Zakończenie elitarnego szkolenia polskich podchorążych z WAT. TRANSMISJA

/ Łukasz Wasilewski/Stream1

  

Tego w historii polskiego szkolnictwa wojskowego jeszcze nie było. Podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej skończyli elitarne szkolenie pod okiem byłych żołnierzy jednostki GROM i najlepszych polskich skoczków spadochronowych. Czas na to, by pokazali, czego się nauczyli. Obejrzyj nasze studio z lotniska od 18:00!

Były treningi w tunelu aerodynamicznym, były skoki w asyście najlepszych polskich spadochroniarzy - krótko mówiąc, takiego szkolenia, na takim poziomie na polskich uczelniach wojskowych jeszcze nie było. Młodzi żołnierze, którzy w tym roku przechodzili je po raz pierwszy, są prekursorami i – jak mówią ci, którzy ich szkolą – piszą historię polskiego wojska. Chodzi o podchorążych z Sekcji Skoków Spadochronowych Wojskowej Akademii Technicznej (S3 WAT), która została utworzona pod koniec ubiegłego roku. Jest ona rozszerzeniem działalności istniejącej od kilku lat sekcji „Woda, Ląd, Powietrze”. Należący do „WLP” studenci uczyli się wspinaczki i taktyki, przechodzili dodatkowe szkolenie ogniowe, a następnie szkolili się pod okiem m.in. byłych żołnierzy GROM-u i najlepszych polskich skoczków spadochronowych z elitarnej grupy akrobatycznej S3 SKY MAGIC. Wszystko dzięki Fundacji „Teraz Wojsko Polskie”, która wzięła pod swoją opiekę podchorążych z WAT-u.

Kończy się rok akademicki, kończy się więc pierwszy etap tego elitarnego szkolenia. A młodzi żołnierze pokażą nam i opowiedzą o tym, czego się nauczyli i co potrafią. Ich, jak również osoby, dzięki którym mogli odbyć to szkolenie, gościć będziemy w naszym studiu - początek dziś o godz. 18:00.

Zapraszamy do oglądania NASZEJ TRANSMISJI  
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Spotkanie premierów Polski i Japonii. „Dążymy do podniesienia strategicznego partnerstwa”

/ https://twitter.com/PremierRP

  

- Dążymy do podniesienia strategicznego partnerstwa Japonii i Polski na jeszcze wyższy poziom - mówił premier Japonii Shinzo Abe podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawiecki w Tokio. - Polska, wchodząc na wyższy poziom rozwoju gospodarczego, będzie potrzebowała tak dobrego partnera, jakim jest Japonia, w obszarze kluczowych technologii: nuklearnych, komunikacyjnych, ale również w obszarze 5G - powiedział z kolei szef polskiego rządu.

Premier Japonii zwrócił uwagę, że miniony rok był szczególny ze względu na setną rocznicę nawiązania polsko-japońskich stosunków. Wskazał, że w 2015 r. stosunki japońsko-polskie podniesiono do rangi partnerstwa strategicznego dzięki czemu współpraca między krajami się rozwinęła.

"Dziś prowadziłem owocną rozmowę z premierem (Morawieckim), aby podnieść to strategiczne partnerstwo obu krajów na jeszcze wyższy poziom. Dzisiaj razem z Polską, która coraz bardziej zyskuje na ważności w Europie, na tle solidnego wzrostu gospodarczego, zgodziliśmy się, by dalej zacieśniać naszą współpracę, przechodząc od stosunków dwustronnych do spraw dotyczących społeczeństwa międzynarodowego"

 - dodał premier Abe.

Japoński premier wskazał, że podczas spotkania poruszono kwestie gospodarcze, w tym współpracy nad projektem CPK.

"Zmierzamy do tego, aby japońskie technologie i wiedza przyczyniły się do uatrakcyjnienia polskiej infrastruktury"

- mówił.

Abe wskazywał też, że poruszono temat współpracy w dziedzinie technologii czystego węgla, energii atomowej oraz wodorowej.

Podczas rozmowy - jak relacjonował japoński premier - zgodzono się też na rozpoczęcie nieoficjalnych konsultacji na temat koordynacji systemów zabezpieczeń społecznych, by "jeszcze bardziej promować wymianę gospodarczą oraz osobową".

"Zgodziliśmy się z Polską, która pełni niezwykle ważną rolę w dziedzinie bezpieczeństwa Europy, na poszerzenie rozmów w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym realizacji następnych konsultacji organów obrony oraz pogłębienie współpracy naukowej i technologicznej"

- mówił Abe.

Japoński premier dodał, że podczas spotkania wymieniono też opinie na temat sytuacja w Azji i w Europie. Potwierdzono też - jak dodał - "solidarność w celu zachowania porządku międzynarodowego opartego na rządach prawa oraz dalszą współpracę w formacie Grupa Wyszehradzka- Japonia".

"Razem z premierem Morawieckim, ramię w ramię, jako partnerzy strategiczni będziemy pracować na rzecz silnego rozwoju stosunków obu krajów, a także stabilności i pomyślności społeczeństwa międzynarodowego"

- podsumował Abe. 

Z kolei premier Morawiecki mówił, że w poniedziałek i wtorek odbył szereg rozmów z przedstawicielami japońskiego biznesu. Wskazywał, że japońskie firmy obecne w Polsce od 20-30 lat zwiększają inwestycje.

"Współpraca i wymiana handlowa między Polską a Japonią rośnie w tempie dwucyfrowym. Polska, wchodząc na wyższy poziom rozwoju gospodarczego, będzie potrzebowała tak dobrego partnera, jakim jest Japonia i japońskie firmy w obszarze kluczowych technologii: nuklearnych, komunikacyjnych, ale również w obszarze 5G"

- oświadczył.

Premier zwracał także uwagę, że systemy energetyczne Japonii i Polski są w dużym stopniu - większym niż w przypadku innych państw - zależne od węgla.

"Te podobieństwa też tworzą przestrzeń do współpracy, chociażby w technologiach zgazyfikowania węgla, ale również zastosowania najnowszych rozwiązań nuklearnych, tak żeby miks energetyczny był jak najmniej obciążony emisyjnością dwutlenku węgla"

- zaznaczył szef rządu.

Mateusz Morawiecki relacjonował, że wśród tematów rozmowy z Abe znalazły się także sprawy międzynarodowe dotyczące Rosji, Chin, brexitu, niepokojów na Bliskim Wschodzie, a także zagrożeń płynących z Korei Północnej.

"To tematy, w których Polska i Japonia mają bardzo zbieżne zdanie. W świecie, w którym żyjemy, zawirowań jest wiele. Cieszy na pewno to, że UE wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Japonią są promotorem stabilności, spokoju, pokoju i jak najlepszej współpracy międzynarodowej, gospodarczej, handlowej"

- mówił premier.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts