Sonora Smart Todd razem z pięciorgiem rodzeństwa po śmierci matki była wychowywana wyłącznie przez ojca. By uczcić pamięć, trud opieki nad rodziną i zasługę wszystkich ojców kobieta wpadła na pomysł wprowadzenia święta analogicznego do Dnia Matki. Początkowo miało lokalny charakter. W 1972 roku prezydent Richard Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.

Dzień Ojca to piękne i zarazem ważne święto. Ma ono istotny wpływ na budowanie więzi w rodzinie i społeczeństwie. Ojcowie uczą dzieci odwagi, dają pewność w życiu i tłumaczą zawiłości świata. Coraz rzadziej rola ojca zamyka się na byciu „jedynym żywicielem rodziny”. Coraz więcej tatusiów bierze czynny udział w życiu rodzinnym, włącza się do domowych obowiązków oraz wychowania dzieci.

W Polsce coraz więcej tatusiów korzysta z tzw. urlopu tacierzyńskiego, pozwalając choć na chwilę odetchnąć mamusi, która jest przy dziecku nieprzerwanie od narodzenia.
 
W różnych krajach świata Dzień Ojca odbywa się w różnych terminach, ale w wielu z nich (m.in. w Wielkiej Brytanii i Holandii) przyjęto termin identyczny jak w USA (trzecia niedziela czerwca). W innych krajach katolickich (np. we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii) 19 marca w dzień św. Józefa, na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca, w Austrii – w drugą niedzielę czerwca, a w Niemczech – w dniu uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego (Christi Himmelfahrt), który przypada na 39. dzień po Niedzieli Wielkanocnej (40. dnia licząc wraz z tą niedzielą). Tam jednak Dzień Ojca z czasem przerodził się w Dzień Mężczyzn.