Wściekły atak „totalnych” na rząd. Horała: Szkoda że takiego zapału nie mieli, gdy szkalowano Polskę

/ sejm.gov.pl

  

W związku z wprowadzeniem do porządku obrad zgłoszonego w trybie pilnym projektu nowelizacji ustawy o IPN w szeregach „totalnej opozycji” zapanowało ogromne poruszenie. W trakcie dyskusji nad projektem z ław poselskich słychać było krzyki. – Opozycja jak zwykle atakuje, zawsze atakuje, również tutaj. Szkoda że takiego zapału nie miała, gdy przez lata szkalowano Polskę na arenie międzynarodowej – powiedział nam poseł PiS Marcin Horała.

Sejm rozpoczął dziś pierwsze czytanie projektu zmian w noweli ustawy o IPN, zakładającego odejście od przepisów karnych. Projekt uchyla art. 55a, który grozi m.in. więzieniem za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Premier ostro w Sejmie: Nikt na świecie nie będzie mówił „polskie obozy śmierci” bezkarnie

Zgodnie z uzasadnieniem rządowego projektu efektywniejszym sposobem ochrony dobrego imienia Polski, biorąc pod uwagę cel ustawy, będzie wykorzystanie narzędzi cywilnoprawnych.

Co do swojej istoty ustawa pozostaje, a w niej dochodzone w trybie cywilnym kary finansowe – chyba najbardziej dotkliwe. Chodzi również o to, by wątek karny niepotrzebnie nie przesłaniał istoty sprawy, by na świecie był jasny, klarowny przekaz i dyskusja o tym, że Polacy nie byli sprawcami holokaustu, nie odpowiadają za niego

– ocenił w rozmowie z niezalezna.pl Marcin Horała.

Dodał, że w dyskusjach pojawiały się fałszywe zarzuty, że ustawa np. będzie ograniczać wolność badań naukowych, powodować karanie ich, co nie było intencją ustawodawcy.

Skoro to staje się podstawą do takich fałszywych ataków, to po co dawać taką sposobność. W istocie ustawa pozostanie niezmieniona, w tym również łącznie z tym, żeby ścigać i karać szkalowanie polskiego narodu, tylko metodą finansową

– powiedział nam poseł PiS.

Wobec coraz bardziej napiętej atmosfery na sali obrad, poseł PiS Marek Suski złożył wniosek formalny o zamknięcie dyskusji nad projektem nowelizacji ustawy o IPN i niezwłoczne przejście do głosowania.

Opozycja zaczęła się awanturować.

To że ustawy są przyjmowane nie oznacza, że nigdy nie można ich nowelizować – to jest istota pracy parlamentarnej. Istotą pracy w ogóle jest to, że po wprowadzeniu w życie pewnych rozwiązań obserwuje się jak one funkcjonują, wprowadza się korekty, ulepszenia, nie jest to nic niezwykłego, wręcz przeciwnie. Drogą ku klęsce byłoby odcinanie się od tego, co w biznesie nazywa się feedbackiem  (sprzężenie zwrotne – red.). i od ciągłego doskonalenia

– powiedział nam poseł PiS.

Odniósł się do zachowania opozycji.

Opozycja jak zwykle atakuje, zawsze atakuje, również tutaj. Szkoda że takiego zapału nie miała, gdy szkalowano Polskę na arenie międzynarodowej przez lata, gdy latami utrwalała się ta fraza „polskie obozy koncentracyjne”. To my dopiero się z tym problemem zmierzyliśmy, on się unaocznił. Być może dla wielu to było szokujące czy nieprzyjemne, ale to nie był efekt, że coś zostało wywołane, tylko że coś co narastało przez lata nagle stało się wiadomym i świadomym. To trochę tak jak przecięcie wrzodu, czy wyrwaniem zęba. Ta operacja sama w sobie nie jest przyjemna, ale prowadzi ku ozdrowieniu. Tak było z ustawą o IPN, ona nadal będzie obowiązywać, a teraz ją udoskonalamy, by nie dawała podstaw do fałszywych ale niepotrzebnych ataków na Polskę czy na samą ustawę, by nie zaciemniała tego dyskursu wokół polskiego udziału w II wojnie światowej, czy braku odpowiedzialności za Holokaust

– dodał poseł Horała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

VI Forum Polonijne w amerykańskiej Częstochowie. „Polonia Semper Fidelis – Budujmy Wspólny Front Patriotyczny”

Antoni Macierewicz / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Obchody IX rocznicy Katastrofy Smoleńskiej oraz 79. Rocznicy Ludobójstwa Katyńskiego – „Polonia Semper Fidelis - Budujmy Wielki Front Patriotyczny” – odbędą się w dniach 4 -5 maja 2019 roku w Amerykańskiej Częstochowie – Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown, Pennsylvania.

To już szósta z rzędu konferencja i uroczystości upamiętnienia ofiar Smoleńska i Katynia, organizowana przez Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, w skład którego wchodzą także Kluby Gazety Polskiej z Filadelfii, Nowego Jorku i stanu New Jersey, a który skupia też inne organizacje, m.in. Koło Przyjaciół Radia Maryja z NJ, portal Pamiec.us, KPA – oddział NJ i inne lokalne organizacje.

Na konferencję zaproszono m.in. Antoniego Macierewicza, Magdalenę Mertę, ministra Adama Kwiatkowskiego – Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, prof. Jana Szyszko, europosła Ryszarda Czarneckiego. Odbędzie się również spotkanie z członkami podkomisji smoleńskiej, z dr. Kazimierzem Nowaczykiem, prof. Wiesławem Biniendą, inż. Glennem Jorgensenem, dr. Chrisem Cieszewskim oraz przedstawicielami rodzin “Smoleńskich” (Małgorzata Wypych, Krystyna Kwiatkowska, Ewa Błasik, Anna Wójtowicz).

Program:

4 maja 2019 (sobota) – Amerykanska Czestochowa
VI Forum Polonijne – Konferencja Społeczno-Historyczna
Visitors Center – Sala konferencyjna

Rozpoczęcie – 9:30 am

Panel 1.
Główny mówca:

  • Prof. Wiesław Wysocki - USKW, polski historyk, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, działacz społeczny.
  • Dr Teofil Lachowicz - archiwista SWAP, historyk.

 
Panel 2. Zgubne skutki „ideologii gender”

Panel poprowadzi Ks Prałat dr. Tomasz Grysa - polski duchowny katolicki, Prałat, Dyplomata watykański przy ONZ w NY.
– Grzegorz Strzemecki - Przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej Dla Rodziny.
 
Panel 3. Wojna hybrydowa – dezinformacja – Rosja – USA – Polonia
Panel poprowadzi red. Wojciech Mucha - dziennikarz, reporter, publicysta. Na stałe związany ze środowiskiem „Gazety Polskiej”, członek redakcji kwartalnika „Fronda”

– Red. Jacek Liziniewicz - dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”
 
Panel 4. Aktualne ustalenia i badania podkomisji ds. Zbadania Katastrofy nad Smoleńskiem
Panel poprowadzi red. Aleksander Wierzejski - dziennikarz Telewizji Republika i Radia WNET

– Antoni Macierewicz - wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Podkomisji Smoleńskiej
 – dr. Kazimierz Nowaczyk
– prof. Wiesław Binienda
– inż. Glenn Jorgensen
– dr. Chris Cieszewski
oraz przedstawicieli rodzin “Smoleńskich”
– Magda Merta
– Małgorzata Wypych
– Krystyna Kwiatkowska
– Ewa Błasik
– Anna Wójtowicz

5 maja 2019 (niedziela)

10:30 AM - Zbiórka przed głównym kościołem - przemarsz procesyjny na cmentarz

11:00 - Część oficjalna na cmentarzu, Apel Pamięci,

12:30 - Uroczysta Msza Święta

3:15 - Część artystyczna

Aktualności na stronie Komitetu TUTAJ

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl