Gwiazdy na imieninach Jana Kochanowskiego: w sobotę w Ogrodzie Krasińskich

/ fot. mat.pras.

  

Andrzej Seweryn, Edyta Olszówka i Pablopavo wezmą udział w siódmej edycji Imienin Jana Kochanowskiego organizowanych przez Bibliotekę Narodową. Wydarzenie odbędzie się w sobotę w Ogrodzie Krasińskich.

Program literackiego pikniku inspirowany jest twórczością Zbigniewa Herberta. Według informacji podanej przez organizatorów wydarzenia "przez cały dzień prezentowane będą różne aspekty obcowania z literaturą – w żywym słowie, teatrze, radiu, a nawet w języku migowym". 

Tegoroczną edycję Imienin Jana Kochanowskiego otworzy koncert zespołu Kwadrofonik pt. "Opowieści muzycznej treści". Zagrają m.in. "Moja matka gęś" Ravela, "Mała suita" Debussy'ego i "Święto wiosny" Strawińskiego, wzbogacone o komentarze i opowieści członków zespołu. Zorganizowano specjalne spotkania z laureatami tegorocznych nagród literackich: Ernestem Bryllem i Pawłem Sołtysem - Pablopavo. 

Podczas pikniku odbędą się dyskusje na tematy m.in.: "Sztuka z fantazji i kamienia", "O alternatywnej historii Rzeczypospolitej w fantastyce", "Jak (i czy warto) filozofować z dziećmi?". Piotr Machalica i inni aktorzy przeczytają korespondencję Herberta z Wisławą Szymborską.

Organizatorzy przygotowali również wydarzenia dla dzieci, m.in. warsztaty plastyczne, miejską grę "Twórcy kultury/twórcy niepodległości" i spektakl "Wieczorynka" z towarzyszeniem muzyki Adama Struga.

Polscy aktorzy wezmą udział w wydarzeniu pt. "Bardzo europejski Mecz poetycki". Wiersze recytować będą m.in. Jacek Braciak, Rafał Królikowski, Edyta Olszówka, Andrzej Seweryn, Maria Seweryn. Odbędzie się dancing z towarzyszeniem Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

W Pałacu Rzeczypospolitej przez cały dzień będzie można oglądać rękopisy Zbigniewa Herberta. Polscy wydawcy zorganizowali spotkania z blisko 100 najlepszymi autorami.  Z okazji obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości dzieci będą mogły wziąć udział w warsztacie poświęconym historii polskiego dizajnu. Odbędą się też warsztaty introligatorskie, podczas których pracownia Oficyna Peryferie pokaże, jak stworzyć własną książkę. Grafik Robert Czajka przygotował interaktywną instalację, która pozwoli dzieciom sprawdzić się w roli architektów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pawłowicz złoży kasację na wyrok ws. Owsiaka

zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Złożę kasację od tego wyroku w praktyce zachęcającego fanów Jerzego Owsiaka do dalszej agresji i ataków fizycznych - poinformowała prof. Krystyna Pawłowicz. To komentarz do wtorkowego wyroku SA w Warszawie, który orzekł, że szef WOŚP nie musi przepraszać byłej posłanki PiS w związku z wulgarnym rozszyfrowaniem skrótu „RWKPWK”.

„Złożę kasację od tego wyroku w praktyce zachęcającego fanów J.O do dalszej agresji i ataków fizycznych. Sąd Apel. w syt.jaskrawego naruszenia prawa, swym wyrokiem dokonał sędziowskiego nadużycia prawa w interesie celebryty” - napisała dziś na Twitterze prof. Krystyna Pawłowicz (pisownia oryginalna).

Pawłowicz dodała: "To ja mam „przeprosić” J. Owsiaka i zwrócić mu koszty obu instancji... Mam mieć jako polityk grubą skórę, bo ochrona prawna w takich syt. nie należy mi się. Uchylono łagodny wyrok I inst. nakazujący J.O jedynie przeproszenie mnie. Czekam na „konkurs” – „Kto zabije Krystynę Pawłowicz”" - napisała profesor (pisownia oryginalna).

Jak przekazała, sąd apelacyjny ogłosił wyrok o oddaleniu jej powództwa w całości i uznał w II instancji, że „konkurs” Jerzego Owsiaka pt. „Ruch Wypie... Krystyny Pawłowicz w Kosmos” to prawo szefa WOŚP do opinii o polityku.

Jak podała „Gazeta Wyborcza”, dziś Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował, że Jerzy Owsiak nie musi przepraszać byłej posłanki i obecnej sędzi Trybunału Konstytucyjnego oraz że Krystyna Pawłowicz musi zapłacić szefowi WOŚP blisko 4 tys. zł za prawnika.

Proces miał związek z filmami opublikowanymi w maju i czerwcu 2014 r. na stronie kreciola.tv. W pierwszym z nich ogłoszono konkurs na rozszyfrowanie skrótu „RWKPWK”.

Strona pozwana tłumaczyła, że w ogłoszonym kilka tygodni później rozwiązaniu chodziło o „Ruch Wysłania Krystyny Pawłowicz w Kosmos”. Z kolei autorzy pozwu wskazywali, że już wcześniej istniał profil na jednym z portali o identycznym skrócie, gdzie jedno ze słów było wulgarne – „Ruch Wypie... Krystyny Pawłowicz w Kosmos”.

[polecam:https://niezalezna.pl/311563-pawlowicz-przegrywa-z-owsiakiem-orzekala-sedzia-goral-ktora-kazala-przepraszac-ziobrze]

- Uważam, że Owsiak inspirował tę stronę (...) jeśli w konkursie kazał rozszyfrować skrót tej wulgarnej strony, to o czym my mówimy - mówiła wówczas Pawłowicz. Autorzy pozwu wskazywali również, że konkurs na rozszyfrowanie skrótu „RWKPWK” wywołał falę hejterskich wpisów w internecie.

Była posłanka PiS w pozwie domagała się od Owsiaka przeprosin na profilach Owsiaka w portalach społecznościowych oraz na stronie kreciola.tv, a także 50 tys. zł zadośćuczynienia.

Proces dotyczył też wypowiedzi Owsiaka, który w odpowiedzi na krytyczne słowa Pawłowicz wobec Władysława Bartoszewskiego nazwał byłą posłankę „kobietą z poglądami rodem z PRL”.

W listopadzie 2018 roku Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że Owsiak musi przeprosić Pawłowicz za swoje wypowiedzi i organizację konkursu na rozszerzenie skrótu "RWKPWK". Odrzucono natomiast żądanie zadośćuczynienia w wysokości 50 tys. zł, którego domagała się Pawłowicz.

Z kolei we wtorek warszawski Sąd Apelacyjny prawomocnie orzekł, że Owsiak nie musi przepraszać Krystyny Pawłowicz. „GW” poinformowała, że sędzia sądu apelacyjnego uznała, że ocena prawna zachowania szefa WOŚP w wyroku sądu pierwszej instancji była „częściowo wadliwa”, a sam Owsiak nie był inicjatorem utworzenia strony RWKPWK i nie musi za to oficjalnie przepraszać.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts