Poziom zagrożenia pożarowego w lasach - krytyczny

/ pixel2013

  

Z powodu przedłużającej się suszy poziom zagrożenia pożarowego w lasach w południowej części Litwy, graniczącej m.in. z Polską, osiągnął stan krytyczny – poinformował w środę PAP wiceminister środowiska Litwy Martynas Norbutas.

W środę w rządzie Litwy odbyła się narada międzyresortowa w sprawie sytuacji w lasach kraju.

Wiceminister poinformował, że w 17 rejonach wstęp do lasów został zabroniony bądź ograniczony. W tym roku odnotowano już ponad 140 pożarów leśnych. W ubiegłym roku w tym samym czasie odnotowano 60 pożarów.

„Sytuacja jest naprawdę poważna - ocenił minister. - Dlatego też podczas narady zostały uzgodnione działania koordynacyjne wszystkich odpowiedzialnych instytucji”.

Litewskie ministerstwo środowiska przygotowuje też komunikaty ostrzegawcze nie tylko w języku litewskim, ale również w językach mniejszości narodowych zamieszkałych w poszczególnych rejonach. Jak wskazuje Norbutas, „powinniśmy dotrzeć z informacją do każdego mieszkańca”.

Szczególnie niepokojący jest zbliżający się weekend, gdy na Litwie będzie obchodzone bardzo popularne święto - Noc Świętojańska, której nieodzownym elementem jest palenie ognisk i puszczanie fajerwerków.

Z powodu panującej suszy w pięciu rejonach kraju został ogłoszony już stan klęski żywiołowej. Niedobór wody najbardziej odczuwają rejony: mariampolski, olicki, łoździejski, trocki i kalwaryjski.

Eksperci prognozują, że jeżeli susza się utrzyma, sytuacja nadzwyczajna zostanie ogłoszona w cały kraju. Ostatni raz taki stan został ogłoszony w 2006 roku, gdy rolnicy stracili około 80 proc. upraw rolnych.

Litewscy rolnicy już rozpoczęli liczenie strat spowodowanych brakiem wody. Mogą oni liczyć na wsparcie finansowe państwa. Niewykluczone, że Litwa o pomoc wystąpi też do Komisji Europejskiej. W ubiegłym roku litewscy rolnicy z powodu przedłużających się deszczy z unijnych funduszy otrzymali w sumie około 26 mln euro.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nowe taśmy! Co prezes NIK K. Kwiatkowski mówił o sędziach? "W du**ch im się poprzewracało"

Krzysztof Kwiatkowski / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Portal tvp.info ujawnil kolejne nagrania - tym razem z restauracji Amber Room z 10 czerwca 2014 r. Na taśmach słyszymy głosy ówczesnego najbogatszego Polaka Jana Kulczyka i prezesa NIK-u Krzysztofa Kwiatkowskiego, którzy rozmawiają między innymi o prywatyzacji spółki Ciech. W pewnym momencie Kwiatkowski pokusił się również o ocenę pracy sędziów. - Niestety im się w du**ch poprzewracało trochę… – mówi prezes NIK do Kulczyka.

Portal tvp.info dotarł do nagrań z rozmowy między Janem Kulczykiem a Krzysztofem Kwiatkowskim, która dotyczyła prywatyzacji spółki Ciech. 

Stenogram z rozmowy Kulczyk-Kwiatkowski z czerwca 2014 r.:

JAN KULCZYK:  Jak się cieszę, że zacząłem normalnie, ta sprzedaż tego Ciechu taki był… wszyscy odebrali to…

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Patrzyłem na to jak na papierek lakmusowy, jak się zachowają co poniektórzy 

JAN KULCZYK: Czyli teraz już krótko mówiąc – można 

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Normalnieje 

JAN KULCZYK: Teraz już, bo ja myślę, że i Donald i wszyscy zobaczyli, że nie będzie z tego tytułu miał jatki

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Rozmawiałem z Wojtkiem Karpińskim i on mówi: Jestem ciekaw reakcji, bo Donald mi dał zieloną rękę, ale mówi – no zobaczymy, jak to pójdzie (śmiech) 

JAN KULCZYK: Że dał zielone światło? 

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Tak, dał mu zielone światło, ale jednocześnie mówił „bierzesz to na własną głowę” no. Jak to Donald. 

Później w czasie rozmowy w Amber Room Kwiatkowski pokusił się o szczerą ocenę pracy sędziów.

Ja bym powiedział tak (…) środowisko sędziowskie mi groziło protestami, że jak śmiem w ogóle wprowadzać możliwość oceny pracy sędziego. Ja mówię: a które środowisko nie podlega ocenie? (…) prowadzone przewlekle postępowanie czy nie prowadzone? Niestety im się w d**ach poprzewracało trochę…

– mówi Kwiatkowski do Kulczyka.

Fot./screen/tvp.info

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvp.info, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl