Dorota Kania UJAWNIA: Tak za rządów PO-PSL mafia VAT-owska bezkarnie łupiła Polaków

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Politycy, urzędnicy państwowi i funkcjonariusze służb specjalnych przyczynili się do tego, że przez osiem lat rządów PO-PSL bezkarnie działała mafia VAT-owska. Aktualnie prokuratura prowadzi kilkaset śledztw, których przedmiotem są właśnie wyłudzenia VAT-u – na nich skarb państwa stracił miliardy złotych.

Jak zauważa Dorota Kania funkcjonowanie mafijnych układów VAT-owskich nie byłoby możliwe, gdyby nie działania polityków PO. To właśnie na skutek ich poczynań paliwowa ośmiornica mogła bezkarnie działać.
 
 W 2017 roku powstała Krajowa Administracja Skarbowa – dzięki jej działalności wpływy VAT do skarbu państwa zwiększyły się o 30 mld.
 
 W lutym tego roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu karnego, w której znalazły się także przepisy dotyczące wyłudzeń podatku VAT. Nawet 25 lat więzienia może grozić za fałszowanie faktur VAT o wartości ponad 10 mln zł. Jeżeli fałszywa faktura służąca do wyłudzania podatku VAT dotyczy towarów bądź usług o wartości przekraczającej 5 mln zł, to przestępstwo jest zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Wprowadzono również zmiany w ustawach o policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i kontroli skarbowej, które pozwalają, by te służby miały możliwość prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz kontroli i utrwalania rozmów telefonicznych związanych z wyłudzaniem podatku VAT. Przepisy weszły w życie 1 marca 2018 r. Dwa miesiące później CBA, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, zatrzymało prezesów dwóch spółek, którzy zaledwie w ciągu 10 miesięcy wystawili 143 faktury VAT o łącznej wartości aż 446 mln zł, przez co narazili skarb państwa na straty 83 mln zł. Śledztwo wszczęto na podstawie zawiadomienia Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, który podejrzewał, że osoby reprezentujące spółkę mogą dopuszczać się fałszerstw podatkowych. Okazało się, że spółka używała swoich rachunków bankowych do legalizacji obrotów, które miały pochodzić z zaniżania należności podatkowych. Rozliczeń finansowych pomiędzy współpracującymi podmiotami dokonywano m.in. za pomocą firm-pośredników w Malezji.

W rozmowie z Dorotą Kanią w programie „Koniec Systemu” na antenie Telewizji Republika Stanisław Żaryn - rzecznik prasowy koordynatora służb specjalnych, nakreślił skalę całego procederu.

-  Możemy tutaj mówić o ogromnej skali tego problemu. VAT to jest podatek, który jest dosyć chętnie wyłudzany przez grupy przestępcze. Wciąż mamy z tym duży problem. Uszczelnienie VAT-u pokazało, że mamy od 2016 r. jasny trend spadkowy, tego VAT-u wycieka coraz mniej. Pokazują to dane NIK-u i innych publicznych instytucji.[...] Wciąż mamy problem o skali, która jest duża. Mowa tutaj o dziesiątkach miliardów złotych. Wiemy, że w poprzednich latach te szacunki opiewały nawet na 60 mld. Miejmy nadzieję, że ta skala już nigdy nie wróci. Wiemy, że tutaj jest jeszcze wiele do zrobienia. Stąd działania ABW i CBA, które są nakierowane na tę przestępczość. – tłumaczy Stanisław Żaryn.

Jednocześnie rzecznik prasowy koordynatora służb specjalnych wskazuje na jeszcze jeden istotny problem związany z wyłudzeniami VAT.

- Mamy jasną i widoczną tendencję od kiedy zmieniła się władza w Polsce (od 2015 r.). Ta władza w sposób bardzo skuteczny była w stanie w szybkim czasie ograniczyć lukę VAT-owską. Działania rządu Zjednoczonej Prawicy od 2015 r. (zmiany legislacyjne, zmiany systemowe związane ze ściganiem przestępców VAT-owskich) sprawiły, że w samym 2017 r. luka VAT-owska się zmniejszyła o 30 mld zł. To są dane Najwyższej Izby Kontroli, która publikowała ostatnio jeden z swoich raportów opisywanych przez media. Widzimy, że wola polityczna silnej walki z tego typu przestępczością daje Polsce bardzo wymierne efekty. Kto odpowiadał za to, że takiej woli politycznej wcześniej nie było? – zastanawia się Stanisław Żaryn.


Więcej na ten temat w najnowszym numerze tygodnika "Gazeta Polska"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Francuska policja rezygnuje z wybuchowych granatów przy starciach ulicznych

/ twitter.com / @rolandtannous

  

Francuski minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner ogłosił w niedzielę zamiar wstrzymania dalszego używania przez siły porządku w starciach ulicznych granatów z materiałem wybuchowym.

Podczas interwencji przeciwko blokadzie terenu budowy lotniska w Notre-Dame-des-Landes w południowo-zachodniej Francji oraz ogólnokrajowym demonstracjom "żółtych kamizelek" odnotowano przypadki ciężkich i prowadzących nawet do amputacji zranień ręki u osób, które próbując odrzucać granaty, inicjowały ich eksplozję. Chodzi tu o 190-gramowe granaty o potrójnym działaniu - łzawiącym, ogłuszającym i kinetycznym - typu GLI-F4, aktywowane wybuchem 26-gramowego ładunku trotylu.

Nie mają one żadnego szczególnego koloru ani innych oznaczeń i kilka miesięcy temu zdarzyło się, że policja była zmuszona ich użyć, by uwolnić się od zagrożenia, a demonstranci, którzy z własnej chęci brali je w ręce, zostali ciężko ranni. Dlatego uważam, że powinniśmy zrezygnować z GLI-F4

 - powiedział Castaner w publicznej telewizji France 3.

Granaty GLI-F4 mają zostać zastąpione granatami identycznej wielkości typu GM2L, które zawierają tylko gaz łzawiący i pirotechniczny ładunek hukowy.

Według cytowanego przez francuskiego rzecznika praw obywatelskich policyjnego raportu, Francja jest jedynym krajem europejskim, używającym dotąd wybuchowych granatów z gazem łzawiącym, takich jak GLI-F4.

W lipcu ub.r. Rada Państwa (najwyższy sąd administracyjny) odrzuciła wniosek Ligi Praw Człowieka i związku zawodowego CGT o wprowadzenie zakazu stosowania GLI-F4 oraz innych rodzajów amunicji o działaniu pośrednim w policyjnych granatnikach.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts