Papież przestrzega hierarchów przed "pustym triumfalizmem". "Kościół świeci światłem nie swoim, a Chrystusa"

Franciszek / By Mariordo (Mario Roberto Durán Ortiz) - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69021089

  

W przypadającą dziś uroczystość świętych Piotra i Pawła, patronów Stolicy Apostolskiej, papież Franciszek przestrzegał ludzi Kościoła przed "pustym triumfalizmem", pozbawionym "miłości, służby, współczucia" i przed postawą dystansu.

W czasie mszy na placu Świętego Piotra Franciszek pobłogosławił paliusze, symbole więzi ze Stolicą Apostolską dla nowych arcybiskupów metropolitów, mianowanych w ciągu roku. Obecny był między innymi arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś. Było również 14 nowych kardynałów, którzy otrzymali birety i pierścienie w czasie konsystorza w czwartek. Jednym z nich jest papieski jałmużnik, kardynał Konrad Krajewski.

W homilii na mszy z udziałem tysięcy ludzi papież powiedział dostojnikom, że "miłosierna miłość wymaga, aby pójść do wszystkich zakątków życia, aby dotrzeć do wszystkich, nawet jeśli kosztowałoby to dobre imię, wygodę, stanowisko, męczeństwo".

Zaznaczył, że podobnie, jak święty Piotr, także Kościół będzie zawsze kuszony przez „podszepty" diabła, które będą przeszkodą dla jego misji. Diabeł „zachowuje się jak uwodziciel, który chce pozostać w ukryciu i nie być ujawnionym” - dodał Franciszek.

Papież ostrzegał, że kiedy opuszcza się krzyż, "nawet jeśli wkraczamy w olśniewający blask chwały, to będziemy się łudzili, bo nie będzie to chwałą Boga, ale szyderstwem przeciwnika".

Zwrócił uwagę na czyhającą na chrześcijan pokusę zachowania "rozsądnego dystansu" i trzymania się z dala od ludzkich dramatów.

- Jezus dotyka ludzkiej nędzy, zapraszając nas, byśmy byli z Nim i dotykali cierpiącego ciała innych osób

 - przypomniał Franciszek. Wskazał następnie:

"Jezus chce wyzwolić swoich uczniów, swój Kościół, z pustego triumfalizmu: pozbawionego miłości, służby, współczucia, pozbawionego ludu".

Papież mówił o potrzebie odrzucenia postawy, która nie pozwala "zakorzenić się w życiu wiernego ludu". "Kościół jaśnieje nie swoim światłem, ale Chrystusa" - dodał Franciszek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pięciolatek w ciężkim stanie. Spadł na niego konar

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/markusspiske

  

Pięcioletni chłopiec został ranny w czasie wycinki drzew. Jak poinformował oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, jego stan określa się jako ciężki.

Do zdarzenia doszło podczas wycinki w lesie koło Niemodlina. Chłopiec był pod opieką swojego 28-letniego ojca. W pewnym momencie na dziecko spadł konar drzewa. Ojciec wezwał karetkę pogotowia, które przewiozło rannego do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Jak informuje policja, wycinka była legalna, a ojciec był trzeźwy. Obecnie prowadzone jest śledztwo w sprawie nieumyślnego narażenia na utratę życia, zdrowia, bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl