Przed szczytem w Brukseli ws. imigrantów. "Twardo będziemy obstawać przy naszych racjach"

/ twitter.com/screenshot/@PremierRP

  

Premier Mateusz Morawiecki przybył do Brukseli na dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, który będzie poświęcony głównie kwestii migracji. Szef rządu weźmie udział również w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Na spotkaniu z dziennikarzami, które odbyło się przed szczytem Morawiecki powiedział, że "bardzo twardo będziemy obstawać przy naszych racjach, przy prowadzeniu jeszcze dalej idących działań na zewnętrznych granicach UE".

Nie zgadzamy się z narzucaniem relokacji. Na pewno bardzo twardo będziemy obstawać przy naszych racjach, przy prowadzeniu jeszcze dalej idących działań na zewnętrznych granicach UE

- oświadczył premier Mateusz Morawiecki przed szczytem UE ws. migracji.

My się nie zgadzamy z narzucaniem relokacji i jesteśmy jednocześnie bardzo konstruktywnym graczem w ramach UE

- mówił szef polskiego rządu dziennikarzom.

Jak dodał, Polska pokazuje, że w zakresie ruchów wtórnych, czyli przesunięć pomiędzy krajami członkowskimi, w przypadku przybycia migrantów bądź uchodźców do któregoś z krajów granicznych UE, "my mamy twarde regulacje azylowe i tych twardych regulacji się trzymamy".

Morawiecki zaznaczył, że nie wie, jakie będą rezultaty rozpoczynającego się szczytu w Brukseli

ale my na pewno bardzo twardo będziemy obstawać przy naszych racjach. (...) Przy prowadzeniu jeszcze dalej idących działań na zewnętrznych granicach UE czy na terenie państwa takich, jak Libia, Syria. Żeby tym krajom pomagać, żeby uchodźcy tam zostali

- powiedział dziennikarzom premier. 

Dodał, że na posiedzeniu V4 z prezydentem Emmnuelem Macronem odbędzie się dyskusja o sankcjach w stosunku do Rosji.

Jesteśmy na stanowisku, że powinny być one kontynuowane. Pokazujemy przełamanie imposybilizmu, trudności dotarcia do konsensusu wokół bezpieczeństwa krajów bałtyckich. Dzisiaj czynimy bardzo poważny krok we właściwym kierunku, gdzie Polska zwiększa bezpieczeństwo elektroenergetyczne krajów nadbałtyckich.

- oświadczył premier. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap, twitter.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ostra potyczka Pence'a z Merkel w Monachium. „Nasi sojusznicy uzależniają się od Wschodu”

Angela Merkel/Mike Pence / Na podst./Daykan com/Gage Skidmore/Flikr.com

  

Podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa wiceprezydent USA Mike Pence ostro skrytykował stanowisko Niemiec ws. budowy gazociągu Nord Stream 2. Wezwał też wszystkie państwa, które dotychczas tego nie zrobiły, by zdystansowały się od kontrowersyjnego projektu. Kanclerz RFN Angela Merkel, przemawiając przed Pence'm, broniła Nord Stream 2, zaprzeczając opiniom, że nowy gazociąg zwiększy zależność od rosyjskiego gazu.

"Nie możemy zagwarantować obrony Zachodu, jeśli nasi sojusznicy uzależniają się od Wschodu"

- powiedział wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, odnosząc się do Nord Stream 2, łączącego Rosję i Niemcy.

Podziękował tym europejskim krajom, które opowiedziały się przeciwko projektowi. "Chcielibyśmy, żeby inne kraje zrobiły to samo" - podkreślił. [polecam:https://niezalezna.pl/251477-usa-po-raz-kolejny-groza-niemcom-sankcjami-chodzi-o-gazociag-nord-stream-2]

Zaznaczył też, że hasło prezydenta USA Donalda Trumpa "America First", czyli "Ameryka przede wszystkim", nie oznacza "America alone", czyli "Ameryka w pojedynkę".

Dwa lata temu z tego podium mówiłem, że amerykańskie przywództwo w wolnym świecie nie osłabnie nawet na chwilę. "America First" nie oznacza "America Alone". W tym samym roku prezydent Donald Trump stojąc przy pomniku Powstania warszawskiego powiedział: "Podstawowe pytanie naszych czasów brzmi, czy Zachód ma wolę, by przetrwać?". Inaczej mówiąc, czy jesteśmy przywiązani do naszych wartości, żeby bronić ich za wszelką cenę? Czy mamy dość szacunku dla naszych obywateli, by chronić naszych granic? Czy mamy pragnienie i odwagę, by zachować naszą cywilizację w obliczu tych, którzy chcą ją obalić i zniszczyć?

- wyliczał Mike Pence.

"Dziś jako wiceprezydent USA mogę z dumą ogłosić, że pod przywództwem prezydenta Donalda Trumpa, USA odpowiedziały na to pytanie nie tylko słowami, ale czynami. Dziś Ameryka jest silniejsza niż kiedykolwiek. Ameryka ponownie jest liderem na światowej scenie"

- ocenił.

Kanclerz RFN Angela Merkel, przemawiając przed Pence'm, broniła Nord Stream 2, zaprzeczając opiniom, że nowy gazociąg zwiększy zależność od rosyjskiego gazu. [polecam:https://niezalezna.pl/246088-mocne-slowa-pod-adresem-niemiec-nikt-nie-wierzy-ze-nord-stream-2-to-projekt-biznesowy]

"Skoro rosyjski gaz wprowadziliśmy w znacznym zakresie podczas zimnej wojny, nie rozumiem, dlaczego obecnie czasy miałyby być na tyle gorsze, żebyśmy nie mówili o Rosji jako partnerze"

- dodała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl