W UE wreszcie oprzytomnieli? Nie chcą już więcej przyjmować imigrantów ze statków

Czyżby we Wspólnocie nareszcie poszli po rozum do głowy? Przywódcy unijni mają w przyszłym tygodniu w Brukseli uzgodnić utworzenie regionalnych platform m.in. w Afryce Północnej do wyokrętowania migrantów ze statków ratunkowych, żeby nie trafiali oni do UE - wynika z projektu dokumentu na szczyt „28”.

CSDP EEAS Public Domain

Migracja ma być jednym z głównym tematów zaplanowanego na 28-29 czerwca spotkania szefów państw i rządów krajów unijnych.

Apele o to, by przenieść poza UE centra recepcyjne, gdzie migranci byliby sprawdzani, pojawiały się od dawna. Przodowały w tym Węgry, ale też Polska i inne kraje niechętne przyjmowaniu uchodźców. Do tej pory nie było jednak na to zgody wewnątrz UE.

Projekt wniosków na przyszłotygodniowy szczyt zapowiada zerwanie z dotychczasową polityką w tym zakresie.

„Aby ustalić bardziej przewidywalne ramy dla tych, którzy mimo wszystko wyruszają na morze i są ratowani w ramach operacji poszukiwawczo-ratunkowych, Rada Europejska wspiera opracowanie koncepcji regionalnych platform do wyokrętowania (wysadzania ze statku na ląd)”

- czytamy w dokumencie, którym zajmą się przywódcy.

Platformy takie miałyby umożliwić szybkie oddzielanie migrantów ekonomicznych, którzy nie mają prawa przybywać do państw UE, od uchodźców, którym należy się międzynarodowa ochrona. W projekcie znalazł się też argument, którym od dawna posługują się niektóre państwa, że takie centra dla migrantów odwiodłyby niektórych od podejmowania ryzykownej podróży przez morze.

Projekt wniosków mówi też o wtórnych ruchach migracyjnych, czyli przemieszczaniu się osób, które trafiły do Włoch, Grecji czy Hiszpanii, dalej na północ do bogatszych państw unijnych. Dotychczas zdecydowana większość z nich trafiała do Niemiec, ale nowy szef MSW tego kraju chce zamknąć granice. Problem ten ma również zostać poruszony przez przywódców unijnych.

„Wtórne ruchy migracyjne między państwami członkowskimi stwarzają poważne ryzyko dla integralności systemu azylowego. Kraje członkowskie powinny podjąć wszystkie konieczne środki legislacyjne i administracyjne, aby zapobiegać takim ruchom i blisko współpracować ze sobą wzajemnie w tym celu”

- czytamy we wnioskach.

Dyplomaci zastrzegają, że propozycja wniosków może się jeszcze znacznie zmieniać. Tekst, który został przygotowany po konsultacji z krajami przez pracowników szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, wezmą teraz na warsztat ambasadorowie państw unijnych, a później ministrowie ds. europejskich. Jednak to szefowie państw i rządów krajów UE zdecydują o ostatecznym brzemieniu wniosków, a tym samym ewentualnej zmianie kierunku polityki migracyjnej UE.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#UE #morze #statki #migranci #Szczyt

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo