Pacjenci coraz chętniej rejestrują się do lekarza przez internet

/ StartupStockPhotos

  

Ok. 14 tys. pacjentów korzysta w Podlaskiem z możliwości zarejestrowania się do lekarza przez internet w ramach systemu e-zdrowie, użytkowników przybywa - ocenia urząd marszałkowski w Białymstoku. We wtorek nagrodzono pacjentów za hasła promujące ten system.

Dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w urzędzie marszałkowskim Agnieszka Aleksiejczuk powiedziała, że w pierwszym półroczu 2018 r. przybyło tyle kont użytkowników, co w całym 2017 r. Obecnie jest 14 tys. takich kont.

"Oczywiście to nie jest to, co by nas satysfakcjonowało. Mamy dużo więcej pacjentów w województwie podlaskim. Chcielibyśmy, żeby znacząco większa ich liczba korzystała z tego systemu, niemniej jednak te osiągnięcia i te wskaźniki nas cieszą" - powiedziała dziennikarzom Agnieszka Aleksiejczuk. Dodała, że obecna liczba użytkowników była zakładana we wskaźnikach na 2019 r. Najchętniej z systemu korzystają pacjenci młodsi (ponad jedna trzecia to pacjenci w wieku 24-34 lata), najstarszy użytkownik ma 98 lat.

W ramach systemu e-zdrowie pacjenci mogą się zarejestrować do 220 poradni specjalistycznych w 30 rożnych podmiotach leczniczych, m.in. we wszystkich szpitalach podległych samorządowi województwa. Dyrektor Aleksiejczuk poinformowała, że trwają rozmowy i prace nad podłączeniem do systemu Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, uzgadniane są warunki przyłączenia.

Aleksiejczuk oceniła, że największe efekty i większą liczbę użytkowników przynosi "dobra opinia wśród pacjentów", ale też np. zorganizowany konkurs. Pięć osób, za najlepsze hasła, wygrało tablety.

"Na Podlasiu rewelacja! Bez kolejek rejestracja" - takim hasłem wśród laureatów znalazł się pan Krzysztof. Mówił, że korzysta z e-zdrowia, bo to "bardzo wygodne rozwiązanie", które działa, "nie trzeba było stać w kolejce", mógł wybrać poradnię, specjalistę, do którego chciał się umówić, zajmuje to mniej czasu niż tradycyjna rejestracja. "W moim przypadku sprawdziło się wielokrotnie" - dodał pan Krzysztof.

Podlaski system informatyczny e-zdrowie kosztował ponad 50 mln zł. Powstał w ramach projektu urzędu marszałkowskiego, zrealizowanego dzięki dotacji z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. Powstała platforma regionalna, szpitale doposażono w sprzęt, oprogramowanie, sieć, wymaganą infrastrukturę techniczną, były szkolenia.

Na początku 2018 r. NIK opublikowała wyniki kontroli podlaskiego e-zdrowia. Izba oceniła wtedy, że system jest nowoczesny i użyteczny, ale jego wdrażanie przebiega z przeszkodami. Wskazywano np. na konieczność przeprowadzenia akcji informacyjnej i rozszerzenia projektu o kolejne placówki. NIK oceniał wówczas, że mimo upływu kilkunastu miesięcy od zakończenia realizacji projektu, "nie osiągnięto wszystkich zakładanych korzyści tego przedsięwzięcia" (kontrola kończyła się w 2017 r.).

Agnieszka Aleksiejczuk powiedziała we wtorek, że kontrola NIK "zmobilizowała" wszystkich do większej promocji systemu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tak się zdenerwował, że odreagowywał... na drzwiach

zdjęcie ilustracyjne / lubelska.policja.gov.pl

  

Policjanci zatrzymali 21-latka, który uszkodził elewację budynku świetlicy na terenie gminy Zamość. Straty oszacowano wstępnie na kwotę prawie 2 tys. zł. Sprawca tłumaczył policjantom, że był nietrzeźwy i zdenerwowany i w ten sposób chciał wyładować swoją złość.

Sołtys wsi, w której doszło do incydentu poinformował, że do uszkodzenia doszło w nocy, a sprawca poza elewacją uszkodził także drzwi wejściowe oraz obudowę instalacji odgromowej.
 
Przedstawiciel właściciela uszkodzonego budynku, wartość poniesionych strat wycenił wstępnie na kwotę prawie 2 tys. zł.
 
Policjanci pracujący nad sprawą jeszcze w poniedziałek zatrzymali 21-letniego mieszkańca gm. Zamość, podejrzanego o dokonanie tego przestępstwa. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.
- informuje policja.
 
Jak się dowiedzieliśmy, usłyszał już zarzuty uszkodzenia elementów budynku świetlicy należącej do Gminy Zamość. Tłumaczył, że był nietrzeźwy i zdenerwowany, a swoją złość postanowił wyładował na budynku świetlicy. Kodeks karny za tego typu przestępstwa przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, lubelska.policja.gov.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl