W sobotę wchodzi w życie ustawa o wspieraniu nowych inwestycji.

Minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz pytana w Gdyni podczas forum gospodarczego Wizja Rozwoju o oczekiwania związane z tą ustawą podkreśliła, że dzięki temu dokumentowi będzie „już nie tylko 14 specjalnych obszarów strefowych, ale cała Polska stanie się specjalną strefą ekonomiczną”.

Wyjaśniła, że „dla inwestorów zainteresowanych umieszczeniem wysokonakładowych, innowacyjnych inwestycji w Polsce będzie oznaczała skrócenie czasu decyzji o udzieleniu przywilejów podatkowych”.

Ten czas skracamy co najmniej o pół roku – dodała.

Zainteresowanie inwestorów w związku z wejściem w życie nowej ustawy oceniła jako „ogromne”.

Jest ogromne, widzimy bardzo wielu inwestorów, którzy czekają w ostatnim półroczu na nową ustawę, aby już w ramach nowego reżimu prawnego starać się o tzw. pozwolenie strefowe – mówiła.

Minister zaznaczyła, że dzięki nowej ustawie, inwestor będzie mógł wybrać dowolne miejsce w Polsce i zgodnie z mapą pomocy publicznej będzie mógł na taką pomoc publiczną uzyskać.

Mamy nadzieję, że uda nam się wreszcie zakopać te rowy, których przez 30 lat niestety nie udało się zlikwidować czyli związać Polskę A z Polską B – powiedziała.

Emilewicz wyraziła nadzieję, że „za sprawą tego dużego uprzywilejowania całego terytorium uda się zainteresować inwestorów obszarami, w których przez ostatnie lata nie pojawiali się”. Oceniła, że jeszcze w tym roku powinny być decyzje o umieszczeniu w Polsce kilku inwestycji.

W tym roku będziemy mieć dla państwa kilka dobrych informacji – zapowiedziała.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wystąpienie programowe Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego - Gdynia/Forum Wizja Rozwoju