Poziom zagrożenia pożarowego w lasach - krytyczny

/ pixel2013

  

Z powodu przedłużającej się suszy poziom zagrożenia pożarowego w lasach w południowej części Litwy, graniczącej m.in. z Polską, osiągnął stan krytyczny – poinformował w środę PAP wiceminister środowiska Litwy Martynas Norbutas.

W środę w rządzie Litwy odbyła się narada międzyresortowa w sprawie sytuacji w lasach kraju.

Wiceminister poinformował, że w 17 rejonach wstęp do lasów został zabroniony bądź ograniczony. W tym roku odnotowano już ponad 140 pożarów leśnych. W ubiegłym roku w tym samym czasie odnotowano 60 pożarów.

„Sytuacja jest naprawdę poważna - ocenił minister. - Dlatego też podczas narady zostały uzgodnione działania koordynacyjne wszystkich odpowiedzialnych instytucji”.

Litewskie ministerstwo środowiska przygotowuje też komunikaty ostrzegawcze nie tylko w języku litewskim, ale również w językach mniejszości narodowych zamieszkałych w poszczególnych rejonach. Jak wskazuje Norbutas, „powinniśmy dotrzeć z informacją do każdego mieszkańca”.

Szczególnie niepokojący jest zbliżający się weekend, gdy na Litwie będzie obchodzone bardzo popularne święto - Noc Świętojańska, której nieodzownym elementem jest palenie ognisk i puszczanie fajerwerków.

Z powodu panującej suszy w pięciu rejonach kraju został ogłoszony już stan klęski żywiołowej. Niedobór wody najbardziej odczuwają rejony: mariampolski, olicki, łoździejski, trocki i kalwaryjski.

Eksperci prognozują, że jeżeli susza się utrzyma, sytuacja nadzwyczajna zostanie ogłoszona w cały kraju. Ostatni raz taki stan został ogłoszony w 2006 roku, gdy rolnicy stracili około 80 proc. upraw rolnych.

Litewscy rolnicy już rozpoczęli liczenie strat spowodowanych brakiem wody. Mogą oni liczyć na wsparcie finansowe państwa. Niewykluczone, że Litwa o pomoc wystąpi też do Komisji Europejskiej. W ubiegłym roku litewscy rolnicy z powodu przedłużających się deszczy z unijnych funduszy otrzymali w sumie około 26 mln euro.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Lewicowy naukowiec zinterpretował słowo „Polacy”. „To nie naród, lecz niszcząca ideologia”

Michał Bilewicz / youtube.com/print screen/@Uniwersytet Warszawski/Twitter.com/screenshot

  

Michał Bilewicz, który jest wykładowcą na wydziale psychologii Uniwersytetu Warszawskiego postanowił w mediach społecznościowych przedstawić swoją interpretację słowa "Polacy". Zdaniem naukowca "od dawna pod tym słowem nie kryje się naród, tylko... niszcząca ideologia".

Bilewicz jest młodym lewicowym naukowcem i publicystą specjalizującym się w m.in w kwestiach związanych z antysemityzmem. Jego badania skupiają się na problematyce teorii spiskowych, uprzedzeń i dehumanizacji, na gruncie ksenofobii, antysemityzmu.

Profesor postanowił podzielić się w sieci swoim rozumieniem słowa "Polacy". Według Bilewicza słowo to można utożsamiać z "niszczącą ideologią", której "trzeba się przeciwstawiać".

Tym, którzy nie zrozumieli jego wywodu, profesor wyjaśniał, że nie chodzi mu o Polaków, jako naród, ale właśnie o "panoszącą się ideologię". Bilewiczowi nie podoba się "epatowanie swoją tożsamością na różnych Marszach Niepodległości i innych polo-paradach".

W internetowej dyskusji głos zabrał m.in. prof Andrzej Zybertowicz, który wskazał, że próba myślenia młodego naukowca może być obciążona stereotypowym myśleniem, które sam Bilewicz, na co dzień bada.

Michał Bilewicz pełnił funkcję kierownika Centrum Badań nad Uprzedzeniami. Był również członkiem zespołu lewackiej "Krytyki Politycznej", a także redaktorem takich pism jak "Lewą Nogą", "Midrasz" (gdzie pisał m.in. mjr Zygmunt Bauman) i "Słowo Żydowskie". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, tysol.pl, twitter.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl