„Wyborczej” mocno się oberwało. Chodzi o tekst w szwajcarskiej gazecie

/ Piotr Galant/Gazeta Polska

  

Konsul honorowy RP w Zurychu Markus Blechner skrytykował artykuł dziennikarza "Gazety Wyborczej" zamieszczony w szwajcarskim dzienniku "Tribune de Geneve" w związku z porównaniem działań polskiego rządu do polityki władz niemieckich w latach 30. XX wieku. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Blechner na konsula honorowego RP został mianowany przez szefa polskiej dyplomacji w rządzie Donalda Tuska - Radosława Sikorskiego.

Blechner w liście adresowanym do redaktorów "Tribune de Geneve" i "Gazety Wyborczej" przypomina, że został mianowany konsulem honorowym RP przez byłego szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego, zatem - jak kontynuuje autor - "nikt nie może zakładać", że ma on "jakiekolwiek powiązania polityczne z obecną większością" rządzącą w Polsce.

- Nade wszystko jestem człowiekiem wyznania mojżeszowego, potomkiem dwóch osób, które przeżyły Holokaust 

- podkreśla Blechner i dodaje, że inni jego przodkowie zginęli w "nazistowskich obozach śmierci Buchenwald i Auschwitz".

- Byłem zatem zszokowany i oburzony niedawnym artykułem Bartosza Wielińskiego (...) opublikowanym w "Tribune de Geneve". Porównując obecny polski rząd do niemieckich nazistów, Wieliński dopuścił się poważnej i niewiarygodnej trywializacji Holokaustu - napisał Blechner.

- Zdecydowanie protestuję przeciw porównaniom stanowiącym obrazę dla pamięci Ofiar, włącznie z moimi przodkami - napisał na zakończenie autor.

Blechner odnosi się do następującego fragmentu tekstu zamieszczonego w genewskim dzienniku: "PiS przetestował w Polsce metody zawłaszczania instytucji demokratycznych przez partie polityczne, które można porównać do Gleichschaltung w Niemczech w latach 30.".

CZYTAJ WIĘCEJ: Dziennikarz „Wyborczej” źle się czuje w Polsce. Poszedł się wypłakać szwajcarskiej gazecie

Gleichschaltung to termin na określenie polityki stosowanej w tym okresie i zmierzającej do likwidacji pluralizmu poprzez standaryzację społecznych, gospodarczych i politycznych instytucji państwa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ruszył proces strażnika KL Stutthof

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Proces Bruna D. - byłego SS-manna, strażnika obozu koncentracyjnego Stutthof - ruszył dziś w Hamburgu. Jak podkreślają niemieckie media, może to być jedna z ostatnich tego rodzaju spraw rozpatrywanych przez niemieckie sądy. 93-letni dziś Bruno D. pełnił służbę wartowniczą w obozie Stutthof, który Niemcy zbudowali niedaleko Gdańska.

W ciągu sześciu lat istnienia więziono w obozie około 120 tys. osób. Liczbę ofiar ocenia się na od 65 tys. do 80 tys. więźniów.

Prokuratorzy zarzucają D. współudział w zabójstwie 5230 osób. Miał on "świadomie popierać okrutne zabijanie zwłaszcza żydowskich więźniów" oraz "był gotów wykonywać rozkazy zabijania".

W pierwszym dniu procesu obrońca byłego SS-manna przypominał, że jego klient latem 1944 roku, w wieku 17 lat, został wcielony do Wehrmachtu, a następnie z powodu niezdolności do służby skierowany do Stutthofu.

"Nie wstąpił do SS dobrowolnie ani nie chciał służyć w obozie koncentracyjnym"

- argumentował adwokat.

Podczas wielokrotnych przesłuchań w ubiegłym roku Bruno D. nie zaprzeczał, że był strażnikiem obozu Stutthof, i współpracował ze śledczymi. Ze względu na stan zdrowia oskarżonego długo nie było wiadomo, czy proces w ogóle się odbędzie. Lekarze wydali jedynie warunkową zgodę. Nie wiadomo, czy zdrowie Bruna D. pozwoli mu doczekać ogłoszenia wyroku.

Niemieckie media podkreślają, że jest to prawdopodobnie jeden z ostatnich tego rodzaju procesów w Niemczech. Jak podała telewizja NDR, obecnie w RFN toczy się około 29 spraw przeciwko osobom oskarżonym o udział w Holokauście.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl