Jak czytamy w komunikacie, ponad 1100 syryjskich rodzin pokrzywdzonych w wyniku wojny znalazło się pod opieką Polaków uczestniczących w programie "Rodzina Rodzinie". Program, prowadzony wraz z Caritas Polska, został zainaugurowany na początku października 2016 r. przez abp. Gądeckiego, który odwiedził Syrię w lutym tamtego roku.

- Cieszymy się, że zostaliśmy powitani przez Jego Ekscelencję, ponieważ leżą mu na sercu nasze cierpienia, cierpienia Kościoła w Aleppo i wszystkich chrześcijan. Chcielibyśmy mu podziękować i za jego pośrednictwem chcielibyśmy podziękować całej Konferencji Episkopatu Polski. Prosimy również o modlitwę, ponieważ tylko Pan może nas uratować, dlatego musimy zintensyfikować nasze modlitwy

 – powiedział cytowany w komunikacie abp Tobji.

Abp Gądecki zapewnił, że Polacy będą się modlili za Kościół w Syrii, "który jest dotknięty poważnym konfliktem".

- Aleppo jest dobrze znane w naszym kraju, ponieważ jest symbolem ruiny całej Syrii, w pewnym sensie najbardziej dotkniętym miejscem w czasie tej wojny, która trwa od ponad 5 lat. Dlatego zawsze jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy współpracują z programem "Rodzina Rodzinie". Jest to bardzo ważny program, ponieważ zbliża nas do mieszkańców Syrii, o wiele więcej niż tylko tzw. obecność symboliczna

- podkreślił przewodniczący KEP.

Jutro abp Tobji weźmie udział w konferencji prasowej, podczas której zostanie przedstawiony raport Caritas Polska o sytuacji w Syrii.

Akcja "Rodzina Rodzinie" polega na tym, że indywidualne osoby albo parafie, diecezje lub wspólnoty zakonne deklarują wsparcie finansowe konkretnej syryjskiej rodziny przez pół roku. Deklarację do wypełnienia można znaleźć na stronie internetowej www.rodzinarodzinie.caritas.pl. Darczyńca sam wybiera kwotę, jaką chce wesprzeć wybraną rodzinę, a którą co miesiąc będzie wpłacał na wskazane konto. Jedną rodzinę wspiera kilku darczyńców. W ramach akcji można także jednorazowo wpłacić dowolną kwotę.