Czeskie i amerykańskie samoloty bojowe nad Europą

/ SMSGT JOHN P. ROHRER, USAF defense.gov

  

W bazie lotniczej w Czasławiu w środkowych Czechach rozpoczęły się w poniedziałek ćwiczenia lotnicze Sky Avenger 2018, w których uczestniczą piloci i maszyny z Czech i USA. Ćwiczenia potrwają do 29 czerwca.

Jak wynika z informacji PAP, Czesi wystawiają ponaddźwiękowe samoloty JAS–39 Gripen i lekkie samoloty szturmowe L-159 Alca oraz śmigłowce Mi-24/35 i Mi–171. Amerykanie przylecieli z myśliwcami F–16. Mają też latające cysterny KC–135. Transport sprzętu z amerykańskich baz w Teksasie zabezpieczyły trzy samoloty transportowe C-130 Hercules, które by dolecieć do Czech potrzebowały 22 godzin, w tym dwóch międzylądowań w Kanadzie i Irlandii Płn.

Do operacji transportowej wykorzystano także ciężki wojskowy samolot transportowy Boeing C-17 Globemaster, który potrafi przewieźć 80 ton materiałów i sprzętu. W ćwiczeniach będzie także uczestniczyć samolot systemu wczesnego ostrzegania i nadzoru przestrzeni powietrznej AWACS, który będzie operował w przestrzeni powietrznej Czech lub Polski.

Ćwiczenia czeskich i amerykańskich pilotów realizowane są w ramach wieloletniej współpracy z Gwardią Narodową ze stanów Nebraska i Teksas, która rozpoczęła się w 1993 roku, a jej początek związany był z przygotowaniem czeskich sił zbrojnych do członkostwa w NATO. Ostatnie takie ćwiczenia zorganizowane były w 2009 r. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Brudziński drwi z Budki. „Wiesz co Borys, daj już Polakom żyć normalnie”

Borys Budka / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Niebawem poznamy pełne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Między politykami iskrzy. Joachim Brudziński zadrwił z Borysa Budki. „Wiesz co Borys, daj już do spółki z Grzegorzem Schetyną Polakom żyć normalnie” – napisał. Odniósł się w ten sposób do wcześniejszego wpisu polityka Platformy Obywatelskiej.

Jeszcze nigdy żadna partia nie miała tak wysokiego poparcia w wyborach do PE. Nigdy nie było tak dużej frekwencji. „To historyczne zwycięstwo” – ocenił dziś Jacek Sasin.

[polecam:https://niezalezna.pl/273229-zadna-partia-nie-miala-tak-wysokiego-poparcia-w-wyborach-do-pe-historyczne-zwyciestwo-pis]

Polacy w tych wyborach jasno powiedzieli, kogo widzą u swoich sterów. Już wstępne, niepełne wyniki mówią wiele.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 45,56 proc. głosów, Koalicja Europejska - 38,3 proc., Wiosna - 6,04 proc., Konfederacja - 4,55 proc., Kukiz'15 - 3,7 proc., Lewica Razem - 1,24 proc. - wynika z danych PKW przeliczonych z 99,31 proc. obwodowych komisji wyborczych w Polsce.

[polecam:https://niezalezna.pl/273232-wyniki-z-9931-proc-obwodowych-komisji-wyborczych-pis-4556-proc-konfederacja-bez-zadnego-mandatu]

Joachim Brudziński zwrócił się na Twitterze do posła Budki. Nawiązał do wpisu polityka PO, w którym Budka pisał o wyjeździe na ryby z prezesem Jarosławem Kaczyńskim.

„Polacy kochają wolność” – słyszymy na spocie udostępnionym wówczas przez Budkę. Wyraz tej wolności dali we wczorajszym głosowaniu.

Brodziński napisał:

„To co mam przekazać Prezesowi na tych rybach?  Wiesz co Borys, daj już do spółki z @SchetynadlaPO Polakom żyć normalnie”

-  czytamy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl