Tak wygląda posługa polonijnych kapłanów. "Polskich księży oczekują w wielu miejscach świata"

Zadaniem duszpasterstwa za granicą jest podtrzymywanie tożsamości patriotyczno-narodowej - podkreślił delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz podczas trwającego kursu propedeutycznego dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów.

pixabay.com/CC0/Senlay

Jak poinformowało biuro prasowe KEP na swojej stronie internetowej, w tegorocznym kursie uczestniczy 13 duszpasterzy: 6 księży diecezjalnych i 7 księży ze zgromadzeń zakonnych. Księża udadzą się do Europy Zachodniej, m.in. do Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

- Chcemy zaznajomić księży, którzy do tej pory nie mieli doświadczenia pracy wśród emigracji, ze specyfiką duszpasterstwa polonijnego. Mówimy zatem o podstawach teologicznych tegoż duszpasterstwa, o historii, o roli Kościoła w historii Polonii. Mówimy też o wyzwaniach współczesnych, związanych z integracją z Kościołem lokalnym jak i z integracją w środowiskach polonijnych

 – powiedział bp Wiesław Lechowicz.

Hierarcha zwrócił również uwagę na sektory duszpasterstwa polonijnego obejmującego duszpasterstwo młodych, rodzin, małżeństw, nową ewangelizację, duszpasterstwo ruchów i stowarzyszeń.

- Wspominamy również o bardzo ważnej roli duszpasterza za granicą, jaką jest podtrzymywanie tożsamości patriotyczno-narodowej

 – zaznaczył bp Lechowicz.

- Duszpasterz emigracyjny nie jest częścią Kościoła, z którego wyjechał, tylko przyczynia się do budowy Kościoła, w którym pracuje

 – zaznaczył przełożony generalny Księży Chrystusowców dla Polonii Zagranicznej ks. Ryszard Głowacki.

- Ważne jest zatem wejście w struktury Kościoła lokalnego, znajomość języka, który jest kluczem do efektywnej działalności danego duszpasterza w kraju, do którego został posłany

- dodał.

Ks. Głowacki zaznaczył również, że w wielu miejscach Europy i świata jest oczekiwanie na polskich duszpasterzy. Pełnią oni taką samą posługę duszpasterską za granicą jak w kraju, a więc przygotowują i udzielają sakramentów, katechizują.

- Duszpasterze dbają również o to, aby ci, którzy wyjechali z Polski, nie utracili swoich korzeni

 – podkreślił ks. Głowacki.

Kurs organizowany jest dla księży zarówno diecezjalnych jak i zakonnych, którzy od bieżącego roku podejmują pracę duszpasterską poza granicami naszego kraju z uwzględnieniem duszpasterstwa polskojęzycznego.

Trzydniowy kurs propedeutyczny (25-27 czerwca) dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów jest okazją do zapoznania się ze specyfiką życia i duszpasterstwa emigracyjnego oraz z ogólnymi zasadami funkcjonującymi w tego rodzaju duszpasterstwie.

W spotkaniu, pod przewodnictwem bp Wiesława Lechowicza, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, biorą udział zaproszeni goście – duchowni i świeccy, rektorzy polskich misji katolickich i przedstawiciele instytucji zajmujących się Polonią, przedstawiając w formie prelekcji specyfikę życia i duszpasterstwa wśród polskich emigrantów.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#duszpasterstwo polonijne #Polonia #duszpasterstwo emigracji #księża

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo