Zatrzymania związane są z prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie śledztwem przeciwko osobom podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Proceder ten polegał na wyłudzeniu podatku VAT w obrocie towarami z Dalekiego Wschodu o wartości nie mniejszej niż 165 mln zł oraz „pranie brudnych pieniędzy” pochodzących z tych przestępstw.

- Przestępczy proceder funkcjonował od lutego 2015 r. do połowy marca 2018 r. na terenie Wólki Kosowskiej, Warszawy oraz innych miejscowości na obszarze Polski. W tym okresie członkowie grupy rejestrowali, nabywali udziały bądź kontrolowali działalność w szeregu spółek pełniących rolę tzw. słupów. Dokonywali zaniżania wartości celnych importowanych towarów, doprowadzając w ten sposób do uszczuplenia podatku VAT. Należności za towar przekazywane były na ich rachunki bankowe. Następnie środki pieniężne niezwłocznie były transferowane za granicę, m.in. na rachunki bankowe w Stanach Zjednoczonych, Wietnamie oraz Chinach – wynika z informacji przekazanej przez Departament Bezpieczeństwa Narodowego - Wydział Komunikacji Społecznej KPRM.

 
Jak się dowiadujemy zatrzymani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu pomocnictwo przy „praniu brudnych pieniędzy”. Wobec trzech z nich zastosowano dwumiesięczny areszt tymczasowy,  natomiast czwarty z zatrzymanych otrzymał wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. zł., dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

Okazuje się, że wcześniej, w tej samej sprawie, zatrzymano 4 obcokrajowców pełniących kluczową rolę w działalności grupy przestępczej.