Czeskie i amerykańskie samoloty bojowe nad Europą

/ SMSGT JOHN P. ROHRER, USAF defense.gov

  

W bazie lotniczej w Czasławiu w środkowych Czechach rozpoczęły się w poniedziałek ćwiczenia lotnicze Sky Avenger 2018, w których uczestniczą piloci i maszyny z Czech i USA. Ćwiczenia potrwają do 29 czerwca.

Jak wynika z informacji PAP, Czesi wystawiają ponaddźwiękowe samoloty JAS–39 Gripen i lekkie samoloty szturmowe L-159 Alca oraz śmigłowce Mi-24/35 i Mi–171. Amerykanie przylecieli z myśliwcami F–16. Mają też latające cysterny KC–135. Transport sprzętu z amerykańskich baz w Teksasie zabezpieczyły trzy samoloty transportowe C-130 Hercules, które by dolecieć do Czech potrzebowały 22 godzin, w tym dwóch międzylądowań w Kanadzie i Irlandii Płn.

Do operacji transportowej wykorzystano także ciężki wojskowy samolot transportowy Boeing C-17 Globemaster, który potrafi przewieźć 80 ton materiałów i sprzętu. W ćwiczeniach będzie także uczestniczyć samolot systemu wczesnego ostrzegania i nadzoru przestrzeni powietrznej AWACS, który będzie operował w przestrzeni powietrznej Czech lub Polski.

Ćwiczenia czeskich i amerykańskich pilotów realizowane są w ramach wieloletniej współpracy z Gwardią Narodową ze stanów Nebraska i Teksas, która rozpoczęła się w 1993 roku, a jej początek związany był z przygotowaniem czeskich sił zbrojnych do członkostwa w NATO. Ostatnie takie ćwiczenia zorganizowane były w 2009 r. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Krótsze kolejki do lekarzy

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/StockSnap

  

Dzięki zniesieniu limitów na badanie rezonansem magnetycznym, tomografem komputerowym czy zabieg usunięcia zaćmy, kolejki pacjentów do tych usług radykalnie się zmniejszyły - informuje opolski NFZ.

Jak informuje opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, w ciągu ostatnich miesięcy m.in. dzięki zniesieniu limitów na niektóre usługi medyczne, kolejki pacjentów oczekujących na badanie rezonansem magnetycznym, tomografem komputerowym czy zabieg usunięcia zaćmy uległy radykalnemu skróceniu. Przy ocenie czasu oczekiwania porównano dane z marca i sierpnia tego roku.

Według danych przytaczanych przez NFZ statystyczny pacjent skierowany do badania rezonansem magnetycznym w województwie opolskim czeka na badanie około 50, zamiast 150 dni. Obecnie w placówkach województwa opolskiego czas oczekiwania na ten rodzaj badania jest najkrótszy w kraju.

Od marca kolejki na tomografię w regionie skróciły się do 12 dni i jest to kolejny najlepszy wynik w Polsce. Wcześniej w 11 dostępnych w województwie pracowniach na badanie to czekało się średnio prawie 70 dni.

Do tej pory na zabieg usunięcia zaćmy najdłużej oczekiwali pacjenci w województwie opolskim. Obecnie opolskie zajmuje 8. pozycję w kraju. W sześciu placówkach przeprowadzających operację czeka się średnio 253, zamiast 634 dni.

"Jeżeli chodzi o skrócenie terminów oczekiwań w kolejkach na te usługi, nasze województwo jest w ścisłej czołówce krajowej. Według różnych analiz, przy utrzymaniu takiego tempa w ciągu najbliższych kilku miesięcy kolejki do tomografu, rezonansu czy zabiegu zaćmy w naszym regionie przejdą do historii"

- powiedziała wicewojewoda opolski Violetta Porowska.

"Nawet w tej chwili można powiedzieć, że w przypadku operacji zaćmy czy wszczepieniu endoprotez informacje o czasach oczekiwania na zabieg są fikcją, bo - jak przyznają dyrektorzy naszych szpitali - wiele osób rejestruje się +na zapas+, a kiedy przychodzi termin operacji, rezygnują z zabiegu" - dodała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl