Spotkanie premierów Polski i Austrii w Budapeszcie

/ Krystian Maj / KPRM

  

Premier Mateusz Morawiecki weźmie w czwartek udział w spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem w Budapeszcie. Jak poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, rozmowy będą dotyczyć m.in. migracji i unijnego budżetu.

Spotkanie organizowane jest na zakończenie węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, która formalnie trwać będzie do 30 czerwca bieżącego roku. Spośród szefów rządów V4 wezmą w nim udział, poza premierem Mateuszem Morawieckim, szefowie rządów: Węgier - Viktor Orban, Czech - Andrej Babisz i Słowacji - Peter Pellegrini.

Jak powiedziała rzeczniczka rządu, rozmowy będą toczyć się zarówno w gronie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, jak i premierów krajów V4 z kanclerzem Austrii.

W gronie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej omówione zostaną kwestie dotyczące migracji, wieloletniego budżetu UE po roku 2020 oraz inne zagadnienia z bieżącej agendy Rady Europejskiej. Podsumowana zostanie także prezydencja węgierska w Grupie Wyszehradzkiej

- zaznaczyła Kopcińska.

Rzeczniczka rządu poinformowała, że premierzy państw V4 przyjmą także program prezydencji słowackiej, która rozpocznie się 1 lipca 2018 r. i potrwa do 30 czerwca 2019 r.

W spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem poruszone zostaną m.in. tematy dot.: założeń austriackiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpocznie się 1 lipca bieżącego roku, jak i kwestie migracji oraz współpracy z krajami Bałkanów Zachodnich, wieloletniego budżetu UE po roku 2020 oraz Brexitu

- dodała Kopcińska.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną, regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r. Prezydencja w Grupie pełniona jest na zasadzie rotacji i trwa rok. Polska sprawowała prezydencję w Grupie od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalena.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Schetyna zachwalał Sikorskiego i Brejzę

/ Aargambit [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

- Kandydaci Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego gwarantują skuteczne negocjacje finansowe w budżecie europejskim na lata 2021-2027 - mówił na konferencji prasowej w Bydgoszczy lider PO Grzegorz Schetyna. - To są ludzie, którzy skutecznie będą o to dbać - zapewnił.

Schetyna wystąpił na konferencji wraz z kandydatami PO, startującymi z list Koalicji Europejskiej z okręgu kujawsko-pomorskiego - Radosławem Sikorskim i Krzysztofem Brejzą. Podkreślił, że jest "przekonany co dobrego wyniku Koalicji Europejskiej w kujawsko-pomorskim".

Sikorski pogratulował Schetynie stworzenia Koalicji Europejskiej. Z kolei Krzysztof Brejza podkreślał, że kandydując do Parlamentu Europejskiego, "nigdzie nie ucieka". 

Brejza, członek sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold, odniósł się też do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który komentując wyrok wobec szefów tej spółki Marcina i Katarzyny P., ocenił, że główni winni afery Amber Gold są inni. Są znani, tylko że są pod ochroną, a pełna rozprawa z tą aferą i z innymi oznaczałoby rozbicie pewnego układu, nazywanego "układem gdańskim".

"Pan mówi, że stał jakiś układ za Marcinem P." - mówił Brejza. Tymczasem taki układ - dodał - można było znaleźć gdyby nie prokuratura, której niektórzy przedstawiciele, odpowiedzialni za sprawę Amber Gold, zostali niedawno awansowani. "Niech pan nie mówi o żadnej Sycylii w Gdańsku, mieszkańcy Gdańska rozliczyli wasze kłamstwa, wybrali Pawła Adamowicza" - dodał Brejza pod adresem szefa PiS.

Sąd Okręgowy w Gdańsku rozpoczął głaszanie wyroku w procesie Amber Gold, uznając, że Marcin P. i Katarzyna P. są winni pierwszego zarzucanego im w akcie oskarżenia przestępstwa tj. oszustwa. Odczytywanie wyroku potrwa prawdopodobnie kilka miesięcy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl