Pacjenci coraz chętniej rejestrują się do lekarza przez internet

/ StartupStockPhotos

  

Ok. 14 tys. pacjentów korzysta w Podlaskiem z możliwości zarejestrowania się do lekarza przez internet w ramach systemu e-zdrowie, użytkowników przybywa - ocenia urząd marszałkowski w Białymstoku. We wtorek nagrodzono pacjentów za hasła promujące ten system.

Dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w urzędzie marszałkowskim Agnieszka Aleksiejczuk powiedziała, że w pierwszym półroczu 2018 r. przybyło tyle kont użytkowników, co w całym 2017 r. Obecnie jest 14 tys. takich kont.

"Oczywiście to nie jest to, co by nas satysfakcjonowało. Mamy dużo więcej pacjentów w województwie podlaskim. Chcielibyśmy, żeby znacząco większa ich liczba korzystała z tego systemu, niemniej jednak te osiągnięcia i te wskaźniki nas cieszą" - powiedziała dziennikarzom Agnieszka Aleksiejczuk. Dodała, że obecna liczba użytkowników była zakładana we wskaźnikach na 2019 r. Najchętniej z systemu korzystają pacjenci młodsi (ponad jedna trzecia to pacjenci w wieku 24-34 lata), najstarszy użytkownik ma 98 lat.

W ramach systemu e-zdrowie pacjenci mogą się zarejestrować do 220 poradni specjalistycznych w 30 rożnych podmiotach leczniczych, m.in. we wszystkich szpitalach podległych samorządowi województwa. Dyrektor Aleksiejczuk poinformowała, że trwają rozmowy i prace nad podłączeniem do systemu Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, uzgadniane są warunki przyłączenia.

Aleksiejczuk oceniła, że największe efekty i większą liczbę użytkowników przynosi "dobra opinia wśród pacjentów", ale też np. zorganizowany konkurs. Pięć osób, za najlepsze hasła, wygrało tablety.

"Na Podlasiu rewelacja! Bez kolejek rejestracja" - takim hasłem wśród laureatów znalazł się pan Krzysztof. Mówił, że korzysta z e-zdrowia, bo to "bardzo wygodne rozwiązanie", które działa, "nie trzeba było stać w kolejce", mógł wybrać poradnię, specjalistę, do którego chciał się umówić, zajmuje to mniej czasu niż tradycyjna rejestracja. "W moim przypadku sprawdziło się wielokrotnie" - dodał pan Krzysztof.

Podlaski system informatyczny e-zdrowie kosztował ponad 50 mln zł. Powstał w ramach projektu urzędu marszałkowskiego, zrealizowanego dzięki dotacji z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. Powstała platforma regionalna, szpitale doposażono w sprzęt, oprogramowanie, sieć, wymaganą infrastrukturę techniczną, były szkolenia.

Na początku 2018 r. NIK opublikowała wyniki kontroli podlaskiego e-zdrowia. Izba oceniła wtedy, że system jest nowoczesny i użyteczny, ale jego wdrażanie przebiega z przeszkodami. Wskazywano np. na konieczność przeprowadzenia akcji informacyjnej i rozszerzenia projektu o kolejne placówki. NIK oceniał wówczas, że mimo upływu kilkunastu miesięcy od zakończenia realizacji projektu, "nie osiągnięto wszystkich zakładanych korzyści tego przedsięwzięcia" (kontrola kończyła się w 2017 r.).

Agnieszka Aleksiejczuk powiedziała we wtorek, że kontrola NIK "zmobilizowała" wszystkich do większej promocji systemu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zaskakująca zmiana lidera listy KO do Sejmu. Znany poseł stracił miejsce i wystartuje do Senatu?

/ Fotomag/Gazeta Polska

  

- Będziemy wszędzie - w każdej gminie, każdym powiecie, każdym regionie - mówił lider PO Grzegorz Schetyna, podczas posiedzenia Rady Krajowej PO, która zatwierdziła listy do Sejmu i Senatu. Do zaskakującej zmiany lidera listy doszło w okręgu nr 4 - Krzysztofa Brejzę zastąpił tam były europoseł PO Tadeusz Zwiefka. Nie doszło za to do zamiany "jedynki" w Gdańsku - pozostał nią Sławomir Neumann, mimo złożenia przez CBA zawiadomienia do prokuratury po kontroli oświadczeń majątkowych posła.

Schetyna podkreślił, że Rada Krajowa głosowała nad listą 920 kandydatów w wyborach do Sejmu i 80 kandydatów w wyborach do Senatu. Zaznaczył, że kandydaci będą przedstawiani codziennie przez całą kampanię wyborczą.

"Będziemy wszędzie - w każdej gminie, w każdym powiecie, w każdym regionie, wszędzie, ale żeby to robić musimy przegłosować kandydatów"

- mówił.

Lider PO zaprosił na scenę również "jedynki" Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu w poszczególnych okręgach. Ci kandydaci byli prezentowani już pod koniec lipca. Zmiana nastąpiła w okręgu nr 4 Bydgoszcz - posła Krzysztofa Brejzę na czele listy zastąpił były europoseł Tadeusz Zwiefka.

Brejza, pytany o tę zmianę, stwierdził, że październikowe wybory będą najważniejszymi wyborami od 1989 r.

"W 1989 r. wszystko zaczęło się od Senatu. Startuję do Senatu, bo trzeba walczyć o każdy mandat. 51 to jest minimum. Zjednoczona opozycja musi mieć większość w Senacie, stąd start do Senatu"

- oświadczył.

"Mój okręg, okręg nakielsko-inowrocławcko-żniński (okręg nr 10) jest okręgiem frontowym. W moim mieście Koalicja uzyskuje rekordowe wyniki, na prowincji, na terenach wiejskich jest trochę gorzej, ale popracujemy nad tym"

- dodał.

Schetyna zaprosił na scenę także niektórych szefów struktur regionalnych, którzy - jak mówił - "zrobili miejsce" na liście innym kandydatom, w tym Rafała Grupińskiego, Aleksandra Miszalskiego, Arkadiusza Myrchę.

Myrcha "ustąpił" miejsca Iwonie Hartwich - liderce "apolitycznego" protestu niepełnosprawnych w Sejmie.

[polecam:https://niezalezna.pl/283757-platforma-robi-korekty-na-listach-znalazly-sie-nowe-miejsca-dla-hartwich-i-walesy]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl