Międzynarodowe szkolenie logistyków

/ flickr.com / zdjęcie ilustracyjne

  

Żołnierze 1 i 10. Brygady Logistycznej wzięli udział w międzynarodowym ćwiczeniu Wielonarodowego Dowództwa Połączonej Grupy Wsparcia Logistycznego. W ćwiczeniu uczestniczyło ponad stu oficerów oraz podoficerów z Austrii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Republiki Czeskiej, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. 10. Brygadę Logistyczną z Opola reprezentowało czternastu oficerów, na czele z dowódcą płk. Szymonem Lepiarzem - informuje oficjalny portal 10. BLog.

Głównym organizatorem szkolenia (Joint Logistic Support Group Orientation Training and Exercise JLSG OT&E) było Wielonarodowe Centrum Koordynacji Logistycznej (MLCC – Multinational Logistic Coordination Centre) w Pradze, a gospodarzem słowackie Siły Zbrojne. Zajęcia odbywały się na Akademii Słowackich Sił Zbrojnych w m. Liptovsky Mikulas.

Szkolenie zostało podzielone na dwa etapy. W pierwszym tygodniu żołnierze uczestniczyli w wykładach na temat struktury, przeznaczenia oraz zadań JLSG (Joint Logistic Support Group – Wielonarodowego Dowództwa Połączonej Grupy Wsparcia Logistycznego). Poruszono kwestie dotyczące zabezpieczenia logistycznego wojsk operacyjnych i wsparcia sił sojuszniczych przez państwo gospodarza (HNS – Host Nation Support). Szczegółowo omówiono zabezpieczenie techniczne, materiałowe, medyczne oraz inżynieryjne, a także transport i ruch wojsk - czytamy na portalu opolskiej brygady. 

Drugim etapem szkolenia było praktyczne ćwiczenie, które miało na celu doskonalenie możliwości szybkiego użycia JLSG. Sprawdzono funkcjonowanie systemu meldunkowego i zastosowanie procedur zabezpieczenia logistycznego w wielonarodowej operacji połączonej. Polscy oficerowie zajmowali kluczowe stanowiska w strukturze dowództwa grupy - podaje 10. BLog.

Połączona Grupa Wsparcia Logistycznego (ang. Joint Logistic Support Group – JSLG) to sojusznicza struktura powołana do kierowania i koordynacji logistyki w czasie działań bojowych. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie logistyczne komponentów: lądowego, morskiego, powietrznego oraz wojsk specjalnych, wykonujących zadania w ramach wielonarodowej połączonej operacji wojskowej. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 10. BLog.
Tagi

Wczytuję komentarze...

Zbigniew Ziobro: polski rząd nigdy nie zgodzi się na wprowadzenie segregacji państw UE

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

- Polski rząd nigdy nie zgodzi się na wprowadzenie segregacji państw UE, nie może być tak, że w jednych państwach Komisja Europejska zgadza się, aby sędziów wyłaniali pośrednio obywatele, a w innych mówiono, że nie wolno - stwierdził stanowczo minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. To znak, że polski rząd nie zamierza ugiąć się pod presją Brukseli.

We wtorek po południu w resorcie sprawiedliwości gościła wiceszefowa Komisji Europejskiej, unijna komisarz ds. wartości Viera Jourova, która przebywa z wizytą w Warszawie w związku z przeprowadzaną reformą sądownictwa.

Jak przekazał Ziobro podczas briefingu po tym spotkaniu, polski rząd i polski minister sprawiedliwości nie zgodzą się na segregację państw w Unii Europejskiej. "Nie może być tak, że w jednych państwach UE i Komisja Europejska zgadza się na to, aby w mechanizmie demokratycznym sędziów wyłaniali pośrednio obywatele, bo tak jest w Niemczech, a w innym państwie, takim jak Polska, gdzie wprowadzamy bardzo pośredni mechanizm kontroli demokratycznej do procesu wyłaniania sędziów (...), żeby mówiono, że nam nie wolno, Polakom nie wolno, a innym wolno" - mówił Ziobro.

"W geście dobrej woli zaproponowałem pani komisarz kompromis możliwy do przeprowadzenia w ramach wyłaniania sędziów w Polsce. Uznałem bowiem, że warto wyjść z taką inicjatywą i zadeklarowałem gotowość przekonywania kolegów i koleżanek z obozu rządzącego, by zastanowić się nad wypracowaniem nowego modelu wyłaniania sędziów"

- powiedział ponadto minister sprawiedliwości.

Jak kontynuował, "chodzi mianowicie o przeniesienie wprost rozwiązań znanych bardzo dobrze w systemie europejskim, bo funkcjonujących w największym państwie europejskim, mianowicie w Niemczech". "Tam sędziów wybierają wyłącznie politycy, wyłącznie przedstawiciele Bundestagu i ministrów sprawiedliwości krajów landowych, więc jest to podział tak naprawdę pół na pół pomiędzy władzę wykonawczą a władzę parlamentarną i tylko głos dwóch tych gremiów ma znaczenie przy decydowaniu, kto jest sędzią niemieckich sądów federalnych" - mówił szef MS.

"Zastrzegłem jednocześnie, że nie widzę możliwości powrotu do modelu korporacyjnego w jakimkolwiek kształcie, dlatego że był on szkodliwy, dysfunkcjonalny i oceniany krytycznie przez różne środowiska polityczne wcześniej"

- dodał Ziobro.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts