Rośnie świadomość problemu smogu

/ pixabay.com

  

W dwóch ostatnich latach świadomość istnienia problemu smogu w mniejszych miastach Małopolski wzrosła z 36 do 60 proc. – wynika z badań przeprowadzonych na zamówienie Krakowskiego Alarmu Smogowego i zaprezentowanych dziennikarzom.

Zgodnie z wynikami badań problem smogu dostrzegają zarówno mieszkańcy miast, jak i wsi. Niemal wszyscy popierają zdecydowane działania antysmogowe, a większość Małopolan krytycznie ocenia, co w tej kwestii robią ich lokalne władze. Najpoważniejszym jednak problemem jest – mówiła dziennikarzom Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego – przekonanie, że zanieczyszczone powietrze jest głównie problemem miast.

Tegoroczne badanie KAS miało sprawdzić, co przez dwa lata udało się zrobić w sferze edukacji i budowy świadomości problemu.

Jak zwróciła uwagę Dworakowska, wyniki ankiet wskazują, że wzrostowi świadomości mieszkańców mniejszych miast na ogół nie towarzyszą zdecydowane działania władz samorządowych. Te są oceniane krytycznie, najlepiej jest pod tym względem w Krakowie, gdzie 40 proc. mieszkańców uważa, że działania podejmowane przez lokalne władze są wystarczające.

- W dwóch ostatnich latach świadomość istnienia problemu smogu w mniejszych miastach Małopolski wzrosła z 36 do 60 proc. - mówiła wskazując na wyniki badania.

Badania zdiagnozowały też problem z małopolską uchwałą antysmogową, który – zdaniem przedstawicieli Krakowskiego Alarmu Smogowego – wymaga rozwiązania. 70 proc. ankietowanych deklaruje, że słyszało o uchwale, ale tylko co piąty wie, co się w niej znajduje.

- To ważne, bo choć nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania, to jednak trudno przestrzegać prawa, którego się nie zna. Jest to zadanie dla nas, dla samorządu, dla lokalnych liderów opinii, ale też dla mediów – mówiła Dworakowska i zwracała uwagę, że jest to zadanie „wdzięczne”, ponieważ aż 88 proc. ankietowanych po zapoznaniu się z zapisami uchwały, deklarowało, że je popiera.

90 proc. ankietowanych popiera działania na rzecz czystego powietrza, takie jak obowiązek wymiany starych kotłów i pieców na węgiel (przy zapewnieniu dopłat), zakaz sprzedaży najgorszej jakości węgla o wysokiej zawartości zanieczyszczeń, a także podwyższenie kar pieniężnych za spalanie śmieci.

81 proc. krakowian popiera zakaz wjazdu starych samochodów wyposażonych w silniki diesla do centrów miast, a 47 proc. popiera wprowadzenie opłat za poruszanie się po nich samochodem.

- Od niedawna samorządy mogą wprowadzać strefy czystego transportu – czas najwyższy, aby władze Krakowa skorzystały z tej możliwości i ograniczyły w mieście ruch najbardziej trujących aut - powiedziała Dworakowska.

Tegoroczną ankietę przeprowadzono na przełomie marca i kwietnia, techniką wywiadu telefonicznego CATI na próbie 1 tys. mieszkańców Małopolski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Nie wolno walczyć z faktami". Fogiel nie wyklucza, że Polska "wycofa się z węgla"

/ pixabay.com/CC0/lukaszdylka

  

- Wycofamy się z węgla wtedy, gdy to będzie możliwe i pod względem społecznym i pod względem bezpieczeństwa energetycznego - powiedział dzisiaj w Polsat News zastępca rzecznika PiS, Radosław Fogiel. Polityk unikał jednak podania konkretnej daty, gdyż - jak wskazywał - jest ona uwarunkowana wieloma czynnikami.

Radosław Fogiel w Polsat News ocenił, że "problemu węgla" w energetyce nie można rozwiązać "ot, tak".

- Żeby wycofać się z węgla nie wystarczą dobre chęci, nie wystarczy zaklinanie rzeczywistości. Musimy mieć realne, stabilne źródła zasilania. Mityczne wiatraki nie zapewnią nam stabilnego zasilana sieci energetycznej

 - mówił Fogiel.

- Wycofamy się z węgla wtedy, gdy to będzie możliwe i pod względem społecznym i pod względem bezpieczeństwa energetycznego

- powiedział wicerzecznik PiS. Nie podał jednak daty, bo - jak stwierdził - zależy to od wielu czynników.

Fogiel zapewnił też, że prezes PiS Jarosław Kaczyński zdaje sobie sprawę, że "problem istnieje". "My go nie bagatelizujemy i dotychczasowych działaniach i w programie wyborczym" - powiedział.

[polecam:https://niezalezna.pl/284732-bezpieczenstwo-energetyczne-jest-sposob-na-jego-poprawe]

Mówiąc o wycofaniu się z energetycznego wykorzystania węgla zastępca rzecznika PiS podkreślił, że "nie można walczyć z faktami".

- Polska gospodarka jest oparta na węglu, a duża cześć gospodarki, zwłaszcza śląska, oparta jest na owego węgla wydobyciu. My dążymy - jest jasna deklaracja - że chcemy inwestować w energetykę jądrową

 - zaznaczył Fogiel, dodając, że temat energetyki jądrowej był obecny podczas ostatnich rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z administracją USA.

Przypomniał też, że w planach programowych PiS jest budowa sześciu bloków energetycznych opartych o technologię jądrową do 2040 r. "Chcielibyśmy to zrealizować, bo wbrew często podsycanemu lękowi energetyka jądrowa jest jedną z najczystszych form, w tym momencie, pozyskiwania energii elektrycznej" - wyjaśnił.

[polecam:https://niezalezna.pl/288980-akcja-nofuturenochildren-niezle-namieszalaci-studenci-przez-zmiany-klimatu-nie-chca-miec-dzieci]

W piątek w tysiącach miast na całym świecie zorganizowano protesty w obronie klimatu. To odpowiedź na apel szwedzkiej aktywistki na rzecz klimatu Grety Thunberg. 16-letnia Thunberg apelowała, by uczniowie zbojkotowali piątkowe lekcje w ramach "szkolnego strajku dla klimatu". Akcja odbywa się w wielu krajach na całym świecie w przeddzień szczytu klimatycznego ONZ (21-23 września), na którym omawiana będzie kwestia dotycząca zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

W Młodzieżowym Strajku Klimatyczny wzięli udział także polscy uczniowie. "Nie chcemy mieszkać na marsie", "Nie czas żałować kasy, gdy płoną lasy", "Nie damy sobie zabrać przyszłości" - z takimi hasłami na ulice polskich miast wyszło w piątek setki tysięcy młodych ludzi. W międzynarodowej akcji wzięło udział blisko 60 miast w Polsce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl