Wściekły atak „totalnych” na rząd. Horała: Szkoda że takiego zapału nie mieli, gdy szkalowano Polskę

/ sejm.gov.pl

  

W związku z wprowadzeniem do porządku obrad zgłoszonego w trybie pilnym projektu nowelizacji ustawy o IPN w szeregach „totalnej opozycji” zapanowało ogromne poruszenie. W trakcie dyskusji nad projektem z ław poselskich słychać było krzyki. – Opozycja jak zwykle atakuje, zawsze atakuje, również tutaj. Szkoda że takiego zapału nie miała, gdy przez lata szkalowano Polskę na arenie międzynarodowej – powiedział nam poseł PiS Marcin Horała.

Sejm rozpoczął dziś pierwsze czytanie projektu zmian w noweli ustawy o IPN, zakładającego odejście od przepisów karnych. Projekt uchyla art. 55a, który grozi m.in. więzieniem za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Premier ostro w Sejmie: Nikt na świecie nie będzie mówił „polskie obozy śmierci” bezkarnie

Zgodnie z uzasadnieniem rządowego projektu efektywniejszym sposobem ochrony dobrego imienia Polski, biorąc pod uwagę cel ustawy, będzie wykorzystanie narzędzi cywilnoprawnych.

Co do swojej istoty ustawa pozostaje, a w niej dochodzone w trybie cywilnym kary finansowe – chyba najbardziej dotkliwe. Chodzi również o to, by wątek karny niepotrzebnie nie przesłaniał istoty sprawy, by na świecie był jasny, klarowny przekaz i dyskusja o tym, że Polacy nie byli sprawcami holokaustu, nie odpowiadają za niego

– ocenił w rozmowie z niezalezna.pl Marcin Horała.

Dodał, że w dyskusjach pojawiały się fałszywe zarzuty, że ustawa np. będzie ograniczać wolność badań naukowych, powodować karanie ich, co nie było intencją ustawodawcy.

Skoro to staje się podstawą do takich fałszywych ataków, to po co dawać taką sposobność. W istocie ustawa pozostanie niezmieniona, w tym również łącznie z tym, żeby ścigać i karać szkalowanie polskiego narodu, tylko metodą finansową

– powiedział nam poseł PiS.

Wobec coraz bardziej napiętej atmosfery na sali obrad, poseł PiS Marek Suski złożył wniosek formalny o zamknięcie dyskusji nad projektem nowelizacji ustawy o IPN i niezwłoczne przejście do głosowania.

Opozycja zaczęła się awanturować.

To że ustawy są przyjmowane nie oznacza, że nigdy nie można ich nowelizować – to jest istota pracy parlamentarnej. Istotą pracy w ogóle jest to, że po wprowadzeniu w życie pewnych rozwiązań obserwuje się jak one funkcjonują, wprowadza się korekty, ulepszenia, nie jest to nic niezwykłego, wręcz przeciwnie. Drogą ku klęsce byłoby odcinanie się od tego, co w biznesie nazywa się feedbackiem  (sprzężenie zwrotne – red.). i od ciągłego doskonalenia

– powiedział nam poseł PiS.

Odniósł się do zachowania opozycji.

Opozycja jak zwykle atakuje, zawsze atakuje, również tutaj. Szkoda że takiego zapału nie miała, gdy szkalowano Polskę na arenie międzynarodowej przez lata, gdy latami utrwalała się ta fraza „polskie obozy koncentracyjne”. To my dopiero się z tym problemem zmierzyliśmy, on się unaocznił. Być może dla wielu to było szokujące czy nieprzyjemne, ale to nie był efekt, że coś zostało wywołane, tylko że coś co narastało przez lata nagle stało się wiadomym i świadomym. To trochę tak jak przecięcie wrzodu, czy wyrwaniem zęba. Ta operacja sama w sobie nie jest przyjemna, ale prowadzi ku ozdrowieniu. Tak było z ustawą o IPN, ona nadal będzie obowiązywać, a teraz ją udoskonalamy, by nie dawała podstaw do fałszywych ale niepotrzebnych ataków na Polskę czy na samą ustawę, by nie zaciemniała tego dyskursu wokół polskiego udziału w II wojnie światowej, czy braku odpowiedzialności za Holokaust

– dodał poseł Horała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pilne spotkanie szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej. Temat: planowany szczyt w Izraelu

/ Tymon Markowski/twitter.com/@MSZ_RP

  

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Brukseli z inicjatywy Polski odbyło się spotkanie szefów MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej na marginesie Rady do Spraw Zagranicznych. Omówiono m.in. sytuację związaną z planowanym szczytem premierów w Izraelu. 

W czwartek "Jerusalem Post" podał, że podczas pobytu w Warszawie premier Izraela powiedział, iż Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście. Informację tę zdementowała później ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. [polecam:https://niezalezna.pl/259302-skandaliczne-slowa-szefa-izraelskiego-msz-jest-reakcja-ambasadora-rp-w-izraelu]

Jak przekazała w niedzielę rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, Benjamin Netanjahu potwierdził, że w trakcie czwartkowego briefingu w żadnym momencie nie przypisywał Polsce ani polskiemu narodowi odpowiedzialności za niemieckie zbrodnie popełnione w czasie II wojny światowej i że nie padła z jego strony nawet najmniejsza sugestia tego rodzaju. [polecam:https://niezalezna.pl/259317-premier-morawiecki-o-skandalicznych-slowach-israela-kaca-czekamy-na-reakcje-izraela]

W niedzielę p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israel Kac, odnosząc się do słów przypisanych przez media izraelskie szefowi izraelskiego rządu stwierdził:

"Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela – red.), któremu Polacy zamordowali ojca, +Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki+. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych".

- powiedzieł szef izraelskiego MSZ.

W poniedziałek i we wtorek w Jerozolimie ma odbyć się szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Wcześniej swój udział w szczycie w Izraelu odwołał premier Mateusz Morawiecki, miał za niego jechać szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył dzisiaj, że czekamy na stanowczą reakcję na karygodne, niedopuszczalne i rasistowskie słowa nowego ministra spraw zagranicznych Izraela; jeżeli tej reakcji nie będzie, szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz nie uda się na szczyt V4 w Jerozolimie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl