Gwiazdy na imieninach Jana Kochanowskiego: w sobotę w Ogrodzie Krasińskich

Andrzej Seweryn, Edyta Olszówka i Pablopavo wezmą udział w siódmej edycji Imienin Jana Kochanowskiego organizowanych przez Bibliotekę Narodową. Wydarzenie odbędzie się w sobotę w Ogrodzie Krasińskich.

fot. mat.pras.

Program literackiego pikniku inspirowany jest twórczością Zbigniewa Herberta. Według informacji podanej przez organizatorów wydarzenia "przez cały dzień prezentowane będą różne aspekty obcowania z literaturą – w żywym słowie, teatrze, radiu, a nawet w języku migowym". 

Tegoroczną edycję Imienin Jana Kochanowskiego otworzy koncert zespołu Kwadrofonik pt. "Opowieści muzycznej treści". Zagrają m.in. "Moja matka gęś" Ravela, "Mała suita" Debussy'ego i "Święto wiosny" Strawińskiego, wzbogacone o komentarze i opowieści członków zespołu. Zorganizowano specjalne spotkania z laureatami tegorocznych nagród literackich: Ernestem Bryllem i Pawłem Sołtysem - Pablopavo. 

Podczas pikniku odbędą się dyskusje na tematy m.in.: "Sztuka z fantazji i kamienia", "O alternatywnej historii Rzeczypospolitej w fantastyce", "Jak (i czy warto) filozofować z dziećmi?". Piotr Machalica i inni aktorzy przeczytają korespondencję Herberta z Wisławą Szymborską.

Organizatorzy przygotowali również wydarzenia dla dzieci, m.in. warsztaty plastyczne, miejską grę "Twórcy kultury/twórcy niepodległości" i spektakl "Wieczorynka" z towarzyszeniem muzyki Adama Struga.

Polscy aktorzy wezmą udział w wydarzeniu pt. "Bardzo europejski Mecz poetycki". Wiersze recytować będą m.in. Jacek Braciak, Rafał Królikowski, Edyta Olszówka, Andrzej Seweryn, Maria Seweryn. Odbędzie się dancing z towarzyszeniem Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

W Pałacu Rzeczypospolitej przez cały dzień będzie można oglądać rękopisy Zbigniewa Herberta. Polscy wydawcy zorganizowali spotkania z blisko 100 najlepszymi autorami.  Z okazji obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości dzieci będą mogły wziąć udział w warsztacie poświęconym historii polskiego dizajnu. Odbędą się też warsztaty introligatorskie, podczas których pracownia Oficyna Peryferie pokaże, jak stworzyć własną książkę. Grafik Robert Czajka przygotował interaktywną instalację, która pozwoli dzieciom sprawdzić się w roli architektów.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Jan Kochanowski #Zbigniew Herbert #Andrzej Seweryn #Edyta Olszówka #imieniny #Biblioteka Narodowa

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo