Szefowie rządów Grupy V4 spotkali się z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem

Około godz. 13 rozpoczęło się dziś w Budapeszcie spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem. Rozmowy mają dotyczyć m.in. migracji, przyszłego budżetu UE oraz współpracy z krajami Bałkanów Zachodnich.

twitter.com/screenshot/@PremierRP

W rozmowach podczas roboczego lunchu udział biorą, poza kanclerzem Kurzem, szefowie rządów: Polski - Mateusz Morawiecki, Węgier - Viktor Orban, Czech - Andrej Babisz i Słowacji - Peter Pellegrini.

Na spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z kanclerzem Austrii poruszone zostaną m.in. tematy dotyczące założeń austriackiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpocznie się 1 lipca bieżącego roku, jak i kwestie migracji oraz współpracy z krajami Bałkanów Zachodnich, wieloletniego budżetu UE po roku 2020 oraz Brexitu

– mówiła wcześniej rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Wcześniej odbyło się spotkanie w gronie premierów państw V4. Zostało ono zorganizowane na zakończenie węgierskiej prezydencji w Grupie, która formalnie trwać będzie do 30 czerwca, a następnie przejmie ją Słowacja.

Z programu wizyty premiera Morawieckiego na Węgrzech wynika, że ok. godz. 14.50 zaplanowana jest wspólna konferencja prasowa szefów rządów państw V4 oraz kanclerza Austrii.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną, regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 roku. Prezydencja w Grupie pełniona jest na zasadzie rotacji i trwa rok. Ostatni raz Polska sprawowała prezydencję w Grupie od 1 lipca 2016 do 30 czerwca 2017 roku.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#Grupa V4 #Sebastian Kurz #Mateusz Morawiecki #Viktor Orban #Andrej Babiš #Peter Pellegrini #Budapeszt

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo