kolei minister integracji narodowej, języków oficjalnych i hinduizmu - Mano Geneshan podał, że agenci bezpieczeństwa pracujący na rzecz jego resortu "wiedzieli o zamachu".

Premier Ranil Wickremesinghe w telewizyjnym wystąpieniu powiedział, że według wstępnych ustaleń wszyscy aresztowani pochodzą ze Sri Lanki. Krajowy wywiad sygnalizował, że może dojść do zamachów i obecnie trwa sprawdzanie, dlaczego nie podjęto odpowiednich działań, by do nich nie dopuścić - dodał.

Wiceminister obrony Ruwan Wijewardene przekazał, że większość z eksplozji to samobójcze ataki terrorystyczne. Na razie nikt nie przyznał się do ich przeprowadzenia, ale zdaniem wiceministra winę ponoszą religijni ekstremiści.

Do pierwszych sześciu eksplozji doszło rano w przeciągu 30 minut w trzech kościołach w Kolombo i dwóch innych miastach - Negombo i Batticaloa oraz w trzech luksusowych hotelach w Kolombo. Siódmy wybuch miał miejsce w niewielkim pensjonacie na przedmieściach Kolombo, a ósmy nastąpił w dzielnicy mieszkalnej Dematagoda, również na obrzeżach stolicy. Dziewiąty miał być przeprowadzony na lotnisku, ale się nie powiódł.

Były to największe ataki w tym azjatyckim kraju od zakończenia wojny domowej w 2009 roku.

Według danych z 2012 roku ok. 70 proc. mieszkańców Sri Lanki to buddyści, 12,6 proc. hinduiści, 9,7 proc. - muzułmanie, a chrześcijanie - 7,6 proc.

Wspólnota katolicka liczy 1,2 mln osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl