Poziom zagrożenia pożarowego w lasach - krytyczny

/ pixel2013

  

Z powodu przedłużającej się suszy poziom zagrożenia pożarowego w lasach w południowej części Litwy, graniczącej m.in. z Polską, osiągnął stan krytyczny – poinformował w środę PAP wiceminister środowiska Litwy Martynas Norbutas.

W środę w rządzie Litwy odbyła się narada międzyresortowa w sprawie sytuacji w lasach kraju.

Wiceminister poinformował, że w 17 rejonach wstęp do lasów został zabroniony bądź ograniczony. W tym roku odnotowano już ponad 140 pożarów leśnych. W ubiegłym roku w tym samym czasie odnotowano 60 pożarów.

„Sytuacja jest naprawdę poważna - ocenił minister. - Dlatego też podczas narady zostały uzgodnione działania koordynacyjne wszystkich odpowiedzialnych instytucji”.

Litewskie ministerstwo środowiska przygotowuje też komunikaty ostrzegawcze nie tylko w języku litewskim, ale również w językach mniejszości narodowych zamieszkałych w poszczególnych rejonach. Jak wskazuje Norbutas, „powinniśmy dotrzeć z informacją do każdego mieszkańca”.

Szczególnie niepokojący jest zbliżający się weekend, gdy na Litwie będzie obchodzone bardzo popularne święto - Noc Świętojańska, której nieodzownym elementem jest palenie ognisk i puszczanie fajerwerków.

Z powodu panującej suszy w pięciu rejonach kraju został ogłoszony już stan klęski żywiołowej. Niedobór wody najbardziej odczuwają rejony: mariampolski, olicki, łoździejski, trocki i kalwaryjski.

Eksperci prognozują, że jeżeli susza się utrzyma, sytuacja nadzwyczajna zostanie ogłoszona w cały kraju. Ostatni raz taki stan został ogłoszony w 2006 roku, gdy rolnicy stracili około 80 proc. upraw rolnych.

Litewscy rolnicy już rozpoczęli liczenie strat spowodowanych brakiem wody. Mogą oni liczyć na wsparcie finansowe państwa. Niewykluczone, że Litwa o pomoc wystąpi też do Komisji Europejskiej. W ubiegłym roku litewscy rolnicy z powodu przedłużających się deszczy z unijnych funduszy otrzymali w sumie około 26 mln euro.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Episkopat zabrał głos w sprawie sądu nad "Judaszem". "Kościół katolicki nie będzie tolerował objawów pogardy"

zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/@EpiskopatNews

  

Komunikat Konferencji Episkopatu Polski odnosi się do sądu nad "Judaszem", jaki odbył się w Wielki Piątek w położonym w południowo-wschodniej Polsce miasteczku Pruchnik. "Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka” – czytamy w komunikacie bp. Rafała Markowskiego, przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego, oraz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

Kukła "Judasza" otrzymała 30 uderzeń kijami, co odpowiadało ilości srebrników, które Iskariota otrzymał za zdradę Jezusa Chrystusa. Następnie podobizna Judasza była wleczona ulicami miasta. "Sąd" zakończył się na moście, gdzie kukle obcięto głowę, a tułów podpalono i wrzucono do rzeczki.

Na Twitterze Konferencji Episkopatu Polski ukazał się komunikat bp. Rafała Markowskiego.

W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym narodu żydowskiego

- czytamy w komunikacie.

W okresie wielkanocnym wspominamy prawdę wiary, że Chrystus oddał życie za zbawienie wszystkich, z czego wynika chrześcijańska postawa szacunku względem każdego człowieka

- dodał bp. Rafał Markowski.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl