Spotkanie premierów Polski i Macedonii

/ twitter.com/PremierRP

  

Po godzinie 9:00 premier Mateusz Morawiecki powitał w KPRM szefa macedońskiego rządu Zorana Zaewa, który składa wizytę w Warszawie. Szefowie obu rządów podczas spotkania mają rozmawiać m.in. o wzmocnieniu współpracy politycznej i gospodarczej między Polską a Macedonią.

To pierwsza wizyta dwustronna na szczeblu premiera w historii stosunków dyplomatycznych Polski i Macedonii, które nawiązano 25 lat temu.

Szefowie obu rządów będą rozmawiać podczas roboczego śniadania, następnie zaplanowano wspólną konferencję prasową.

Rzecznik rządu, Joanna Kopcińska, mówiła PAP przed spotkaniem, że "wizyta podkreśla znaczenie, jakie Polska przykłada do relacji z Republiką Macedonii oraz do prozachodniej polityki prowadzonej przez rząd premiera Zaewa”.

Spotkanie obu premierów ma na celu wzmocnienie współpracy politycznej i gospodarczej między oboma państwami oraz potwierdzenie euroatlantyckiej orientacji macedońskiej polityki zagranicznej – zaznaczyła.

Według Centrum Informacyjne Rządu rozmowa premierów ma dotyczyć współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej oraz polityki bezpieczeństwa. Szefowie rządów mają też omówić kwestię starań Macedonii o członkostwo w Unii Europejskiej oraz NATO. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Holendrzy już wybrali posłów do PE

  

Według sondażu exit poll holenderska Partia Pracy zdobyła najwięcej głosów w wyborach europejskich. Konserwatywna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte znalazła się na drugim miejscu.

Reuters podkreśla, że wygrana Partii Pracy w dzisiejszym głosowaniu to „zaskakujący rezultat”, który podbudowuje wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, wiodącego kandydata tej siły politycznej.

Agencja odnotowuje, że Rutte bez trudu uporał się z wyzwaniem ze strony antyunijnego i populistycznego Forum Demokratycznego (FvD) Thierry'ego Baudeta. W marcu br. w wyborach prowincjonalnych partia Baudeta wyprzedziła rządzącą VVD.

Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos wynika, że Partia Pracy zdobyła 5 z 26 mandatów w PE przypadających Holandii, VVD - 4, Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) - 4, FvD - 3, a antyislamska Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa - 1.

Wyniki oficjalne zostaną podane dopiero w niedzielę, po zakończeniu wyborów we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

W 17-milionowej Holandii uprawnionych do głosowania jest 13 mln ludzi. W wyborach do PE w 2014 r. frekwencja wynosiła ok. 37 proc.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl