Biało-czerwoną banderę na tych jednostkach podniesiono po raz pierwszy 27 czerwca 1993 roku. 

 

Na uroczystą zbiórkę zaproszeni zostali goście, wśród których byli m.in.: dowódca 12. Dywizjonu Trałowców kmdr por. Robert Lisowski, dowódcy okrętów oraz jednostek pływających z 12.DTR, a także obecni i poprzedni członkowie załóg grupy holowników. Podczas uroczystej zbiórki odczytano rozkazy okolicznościowe oraz podziękowano załogom za włożony trud, poświęcenie i osobiste zaangażowanie w pracę na rzecz okrętów — czytamy na portalu 8. FOW.

 

Holowniki redowo-portowe typu B-820 przeznaczone są do prac portowo-redowych, prac holowniczych na terenie portów, red oraz na wodach przybrzeżnych; transportu ładunków na pokładzie o masie do 2,5 t lub transportu do 12 osób i ładunku do 1,5 t. — podaje 8. Flotylla.

 

Holowniki H-9 i H-10 wykonują zadania związane z zabezpieczeniem zadań ogniowych, takich jak holowanie tarcz podczas strzelań artyleryjskich oraz wystawianie pól tarczowych na poligonach do wykonywania zadań ogniowych przez siły okrętowe, artylerię wojsk lądowych oraz lotnictwa. Jednym z głównych zadań jest również ratowanie życia oraz mienia wojskowego i cywilnego na morzu.