Nadciąga kolejna fala uciekinierów z Syrii. W tle ataki rosyjskiego lotnictwa

Obóz dla uchodźców w Turcji / By Voice of America News: Henry Ridgwell on the Turkish border - https://www.youtube.com/watch?v=RpYAoR5nzBo&feature=plcp, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21077637

  

Jordania ostrzega, że nie będzie w stanie przyjąć kolejnej fali syryjskich uciekinierów. Ma ona nadejść w związku z nową ofensywą wojsk podległych Damaszkowi i atakami rosyjskiego lotnictwa.

Władze Jordanii, która przyjęła już ok. 650 tys. uciekinierów syryjskich z terenów objętych konfliktem, oceniają, że ich liczba w najbliższym czasie znów się zwiększy. Ostrzeżenia przed kolejną falą uchodźców związane są z przygotowywaną przez reżim Baszara al-Asada ofensywą wymierzoną w tereny zajmowane przez rebeliantów w południowej części kraju, który graniczy z Jordanią. ONZ ocenia, że ofensywa stwarza zagrożenie dla ok. 750 tys. cywili.

CZYTAJ TEŻ: Po nalotach na Syrię upokorzony Putin długo milczał. Ale w końcu wydał oświadczenie

Po pokonaniu rebeliantów z okolic Damaszku armia rządowa ma na celu podbicie południowej części kraju, która jest zajmowana przez rebeliantów, Al-Kaidę i Państwo Islamskie (IS). Obszary te znajdują się w okolicach Wzgórz Golan, które są kontrolowane w znacznej części przez armię izraelską. Izrael obawia się z kolei obecności przy swoich granicach sił irańskich, które wspierają wojska Damaszku. Tel Awiw i Waszyngton nie chcą również dopuścić do powstania szlaku logistycznego łączącego Iran z Libanem i Morzem Śródziemnym.

W niedzielę izraelska armia bezskutecznie starała się zestrzelić syryjskiego drona, który zbliżył się do granicy. Syryjskie dowództwo podało, że dron wspierał ofensywę przeciwko rebeliantom. Wcześniej, 17 czerwca br., w rejonie Abu Kamal w południowo-wschodniej Syrii, przy granicy z Irakiem, doszło do ataku na siły irańskie, w wyniku którego zginęło 52 bojowników. Jednym z zabitych był prawdopodobnie irański generał Sachruch Daipur, który doradzał syryjskim siłom prorządowym w Abu Kamal. O atak oskarżone zostały USA i Izrael.

Ofensywa wojsk Asada jest wspierana przez rosyjskie lotnictwo, które intensywnie bombarduje pozycje jego przeciwników. Podległe Kremlowi samoloty były wielokrotnie oskarżane o niszczenie pozycji cywilnych, w tym szpitali.

Na razie nie widać zdecydowanej reakcji USA na ofensywę wojsk syryjskiego reżimu. Wcześniej Waszyngton wprawdzie ostrzegał, że podejmie zdecydowane i adekwatne środki w wypadku naruszenia warunków ubiegłorocznej umowy o deeskalacji. Agencja Reutera poinformowała w niedzielę, że USA ostrzegły rebeliantów, żeby nie liczyli na amerykańską pomoc w związku z najnowszą ofensywą sił Asada. Informacje te agencja podała, powołując się na otrzymaną od rebeliantów kopię wiadomości, którą miały im przesłać Stany Zjednoczone.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Burza wokół unijnego budżetu. Węgry mówią dość! „Propozycja nie do przyjęcia”

zdjęcie ilustracyjne / Astryd_MAD; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Przedstawiona dziś fińska propozycja dalszej redukcji budżetu UE na lata 2021-2027 spotkała się z ostrą krytyką. Węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga nie przebierała w słowach podkreślając, że oferta przedstawiona przez Finlandię jest „absolutnie nie do przyjęcia”. Wśród głównych zarzutów pojawia się m.in. ograniczenie funduszy spójnościoweych w ramach sumy na rozwój.

Judit Varga oceniła w rozmowie z węgierskimi dziennikarzami w Luksemburgu, że Finlandii, która sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie UE, nie udało się przedstawić bezstronnej propozycji.

Jak powiedziała węgierska minister, w propozycji przewidziano znacznie mniejsze wpływy niż w budżecie postulowanym przez Komisję Europejską, co wraz z wystąpieniem Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty oznaczałoby dużo mniejsze fundusze dla UE. Jej zdaniem niekorzystne jest również to, że Węgry miałyby dostęp do dużo mniejszych funduszy spójnościowych niż obecnie. Fińska propozycja nie jest zatem w jej opinii dobrą podstawą do rozpoczęcia debaty politycznej.

Za niedopuszczalne uznała Varga też to, że wypłata środków byłaby powiązana z praworządnością, a z funduszy spójnościowych należałoby finansować integrację migrantów. Odnośnie tej pierwszej kwestii oceniła, że nie ma na razie takiego projektu, który kwestię praworządności „normowałby gwarantując pewność prawną, a to jednoznacznie oznacza weto”.

Węgierska minister sprawiedliwości dodała, że propozycja uwzględnia interesy krajów płatników netto, a jednocześnie narusza interesy wielu innych krajów UE przez to, że nie stara się znaleźć wspólnego mianownika dla rozmaitych postulatów.

Prezydencja fińska proponuje budżet UE na poziomie 1,055 proc. dochodu narodowego brutto UE27. Oznaczałoby to cięcia wysokości 60-65 mld euro wobec i tak przewidującej redukcję propozycji KE.

Nie ma zgody co do tego, które z programów unijnych miałyby zostać uszczuplone. Ustępujący komisarz ds. budżetu UE Guenther Oettinger ocenił w ubiegłym tygodniu w Komitecie Regionów, że cięcia w polityce rolnej i polityce spójności zostaną zmniejszone. Z kolei niektóre źródła w unijnych instytucjach utrzymują, że prezydencja fińska chciałaby skoncentrować cięcia właśnie na polityce spójności (około 25 mld euro).

Większość krajów UE jest jednak przeciwna dalszemu redukowaniu budżetu polityki spójności, który w porównaniu z obecnym okresem 2014-2020 i tak ma być mniejszy o 7 proc., a nawet 10 proc. w zależności od tego, czy uwzględniana jest inflacja. Polityka spójności to fundusze unijne, które wpływają na codzienne życie; jej celem jest niwelowanie różnic w jakości życia mieszkańców UE i likwidacja zacofania gospodarczego europejskich regionów.

Prezydencja fińska powinna do końca roku ujawnić schemat negocjacyjny zawierający dane liczbowe. Nie oczekuje się, by kolejna prezydencja, chorwacka, doprowadziła do osiągnięcia ostatecznego porozumienia. Jego zawarcie spodziewane jest dopiero podczas prezydencji niemieckiej, czyli w drugiej połowie 2020 roku. Harmonogram ten pociąga za sobą poważne opóźnienia w rozpoczęciu kolejnego etapu programowania unijnego budżetu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl