To koniec „prywatnej wojny” Timmermansa? „Polski rząd nie zamierza się cofnąć”

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Warszawski korespondent „Sueddeutsche Zeitung” napisał w swojej relacji, że „w sporze z Unią Europejską polski rząd nadal nie wykazuje gotowości do kompromisu”. Uznał, że warszawska misja wiceszefa KE nie przyniosła postępu. Zauważa, również, że nie osiągnięto żadnego kompromisu ponieważ „wysokiej rangi polscy politycy nie zgodzili się na ustępstwa."

Nie jest wykluczone, że 26 czerwca polski rząd będzie zmuszony składać wyjaśnienia przed ministrami ds. europejskich, ws. zarzutów dotyczących zagrożenia państwa prawa w Polsce - informuje „SZ”. Gazeta ocenia, że będzie to kolejny etap w postępowaniu przeciwko Polsce w 2017 roku na podstawie art. 7. traktatów unijnych. Korespondent „SZ” cytuje wypowiedź wiceszefa KE Fransa Timmermansa, po spotkaniu z polskim premierem, że była to "dobra i konstruktywna dyskusja” oraz, że „będzie teraz analizował” informacje, które przekazał mu ws. praworządności polski rząd.

Niemiecka gazeta zauważa, że nie osiągnięto żadnego kompromisu ponieważ „wysokiej rangi polscy politycy nie zgodzili się na ustępstwa. Na potwierdzenie swojej tezy wskazała wypowiedź szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego, że: 

Kompromisem jest już samo to, że Polska podjęła rozmowy z KE. Timmermans ma ostatnią szansę na zakończenie sporu z Polską na zasadzie win-win 

– powiedział Szczerski, którego cytuje „SZ”.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier po spotkaniu z Timmermansem. "Są różne siły, którym nie zależy na kompromisie"

Gazeta przytacza, także wypowiedź Jacka Sasina, który oświadczył, że:

Polski rząd nie zamierza się cofnąć

- pisze niemiecka gazeta.

Zdaniem korespondenta "SZ" zmiany w ustawach reformujących polski wymiar sprawiedliwości, to zwykła kosmetyka i powołuje się na ocenę Komisji Weneckiej, której zdaniem, możliwość uznania za nieważny każdego wyroku od 1997 roku, jest „powrotem do Związku Sowieckiego”, do „systemu prawa bez bezpieczeństwa prawnego”.

Od 3 lipca 32 z 72 sędziów Sądu Najwyższego może przejść na emeryturę – informuje korespondent "SZ" i dodaje, że instytucja ta jest, jego zdaniem "ostatnią instytucją prawną nie podlegającą kontroli rządu".

Niemiecka gazeta informuje, że największe frakcje w Parlamencie Europejskim, a także "polskie grupy obywatelskie i krąg byłych prezydentów, premierów i szefów MSZ, a wśród nich Lech Wałęsa" domagają się zaskarżenia polskiej reformy Sądu Najwyższego do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Gazeta dostrzega diametralne różnice u samych szczytów Komisji Europejskiej w tej kwestii pisząc, że Timmermans jest zwolennikiem skargi, natomiast szef KE Jean-Claude Juncker jest temu przeciwny i chce nadal rozmawiać z Polską.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, dw.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Olsztyn lepiej chroniony przed skutkami ulew

/ MichaelGaida

  

Miasto Olsztyn zbudowało cztery nowe zbiorniki retencyjne, a w najbliższym czasie rozpocznie się budowa kolejnego. Zbiorniki mają zapobiec zalewaniu miasta w czasie gwałtownych opadów deszczu, a zgromadzona w nich woda może służyć m.in. do mycia ulic.

W ciągu ostatniego roku zbiorniki retencyjne na wody opadowe powstały w różnych dzielnicach Olsztyna. Jak poinformowała rzeczniczka ratusza Marta Bartoszewicz, większość prac związanych z tymi inwestycjami już zakończono. "Przy niektórych trwają prace wykończeniowe" - dodała.

Zbiorniki retencyjne mają uchronić miasto przed zalewaniem w czasie gwałtownych opadów. Zgromadzona w nich woda ma być także wykorzystywana do podlewania miejskiej zieleni czy mycia ulic. W niektórych przypadkach będzie też mogła służyć strażakom.

Gotowy jest zbiornik retencyjny na ul. Bydgoskiej (pojemność 1,9 tys. m sześc.), na rogu ulic Witosa i Laszki (650 m sześc.) oraz na skrzyżowaniu ulic Bukowskiego i Brylantowej (14,1 tys. m sześc.). Na ukończeniu jest także zbiornik na skrzyżowaniu ulic Bukowskiego i Antonowicza, o pojemności 1,3 tys. m sześc.; ma on służyć osiedlowej rekreacji - będzie przy nim fontanna ławeczki i ścieżki spacerowe.

Trwają roboty przygotowawcze do przebudowy zbiornika zlokalizowanego w pobliżu marketu OBI, o pojemności 104,9 tys. m sześc. Łączna wartość prac związanych z budową zbiorników retencyjnych to niemal 7,8 mln zł; 85 proc. tej kwoty to unijne dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowisko.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl