Minister ustąpi z funkcji? Szef resortu sportu ogłosił decyzję. Może objąć ważne stanowisko

Minister sportu Witold Bańka potwierdził na briefingu prasowym, że będzie kandydował na stanowisko przewodniczącego Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). „Jeśli zostanę wybrany, to zrezygnuję z funkcji szefa resortu” - oświadczył szef resortu sportu.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

O tym, że Witold Bańka będzie kandydował na stanowisko szefa WADA, poinformowała we wtorek agencja AFP, powołując się na rozmowę z nim. Tego samego dnia informację potwierdziła rzeczniczka prasowa Ministerstwa Sportu i Turystyki Anna Ulman.

- Formalnie nie ma zakazu łączenia funkcji, ale mógłby wystąpić konflikt interesów. Nie ma natomiast przeszkód, jeśli chodzi o sprawowanie funkcji publicznych, będąc szefem WADA. WADA musi być silna. Musimy obrać taki kierunek, aby walka z dopingiem była jeszcze skuteczniejsza. Ważne jest także, aby w organizacji panowała jedność, aby nie dochodziło do rozłamów - wyliczał szef resortu.

Wśród swoich priorytetów wymienił rozwój całego systemu antydopingowego i budowę potencjału narodowych organizacji antydopingowych w państwach, w których walka z dopingiem była dotąd ograniczona, współpracę z wieloma różnymi partnerami oraz poprawę komunikacji ze sportowcami.
 
Wybór nowego szefa tej organizacji nastąpi na kongresie WADA w Katowicach (5-7 listopada 2019). Bańka potwierdził, że Europa zarekomenduje swojego kandydata na to stanowisko prawdopodobnie do końca 2018 roku.
 
Nowy przewodniczący zastąpi obecnie kierującego nią Brytyjczyka Craiga Reedie. Rywalem Bańki będzie obecna wiceprzewodnicząca WADA Linda Helleland, minister w norweskim rządzie, która zgłosiła swoją kandydaturę pod koniec maja. 33-letni Polak, były lekkoatleta, od kwietnia 2017 jest członkiem Komitetu Wykonawczego WADA.
 
WADA powstała w listopadzie 1999 roku jako niezależna fundacja pod przewodnictwem MKOl. Dwa lata później przeniosła się ze Szwajcarii do Kanady. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Poza tym m.in. publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Witold Bańka #ministerstwo sportu i turystyki #minister #WADA #Światowa Agencja Antydopingowa

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo