Spotkanie premierów Polski i Macedonii

/ twitter.com/PremierRP

  

Po godzinie 9:00 premier Mateusz Morawiecki powitał w KPRM szefa macedońskiego rządu Zorana Zaewa, który składa wizytę w Warszawie. Szefowie obu rządów podczas spotkania mają rozmawiać m.in. o wzmocnieniu współpracy politycznej i gospodarczej między Polską a Macedonią.

To pierwsza wizyta dwustronna na szczeblu premiera w historii stosunków dyplomatycznych Polski i Macedonii, które nawiązano 25 lat temu.

Szefowie obu rządów będą rozmawiać podczas roboczego śniadania, następnie zaplanowano wspólną konferencję prasową.

Rzecznik rządu, Joanna Kopcińska, mówiła PAP przed spotkaniem, że "wizyta podkreśla znaczenie, jakie Polska przykłada do relacji z Republiką Macedonii oraz do prozachodniej polityki prowadzonej przez rząd premiera Zaewa”.

Spotkanie obu premierów ma na celu wzmocnienie współpracy politycznej i gospodarczej między oboma państwami oraz potwierdzenie euroatlantyckiej orientacji macedońskiej polityki zagranicznej – zaznaczyła.

Według Centrum Informacyjne Rządu rozmowa premierów ma dotyczyć współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej oraz polityki bezpieczeństwa. Szefowie rządów mają też omówić kwestię starań Macedonii o członkostwo w Unii Europejskiej oraz NATO. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wandale wywrócili krzyże w Kuropatach

/ Andrej Kuźniečyk [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

Nieznani sprawcy przewrócili czternaście drewnianych krzyży w Kuropatach, miejscu kaźni ofiar represji stalinowskich – podało Radio Swaboda. To kolejny akt wandalizmu na tej mińskiej nekropolii.

Jako pierwszy o zniszczeniu drewnianych krzyży, symbolicznie upamiętniających ofiary represji, poinformował opozycjonista Paweł Siewiaryniec, który uczestniczy w akcji przeciwko mieszczącej się przy Kuropatach restauracji „Pojedziemy, pojemy”.

Na terenie lasu w Kuropatach stalinowskie NKWD rozstrzeliwało represjonowanych. Według różnych szacunków w tamtejszych dołach śmierci spoczywa od kilkudziesięciu tysięcy do 250 tys. ofiar, wśród nich są także Polacy. Na terenie uroczyska w ciągu ostatnich 30 lat powstawał ludowy memoriał, złożony z krzyży stawianych przez aktywistów i obywateli. W sumie jest ich tam ponad tysiąc. Dopiero w 2018 r. z inicjatywy władz umieszczono tam pomnik upamiętniający ofiary.

Niedawno na terenie Kuropat wandale zniszczyli tzw. ławkę Clintona (już po raz trzeci). Granitową ławkę przekazał „w darze od narodu amerykańskiego” prezydent Bill Clinton podczas wizyty w 1994 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl