Szef Pentagonu z wizytą w Chinach

/ twitter.com/TRTWorldNow

  

Amerykański minister obrony James Mattis rozpoczął dziś trzydniową wizytę w Chinach, by mimo napiętych relacji dwustronnych pogłębiać dialog wojskowy między Pekinem a Waszyngtonem oraz by rozmawiać z chińskimi władzami o denuklearyzacji Korei Płn.

Według ekspertów likwidacja północnokoreańskiego arsenału nuklearnego będzie głównym tematem poruszanym przez Mattisa z wysokimi rangą chińskimi wojskowymi, z którymi ma się spotkać w Pekinie. Chiny mają silny wpływ na północnokoreańskie władze, a prezydent ChRL Xi Jinping deklarował, że jego kraj będzie „w dalszym ciągu odgrywał konstruktywną rolę” w procesie pokojowym na Półwyspie Koreańskim.

Xi gratulował też obu stronom niedawnego historycznego szczytu w Singapurze, gdzie prezydent USA Donald Trump spotkał się z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem. Kim potwierdził tam skłonność do „całkowitej denuklearyzacji”, ale w podpisanym na zakończenie szczytu wspólnym oświadczeniu nie podano konkretnego grafiku tego procesu.

Wizyta Mattisa – pierwsza podróż ministra obrony USA do Chin od 2014 roku - przypada na okres narastających napięć w relacjach amerykańsko-chińskich. Do punktów zapalnych należy sprawa chińskiej militaryzacji Morza Południowochińskiego, kwestia Tajwanu oraz nasilający się konflikt handlowy, który budzi coraz większe obawy o wybuch wojny celnej pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata.

Mattis ostro krytykował działania Pekinu na spornych akwenach Morza Południowochińskiego, gdzie Chińczycy budują sztuczne wyspy i umieszczają na nich instalacje wojskowe. Pentagon odwołał niedawno z tego powodu zaproszenie dla chińskiej marynarki wojennej na wielonarodowe ćwiczenia, które rozpoczną się w czasie jego wizyty w Chinach.

Po wyjściu z samolotu w Pekinie szef Pentagonu ostrożnie odpowiadał na pytania dziennikarzy, unikając zaogniania sporów.

Jestem tu, by rozmawiać

- oświadczył, cytowany przez agencję Reutera.

O takie podejście apelował we wtorkowym komentarzu państwowy chiński dziennik „Global Times”. „Obie strony powinny nauczyć się słuchać” - oceniła gazeta, przypominając o punktach spornych w dwustronnych relacjach, w tym o uznaniu Chin za rywala USA w strategii bezpieczeństwa narodowego administracji Trumpa.

Na krótko przed przybyciem Mattisa państwowe chińskie media poinformowały, że chińskie okręty codziennie od ponad tygodnia prowadzą ćwiczenia bojowe na wodach w pobliżu Tajwanu. W ostatnich miesiącach chińska armia nasiliła manewry wokół wyspy, co według Pekinu ma być ostrzeżeniem dla tajwańskich władz, by nie dążyły do niepodległości.

Komunistyczne Chiny uznają Tajwan za zbuntowaną część swojego terytorium i nigdy nie wykluczyły możliwości siłowego przejęcia kontroli nad rządzoną demokratycznie wyspą. USA uznają zasadę „jednych Chin” i nie utrzymują oficjalnych relacji z Tajwanem, a wszelkie oznaki wsparcia Waszyngtonu dla Tajpej wywołują ostre protesty Pekinu.

Mattis zostanie w Chinach do czwartku, a następnie odwiedzi Koreę Południową i Japonię.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Opowieść wielkanocna o najlepszych z nas. „Stasiu Suchowolec, Sylwek Zych... Oni się ich bali”. WIDEO

  

Ginęli jeszcze w okolicach „okrągłego stołu”. - Przyjechał po mnie biskup z kanclerzem, pokazali dekret i powiedzieli, że mam półtorej godziny na spakowanie rzeczy. I mnie wywieźli – tak usunięcie z parafii na Łazarzu wspomina ks. Leszek Marciniak. Pośpiech wynikał z obaw, że robotnicy siłą zatrzymają księdza. Być może wtedy ocalił życie, bo wkrótce zaczęli ginąć jego przyjaciele, mówiący podobne kazania. – Ks. Stefan Niedzielak zginał za swoją ideę, próbował pokazać, jak wielu ludzi zginęło na Wschodzie, nie tylko w Katyniu, ale wszyscy, którzy byli tam wywiezieni, przecież to miliony – mówi ks. Leszek Marciniak.  Obejrzyj poniżej rozmowę z legendarnym księdzem w „Wywiadzie z chuliganem”.

Stasiu Suchowolec, cudowny człowiek, wspaniały, przyjaciel księdza Jerzego, opiekun jego rodziców, był bardzo niepokorny. I bardzo niewygodny dla wielu tam, w tym Białostockiem, dlatego zginął

– mówi w rozmowie z Piotrem Lisiewiczem ks. Leszek Marciniak.Ks. Stefan Niedzielak zginął na dwa tygodnie przed „okrągłym stołem”, ks. Stanisław Suchowolec tydzień później, a ks. Sylwester Zych pięć tygodni po wyborach z 4 czerwca 1989.

Tym, co łączyło mordowanych w czasie historycznej zmiany ustrojowej księży, było to, że mówili o historii, o Katyniu, o tym, o czym nawet duża część opozycji nie chciała mówić. Zdaniem księdza Leszka Marciniaka, można było to zrozumieć jako demonstrację, że wykuwająca się „nowa” Polska ma być pokracznym tworem oderwanym od korzeni.

Jesteśmy odcinani od historii, nie przypadkiem historię wyrzucano ze szkół. Jeśli do niej nie powrócimy, będzie tragedia. Bo naród tracąc pamięć, traci życie

– mówi ks. Leszek Marciniak. Wobec tych zbrodni na najodważniejszych polski księżach w tamtych dniach panować miała obojętność.

Sylwka Zycha spotkałem jeszcze na pogrzebie księdza prałata Teofila Boguckiego, proboszcza księdza Jerzego. Wyszedł z tego więzienia, trochę opowiadał o tym. Nie wiedziałem, że za chwilę przeczytam, że nie żyje.

Ks. Leszek Marciniak podkreśla, że nie ma pretensji do śp. arcybiskupa Jerzego Stroby, że go usunął z parafii.

Też miałem pogróżki. Nie wiadomo, jakby się to skończyło. Myślę, że arcybiskup podejmując tą decyzję, wyrzucając mnie z Poznania, uratował mi życie.Ślubowałem biskupowi i posłuszeństwo i uważam, że ono jest w kościele bardzo ważne, mimo wszystko, mimo bólu

– stwierdza.

Obejrzyj rozmowę z niezwykle odważnym polskim księdzem:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl