Ujarzmić Rosomaka

W 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej zakończył się ponad tygodniowy kurs dla kierowców transporterów KTO Rosomak, zorganizowany przez sekcję szkolenia i instruktorów.

mat. 17. WBZ / http://17wbz.wp.mil.pl/pl/1_2526.html

W szkoleniu kierowców udział wzięli żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, 12. Szczecińskiej Brygady Zmechanizowanej oraz Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. Kurs przeprowadzony został przez instruktorów z 7. batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich w oparciu o obiekty szkoleniowe Wielkopolskiej Brygady w Wędrzynie i Międzyrzeczu — podaje oficjalny portal 17. WBZ. 

Pierwszym etapem szkolenia było przystąpienie do zdalnej, którą stanowił kurs e-learningu. Podczas realizacji tego etapu szkoleni zapoznali się z podstawami teoretycznymi budowy i eksploatacji transporterów KTO Rosomak. Bez tej wiedzy szkoleni nie mogliby podejść do części praktycznej kursu, dlatego też e-learning zakończony był testem sprawdzającym poziom wiedzy 

— opisuje szef szkolenia 17. WBZ ppłk Jarosław Mosur, cytowany przez oficjalny portal wielkopolskiej brygady. 

Kursanci, którzy zakończyli z pozytywnym wynikiem szkolenie zdalne, zostali dopuszczeni do kolejnego etapu szkolenia. 

Następny etap szkolenia stanowił cykl wykładów i ćwiczeń z budowy i eksploatacji, czyli prowadzenia pojazdu. Do tego przedsięwzięcia wykorzystany został trenażer Jaskier oraz transportery KTO Rosomak. Zależało nam, aby każdy szkolony „na żywo” mógł poznać zasadnicze elementy i przedziały rosomaka. Po zakończeniu tego etapu, pod czujnym okiem instruktorów kursanci wsiedli za stery transportera

— dodaje dla portalu 17. WBZ. por. Łukasz Rakowski, kierownik kursu.  

Na tym poziomie kursanci poznali możliwości manewrowe rosomaków, sposoby pokonywania różnych nawierzchni oraz zasady zachowania podczas sytuacji kryzysowych.

Cykl szkolenia zakończony został dwudniowym egzaminem, który oceniali specjaliści z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Składał się on z testu wiedzy teoretycznej oraz części praktycznej. Podczas praktycznych zagadnień egzaminowani musieli wykazać się umiejętnością prowadzenia pojazdu w różnorodnym terenie oraz zmiennej nawierzchni. Kurs dla kierowcy rosomaka ukończyło 14 szkolonych z 17. WBZ — czytamy.

 

 Źródło: 17. WBZ

 

#KTO Rosomak #szkolenie #obsługa #armia #poligon #Wędrzyn

iggys
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo